Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi

Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi

Yazı İçeriği

Ağız ve diş sağlığı merkezi, ağız ve diş sağlığının korunması ve diş sağlığının tedavisinde hizmet verir. Ağız ve diş sağlığı, hayat kalitesi ve genel sağlığımız için önemlidir. Ayrıca kişinin sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olması özgüven ve iyi iletişim kurmasını sağlar.

Sindirimin ağızda başlaması sebebiyle ağız ve diş sağlığı sağlıklı bir sindirim sisteminin temelini oluşturur. Diş sağlığı sadece sindirim sistemi sağlığı için önemli değildir, diş sağlığı bozulduğunda domino taşlarının devrilmesi gibi birçok sistem zincirleme bozulur. Dişlerde ki ağrı baş boyun ve kulak ağrılarına da sebep olarak kişi de huzursuzluk uykusuzluk gibi problemler de sebep olur. Peki ağız ve diş sağlığı nedir? Ne iş yapar?  Ağız ve diş sağlığı hastanesi ve bölümü, ağız ve diş sağlığı randevu, İstanbul ağız ve diş sağlığı merkezleri nelerdir?

Ağız Ve Diş Sağlığı Nedir? Ne İş Yapar?

Ağız ve Diş Sağlığı Nedir?

Sağlık, hayatımızın bel kemiğidir. Mutlu ve başarılı olmak için sağlıklı bir vücuda sahip olmak gerekir. Sağlıklı bir vücut ise doğru beslenme ve sağlıklı bir vücut sistemi ile mümkündür. Ne kadar doğru beslensek de besinlerin doğru sindirilmesi ve sindirim sistemi organlarının sağlığı önemlidir.  Besinler yeterli ve doğru çiğnenmediğinde mide ve bağırsak rahatsızlıklarına sebep olur.

Ağız ve diş sağlığı; diş eti sağlığı, çene yapısı, diş sağlığı gibi kısımları oluşturur. Bu yapıların herhangi birinde bir bozukluk ya da hasar oluştuğunda diğer yapıları da olumsuz etkiler. Bu sebeple küçük problemler göz ardı edilmemeli en yakın ağız ve diş sağlığı merkezine gidilmelidir.

Daha süt dişlerimiz oluştuğu andan itibaren ağız ve diş hijyeni alışkanlık haline getirilmelidir. Bu konuda özellikle ailelere bilinçlendirme eğitimleri verilmelidir. Süt dişleri her ne kadar dökülecek olsa da çıkacak dişlere temel niteliği oluşturacağı için gerekli önem verilmelidir. Özellikle çocuk yaşlarda dişçi korkusu oluşmasının önüne geçilmelidir.

Ağız ve Diş Sağlığı Ne İş Yapar? Ne Yapar?

Ağız ve diş sağlığı her türlü diş eti hastalığı, diş taşı, çene problemleri, diş problemlerinin tedavisini kapsar. Ayrıca diş bakımı, gülüş tasarımı, çene estetiği gibi konularda da hizmet verir.

Sağlıklı ve özgüvenli bir gülüş ve konuşma için bembeyaz ve sağlıklı dişler olmazsa olmazlardandır. Ağız ve diş sağlığını gerekli hijyen ve diş doktoru kontrolü ile sağlamak mümkün gözükse de genetik yapı da oldukça önemlidir. Kemik gelişimi daha anne karnında başladığı için anne adayları hamilelik boyunca süt, yoğurt ve peynir tüketimine dikkat etmelidir. Ayrıca C vitamini, D vitaminlerini günlük olarak almaya özen göstermelidir.

Çocukta eğer doğuştan gelen çene problemleri mevcutsa bunun tedavisinin erken dönemde yapılmasına özen göstermelidir. Aileler için her ne kadar bu problem gibi gözükmese de ilerleyen dönemde çenede kapanmama, aşınma gibi problemlere sebep olabilmektedir. Bu da sindirim sıkıntılarına sebep vererek vücutta farklı hasarlara yol açabilir. Ayrıca özellikle gençlik döneminde dış görünüşlerini çok fazla önemseyen gençler de özgüven eksikliği, ortamlardan kaçma gibi psikolojik sorunlara yol açmaktadır.

Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü

Ağız ve diş sağlığı bölümü nedir: Ağız ve dişi ilgilendiren her türlü hastalığın teşhis ve tedavisinin yapıldığı bölümdür. Ayrıca hemen hemen her türlü özel ve devlet hastanesinin diş polikliniğinde, ağız ve diş sağlığı hizmeti verilir. Hastanelerin dışında ağız ve diş sağlığı merkezi açılabilir, ağız ve diş sağlığı yönetmeliğine uygun olarak bu hizmet verilir.

Ağız ve diş sağlığının korunması için dengeli ve düzenli beslenmek ve ağız içi hijyeninin sağlanması gerekir. Orta sertlikte bir diş fırçası ile günde en 2 kez fırçalanmalıdır. Ayrıca gerekirse diş ipi ve ara yüz fırçası kullanılmalıdır. Sadece dişler değil diş etleri ve dil hijyeni de ağız ve diş sağlığı korunması açısından önemlidir.

Ağız ve diş sağlığının önemi hayat kalitemiz ve sağlımız açısından önemlidir. Güzel bir gülüşe, sağlıklı ve bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin hayalidir. Bunun için ağız ve diş sağlığı açısından gereken önlemler alınmalıdır ve ağız içi hijyenine dikkat edilmelidir. Diş kaybı ve kalıcı hasar oluşmaması için koruyucu önlemler göz ardı edilmemelidir.

 Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Ağız ve diş sağlığı merkezleri, Türkiye’nin neredeyse her ilinde hatta ilçesinde halka hizmet vermektedir. Bazı devlet ya da özel hastanelerde ağız ve diş sağlığı polikliniği olarak hizmet vermekteyken bazı hastaneler doğrudan ağız ve sağlığı merkezi olarak hizmet vermektedir.

Ağız ve diş sağlığı hastanesi diş ve ağız ile alakalı birçok alt birimi bulundurmaktadır. Bu bölümlerde şu hizmetler verilmektedir:

 • Periodontoloji (Diş eti hastalıkları),
 • Pedodonti (Çocuk diş hekimliği),
 • Ortodonti (Diş teli tedavisi),
 • Diş implantı,
 • Genel anestezi ile diş tedavisi,
 • Estetik diş hekimliği,
 • Endodonti (Kanal tedavisi),
 • Protez diş tedavisi,
 • Diş beyazlatma,
 • Ağız diş ve çene cerrahisi.

Ağız ve diş sağlığı hastanesi doktorları,  diş hekimliği fakültesi mezunu ve alanında uzmanlaşmış diş hekimlerinden oluşmaktadır. Ağız ve diş sağlığı doktorları, gelen hastanın şikayetlerini değerlendirir ve daha sonra diş ve diş eti muayenesi yaparak hastayı ön muayeneden geçirir.  Ayrıntılı teşhis için hastadan tahlil ve röntgen talep eder. Diş hekimi tarafından diş sorunu tespit edildikten sonra hasta ile ortak karar verilerek uygun tedavi yöntemine başlanır. Diş hekimleri tedavi sonrasında da belirli aralıklarla haftalarından kontrol muayenesine gelmesini talep ederler.

Herhangi bir diş sorunu olmasa bile her birey öncelikli olarak evde ağız ve diş hijyenine dikkat etmelidir. Ayrıca en az altı ayda bir diş kontrollerini yaptırmalıdır. Ebeveynler çocuklarını küçük yaşta ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmelidirler.

Ağız Ve Diş Sağlığı Randevu

Ağız ve diş sağlığı merkezi randevu alma işlemi 2 farklı seçenek ile karşımıza çıkmaktadır. Birincisi hastane aranarak istenilen hekimden uygun tarih ve saate göre randevu alınabilir. İkincisi ise online randevu alma işlemidir. Online diş randevu alma işlemi, hastanelerin kendi sitesi üzerinden kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlemdir. Hasta kimlik bilgilerini kullanarak, istediği hekim ve tarihi seçebilir, vakit kaybetmeden ve sıra beklemeden ağız ve diş sağlığı merkezi giderek muayene olabilir.

Diş ağrıları genellikle gece aniden meydana gelir ve kişiyi oldukça rahatsız eder. Diş ağrıları tedavi edilmediğinde baş ve boyun ağrılarına, halsizliklere sebep olabilir bu yüzden en kısa zamanda bir dişçiye gidilmelidir.

Hastane’nin iletişim numaralarından hastane ile iletişime geçerek tedavi öncesi ve sonrası aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Genel de hastaneyi arayanlar fiyat bilgisi sormak için aramaktadır. Fakat fiyat bilgisi sadece birebir yüz yüze görüşmelerde verilebilmektedir. Her hastaya uygulanacak teşhis ve tedavi yöntemi farklı olduğu için fiyatlar da kişiye göre değişiklik göstermektedir.

İstanbul Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezleri

İstanbul ağız ve diş sağlığı merkezleri, İstanbul’un birçok semtinde birçok şube ile ağız ve diş sağlığı merkezi olarak hizmet vermektedir. İstanbul gibi metropol şehirlerde ulaşım oldukça sıkıntılıdır ve nüfus yoğunluğu nedeniyle istediğiniz tarihte randevu almak diğer şehirlere göre daha zordur. Bu sebeple özellikle İstanbul’un her semtin de birçok özel hastane ve devlet hastanelerinde ağız ve diş sağlığı hizmeti verilmektedir.

İnsanlar son zamanlar da hem sağlıklarına hem de dış görünüşlerine daha çok dikkat etmektedir. Artık sadece diş çürüğü ve diş dolgusu yaptırmak için dişçiye gitmemektedirler. Çene ve diş estetiği de son yıllarda oldukça popülerdir. Devlet kurumlarında bu tarz da estetik tedaviler pek yaygın değildir. Özel hastaneler, özel ağız ve diş sağlığı merkezi ya da özel kliniklerde daha çok özel tedaviler yaygındır.

Özel Dental Park Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, İstanbul’da Ümraniye Santral, Esenevler ve Dudullu şubelerinde poliklinik hizmetleri veren bir kuruluştur. Kurulduğu günden bu yana fiziksel yapısı, sunduğu imkanlar ve uzman diş hekimleri kadrosu ile hastalarına kaliteli hizmet veren öncü kuruluşlardandır.

Dental Park Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri 7 gün hizmet vermektedir. Diş tedavisi büyükten küçüğe herkesin korkulu rüyasıdır. Fakat uzman hekimlerimiz ile bu korkularınızdan kurtulacaksınız. İstanbul diş hastanesi arayışınızda Dental Park en son teknoloji ve imkanlar ile size üst düzey bir hizmet sunmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak sizlere sunduğumuz hizmetler şu şekildedir:

 • Periodontoloji (Diş eti hastalıkları): Her türlü diş eti hastalığı profesyonel hekimlerimiz sayesinde teşhis ve tedavi edilir
 • Pedodonti (Çocuk diş hekimliği): Anatomik ve fizyolojik olarak erişkinlerden farklı çocuk ağız ve dişleri, son teknolojik ve uygun yöntemlerle teşhis ve tedavi edilir.
 • Ortodonti (Diş teli tedavisi)
 • Diş implantı,
 • Genel anestezi ile diş tedavisi,
 • Estetik diş hekimliği,
 • Endodonti (Kanal tedavisi),
 • Protez diş tedavisi,
 • Diş beyazlatma,
 • Ağız diş ve çene cerrahisi.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın!