20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yazı İçeriği

20lik diş ağrısına ne iyi gelir: 20lik dişler, genellikle 17-21 yaş arasında gelişimini tamamlayıp çıkan büyük azı dişleridir. Bu dişler, diğer dişleri sıkıştırarak, hizalanmayı bozarak ya da çenede uygun yer olmadığından ağrılara sebep olabilmektedir. Aynı zamanda, 20lik dişlerin yamuk çıkması ya da gömülü kalması gibi durumlar da bir hayli ağrılıdır.

Çoğu diş hekimi 20lik dişlerin çekilmesini kalıcı bir çözüm yöntemi olarak önerirler. Ancak, evde uygulanabilecek, geçici ağrı azaltıcı yöntemler de bulunmaktadır.

20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

20lik diş ağrısı birçok kişi için dayanılmaz boyutlarda olabildiğinden ötürü günlük hayatı ciddi anlamda etkileyebilmektedir. Ancak, evde uygulanabilecek bazı yöntemler ağrıyı hafifletip, günlük işlerinize devam edebilmenizi sağlayabilir.

Öncelikle, ağız ve diş bakımına dikkat etmek önemlidir. Bunun için düzenli olarak diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak gerekir.

Tuzlu su, sirke ya da karbonatla gargara yapmak, karanfil çiğnemek, sarımsak kompresi yapmak da bölgenin hem hijyenik tutulmasına hem de ağrıyla baş etmeye yardımcı olur.

 Ağrıyan bölgeye buz uygulaması yapmak bölgenin uyuşmasını sağlayabilir.

Hamilelikte 20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte 20lik diş ağrısı çok zorlayıcı olabileceğinden, hamilelik düşünenlerin ağız ve diş kontrollerini önceden yaptırarak önlem alması tavsiye edilir. Önceden kontroller yapılsa bile hamilelik esnasında 20lik diş ağrısı yaşanabilir.

Hamilelikte 20lik diş ağrısı yaşanması durumunda öncelikle kadın doğum uzmanınıza danışarak hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için ne yapılması gerektiği konusunda bilgi alınmalıdır. Genellikle, hamileliğin erken döneminde diş tedavisinin ertelenmesi önerilir.

Tedavi mümkün olana kadar ağrının daha dayanılabilir olması adına, soğuk kompres, gargara, sert yiyeceklerden kaçınmak, diş bakımına dikkat etmek gibi yöntemler uygulanabilir.

Hamilelik esnasında ağrı için herhangi bir ilaç kullanmak bebek için zararlı olabilmektedir. Kesinlikle bir doktora danışılmalıdır.

20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi

20lik diş ağrısına evde uygulanabilecek kalıcı bir tedavi bulunmamaktadır. Mutlaka bir diş doktoruna başvurarak tedavi edilmelidir. Diş doktoru, diş röntgeni çekerek dişin konumuna ve çıkış yönüne göre cerrahi yöntemle çekilmesine karar verebilir.

Tedavi uygulanana kadar evde ağız ve diş bakımına dikkat ederek, gargaralar yaparak, çeşitli bitkisel yöntemler uygulayarak ağrıyı geçici olarak kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca, doktorunuza danışarak diş ağrısına iyi gelebilecek ağrı kesiciler de kullanabilirsiniz.

20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

20lik diş ağrısını hafifletmek adına birçok kişi bitkisel yöntemler kullanmayı tercih etmektedir. Ağrı kesici kullanmak istemeyenler ya da kullanması sakıncalı olabilecek kişiler için bitkisel yöntemler en iyi seçenektir.

Karanfil çiğnemek en etkili bitkisel çözümlerden biridir. Karanfil ağrıyan bölgeyi uyuşturarak ağrının bir süreliğine geçmesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra, sarımsak ve zerdeçal gibi antiseptik özelliği olan ürünler de enfeksiyon oluşmasını engelleyebilir ve ağrının önüne geçebilir. Salatalık, çörek otu, limon, maydanoz, nane ve daha birçok bitkisel ürün de içindeki vitaminler ile ağrı konusunda yardımcı olabilir.

20lik Diş Çıkması Ağrısına Ne İyi Gelir?

20lik diş çıkarma süreci gerçekten dayanılmaz ağrılar ortaya çıkarabilmektedir. Diş ağrısı, çeneye ve başa vurarak bu bölgelerde de ağrılara sebep olabildiğinden, günlük hayattaki işleri sürdürmek zorlaşabilir.

Bu durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Yardım alınana kadar yardımcı olması adına soğuk uygulamaları, ılık su ile gargara yaparak diş etlerinin rahatlatılması, ağrı kesici kullanılması gibi geçici çözümler tercih edilebilir.

İltihaplı 20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı 20lik diş ağrısı mutlaka bir doktora gösterilmelidir. Diş hekimi durumu inceledikten sonra iltihabın kurutulması adına ilaç verebilir.

Buna ek olarak, iltihabın ilerlememesi için ağız ve diş bakımını eksiksiz yerine getirmek önem arz etmektedir. Antiseptik özelliği olan sarımsak, zerdeçal, karanfil gibi bitkiler ve tuzlu su ile gargaralar yaparak da hem ağrı hem de iltihap hafifletilebilir.

Çekilen 20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20lik diş çekimi sonrası ilk bir iki günden sonra ağrının ciddi oranda hafiflemesi beklenir. Diş doktorları dişin çekiminden sonra ağrı kesici reçete etmektedir. Uygun görüldüğü durumlarda ağrı kesici ile birlikte antibiyotik de verilebilir. Böylece, diş çekimi sonrası ağrı baş edilebilir olmaktadır.

Herhangi bir problem yaşanmaması için kişinin ağız ve diş bakımına çok dikkat etmesi gerekir. Çok sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durmak, sigara içmemek, düzenli olarak diş fırçalamak ağrının en kısa sürede geçmesine katkı sağlar.

Çürük 20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20lik dişin çürümesi diş ağrısının artmasına sebep olabilir. Bu durumda, hiç oyalanmadan uzman yardımı almak gerekir. Yardım almanın ertelenmesi çürüğün ilerlemesine sebep olarak ağrıları arttırabilir ve genel diş sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Daha fazla bilgi almak için  Ümraniye Santral, Dudullu veya Esenevler ağız ve diş sağlığı merkezlerimize başvurabilir aynı zamanda dilerseniz diş ağrısına ne iyi gelir sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın!