Çıt çıt protez diş, dişlerin zarar görmesi, diş etlerinde hasar oluşması, ağız içerisinde farklı nedenlerden dolayı hasar olması veya zarar görmesi durumlarında her hasta için farklı farklı hazırlanır. Kısaca protez diş her ağız için özel olarak tasarlanır. Protez dişler, insanların rahat yemek yemeye, zorlu yiyecekleri daha kolay yemelerini kolaylaştırır. Dişlerdeki bozukluklardan dolayı rahatça konuşamayan, renkli kahkahalar atamayan, konuşmasını düzeltemeyenler için yaptırması kolay ve diş doktorları tarafından tavsiye edilen bir tedavi şeklidir.

Müşterilerin ağız sekline uygun olarak yapılan protez dişler uyum sağlayan yapısıyla, dilediğiniz zaman rahat bir şekilde çıkartıp takılabilir, sağlam yapısıyla beraber rahatlıkla kullanılabilen, protez dişler bu şekilde tanımlanabilir.

Çıt Çıt Protez Diş Nedir?

Hasar görmüş dişler, diş etleri, ağız içi sorunların önüne geçmek için kullanılan protez diş herkese özel olarak üretilir. Değerli hastalar ağız tedavisi için başvurduklarında protez dişin kolay kullanılması, isteğe göre takıp çıkartılmalı, tam ağza oturması, rahat kullanılması gerekmektedir. Diş protezi, bütün dişler için kullanılabilir. Bir kaç diş için veya kaybedilen dişler için kullanıma uygundur.

Çıt çıt protez diş kullanım amaçlarından birisi de hastanın ağzında eğer ki sağlık kalan dişler varsa onların korunmaya devam etmesidir. Hastanın ağız rengine göre üretilir. Bakıldığında doğal görünmesi sağlar. Hem kullanan hasta doğal gözükmesini ister bu sebeple en uygun rengi ayarlamaktayız. Psikoloji olarak ağzından ve dişlerinden dolayı bunalıma giren hastalar, protezle beraber tekrar yaşam kalitesini artmış olur. Çiğneme bozukluğunu düzeltir ve yemek yerken tekrar keyif almaya başlarlar.

Protez Diş Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla akrilik ve porselenden oluşur. Maksimum bir hafta içerisinde, hastanın ağız ölçüleri alındıktan sonra hastaya teslim edilip takılmaktadır. İlk başlarda biraz uyum problemi yaşanabilir. Bir kaç hafta içerisinde hasta protez alışır ve gerçek dişi gibi hisseder.

Çıt Çıt Protez Diş Türleri

Aparey olarak da adlandırılan, hareketli diş protezleri, hastanın ağzındaki eksik olarak dişlerin yerlerini alabilmektedir. Protez diş için ağızdan bulunan veya ağız dokusunu kullanarak protezi takmak için yardım alınır. Çıt çıt protez diş 4 farklı türü vardır.

1 – İmplant Üstü Protezler

Dişin tamamı dökülen ağıza sahip hastalara, eskiden sadece total protezlerdi tedaviler. Değerli hastalarımızın çene kemiğine titanyum alaşımdan üretilen çiviler, kemiğe takılır. Protezin daha sağlam olmasını sağlar. Yemek yemeyi ve rahat kullanılmayı öne çıkarır.

2 – Total Protezler

Hastanın hiç dişi bulunmadığında tercih edilir. Halk arasında takma diş diye bilinen proteze total protez denmektedir. Akrilikten oluşur çoğunlukla. Hastanın ağzına özel olarak üretilir ve alışılması zaman gerektirir. Fazla tükürük oluşturur. Ağızda farklılık, yanak ve dudaklarda şişme hissedilir. Bir kaç haftaya alışılır ve kullanılmaya devam edilir.

3 – İmmediat Protezler

Halk arasında geçici protez olarak bilinir. Dişler çekildiği zaman geçici olarak yapılan protezdir. Dişlerin çekildiği zaman diş etinin şişmesi için uygulanır. Bu sürede hasta kişi için özel olarak üretilen protezler tamamlanmış olur. Zaten uzun süre takmak iyileşen dişlerden sonra hastaya rahatsızlık verir ve immediat protezler çıkartılması gerekmektedir. Hasta doktoruna gidip uygun müdahale olması için doktora çıkartılır.

4 – Parsiyel Protezler

Olmayan dişlerin veya zarar görmüş, hasar almış dişler için parsiyel protez kullanılır. Dişlerin estetik görünümünü sağlar ve genel olarak dişlerin güzel durmasını sağlar. Tek dökümden oluşturulur. Sağlam dişlere tellerle tutturulur. Estetik görünmesi için tel görünümü gizlenmiş şekilde oluşturulur.


Protez diş tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin!

Hemen arayın ► +90 216 328 29 13

Veya randevu alın ► Online Diş Randevusu

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button