Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yazı İçeriği

Çocuğun diş ağrısına ne iyi gelir: Ebeveynler olarak böyle bir durumla karşılaştığımızda neler yapabiliriz? Hangi ilaçlar kullanılmalı?

Ebeveynler olarak çocukların daha anne karnında iken onların sağlığı ve huzurlu bir dünyaya gözlerini açması için elden gelen yapılır. Bazen öyle anlar gelir ki çocuğun huzursuzluğuna sebep olan sebep anlaşılamaz. Bu gibi durumlarda akla ilk gelen sağlık sorunu elbette diş olur.

Çocuklarda diş ağrısı olduğunda ilk etapta evdeki yöntemler ile ağrıyı hafifletmeye çalışılmalıdır. Daha sonra en yakın pedodonti (çocuk diş hekimi) uzmanına başvurulması önerilir. Evde yapılan doğal yöntemlerle ağrıyı hafifletebilir veya kesebilir fakat altta yatan sebebi muhakkak pedodonti tarafından tespit edilip tedavi edilmelidir.

Çocuğun Diş Ağrısı Nasıl Geçer? 

Öncelikle çocukların fazla şekerli ve asitli gıdalardan uzak tutulması hem diş sağlığı hem de gelişimi için oldukça önemlidir. Çocuklarda diş ağrısı durumuna şeker ve asitli gıdalar dişlerde çürük oluşumuna sebep olmaktadır. Çocuklara doğru diş temizleme eğitimi verilmeli ayrıca diş fırçalama alışkanlığı edindirmelisiniz. Bu yöntemler basit fakat çocuğunuzun dişlerini koruyucu yöntemlerdir.

Peki bir anda ansızın dişi ağrıyan çocuğun diş ağrısına ne iyi gelir? Neler yapabilir?

 • Karanfil veya karanfil yağını çürük dişe uygulayabilirsiniz.
 • Sarımsak ağrıyan diş üzerine konulabilir.
 • Tuzlu su ya da sirkeli su ile gargara yapılabilir.
 • Zeytininin çekirdeği çıkarılarak çürük bölgeye konulabilir.
 • Soğuk kompres yapılarak uyuşması sağlanabilir.
 • Misvak ile temizlenebilir, antienflamatuar olduğu bilinen misvak ağrıyı hafifletmede iyi gelecektir.

Evde hafifletildikten sonra mutlaka bir pedodonti’ye başvurulmalıdır.

Çocuğun Diş Ağrısına Hangi İlaç?

İlaçlar yanlış kullanıldığında fayda yerine zarar vereceği herkes tarafından bilinir. Bilinçsizce ilaç kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Kesinlikle en kısa sürede bir çocuk diş hekimine başvurmalıyız.

Çocuğun Dişlerdeki Siyah Lekeler Neden Oluşur? Çocuklarda Diş Kararması

Çocuklarda sıklıkla rastlanan diş kararmaları ve siyah lekelerin başlıca sebepleri şunlardır:

 • Eğer küçük yaşlarda demir içerikli damla veya şuruplar kullandıysanız,
 • Bazı antibiyotiklerin kullanımı,
 • Ağız içi hijyeninin tam olarak sağlanmaması, diş bakımı ve fırçalama yapılmaması,
 • Uyku öncesinde bebeğe süt ya da şekerli içeceklerin verilmesi.  Maalesef süt de şeker içerdiğinden ve uykuda tükürük enzimleri farklı çalıştığından çürüklere sebep olabilir.
 • Sulardan veya ilaçlardan fazla flor alımı,
 • Şekerli ve gazlı gıdaların fazla tüketimi gibi sebepler çocuklarda lekelenmeye ve kararmaya neden olmaktadır. Öncelikle çocuk mümkün olduğunca ilaçlardan uzak tutulmamalı, doğal ve dengeli beslenmesine özen gösterilmeli ve ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Kararma ve lekelenmelerin pedodonti uzmanı tarafından gerekli tedavileri yapılmalıdır.

Diş Çıkaran Çocuğa Ne İyi Gelir?

Bu dönemde ki çocuklar için en güzel deva sıcacık annelerinin kucakları ve sevgileridir. Öncelikle çocuğunuz ne sıkıntı yaşarsa yaşasın onu kucaklayın bu bebeğinize güven verir. Bunu dışında diş çıkaran çocuğun diş ağrısına ne iyi gelir? Sorusunun cevapları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bir metal kaşığı alıp buzdolabında bekletin daha sonra bebeğinizin diş etlerine sürün,
 • Diş kaşımak için eczanelerden alacağınız jel oyuncaklar da bebeğinize iyi gelecektir yine dolapta soğutarak bebeğinize verin,
 • Soğuk muz, elma gibi meyveleri bebeğinize vererek rahatlamasını sağlayabilirsiniz,
 • Ellerinizi hijyeni bir şekilde yıkayın ve bebeğinizi kucağınıza alıp diş etlerini kaşıyın,
 • Eczaneden alabileceğiniz diş jellerini kullanabilir ve ağrıyan bölgeyi rahatlatabilirsiniz.

Çocuğun Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür?

Çocuktan çocuğa farklılıklar gösterse de süt dişleri genel olarak 6 aylıkken çıkmaya başlar ve yaklaşık 3 yaşında tamamlanır. Alt ve üstte simetrik bir şekilde olan dişler toplamda 20 tanedir. Süt dişleri dökülmesi 5 yaşından sonra başlar ve 9 yaşına kadar devam edebilir.

Çocuğun Diş Çıkarma Belirtileri

Her çocukta farklılık gösterse de genel anlamda çocuklarda diş çıkarma belirtileri şunlardır:

 • Çocuğun salyasında artış,
 • Isırma ve diş kaşıma isteği
 • Huzursuzluk,
 • Uyku düzeninde bozulmalar
 • Ateş
 • İshal
 • Kulak çekme, yanaklarını kaşıma
 • Kulak ağrısı

Çocuklarda Diş Eti Kanaması

“Çocuğumun diş etleri kanıyor ne yapmalıyım?” Diye endişelenen ebeveynler öncelikli olarak evde doğru ağız hijyen bakımı yaptıklarından emin olmalıdırlar. Çocuğun tırnak yeme alışkanlığı ya da ağzına dişine zarar verici cisimler alıp almadığına dikkat etmelidirler. Diş ipi ya da ara yüz fırçası kullanıp günlük olarak dişlerini, diş etlerinden dişlere doğru yumuşak bir fırça ile temizlemelidirler. Bunları yapmalarına rağmen diş eti kanaması geçmiyorsa mutlaka çocuk diş hekimliğine görünmelilerdir. Sağlıklı ve doğru bakım yapılan diş etlerinde kanama olmaz, dişlerde çürük, diş taşları ve iltihaplanmalar kanamaya sebep olabilmektedir.

3 Yaşındaki Çocuğun Diş Çürümesi

Daha dişleri yeni oluşmasına rağmen 3 yaşındaki bir çocuğun dişleri çürüyebilmektedir. Zaten dişleri dökülecek diyerek çocukların diş bakımı aksatılmamalı ve zararlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca uyku öncesi süt veya şekerli içecekler verildiyse diş temizliği mutlaka yapılmalıdır.

3 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde olan imkanlarla çocuğun diş ağrısına ne iyi gelir? diye soracak olursanız, soğuk kompres uygulanabilir, karanfil ya da karanfil yağı sürülebilir, gargara yaptırılabilir.

4 Yaşındaki Çocuğun Diş Çürümesi

Süt dişleri yapıları bakımından diğer dişlere göre daha kolay ve hızlı çürümektedir. 4 yaşındaki bir çocuk hala kendi kişisel bakımını yapacak düzeyde olmadığından diş bakımı ebeveynler tarafından düzenli olarak yapılmalıdır. Doğru beslenme ve doğru ağız içi hijyeni ile diş çürümesinin önüne geçilebilir.

4 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

4 yaşındaki çocuğun diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer? Öncelikli olarak çocuğunuzun dişlerini fırçalayın ve temizlenmesini sağlayın. Daha sonra soğuk bir bez veya buz ile dışarıdan ağrıyan dişe kompres yapın sonrasında doktorunuzun çocuğunuza uygun olarak verdiği bir ağrı kesici kullanın. Fakat bilinmelidir ki bunlar sadece o anlık geçici yöntemlerdir en kısa zamanda en yakın pedodonti uzmanına çocuğunuzu muayene ettirin.

5 Yaşındaki Çocuğun Diş Çürümesi

Genel anlamda bakıldığında çocuklarda diş çürümeleri çok çabuk ve hızlı meydana gelmektedir. Süt dişlerinin organik yapıda olması, çocukların dişle alakalı problemleri erken fark edememesi, ağız hijyenlerini sağlayamamaları gibi nedenlerle diş çürükleri oluşur.

5 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İster 3 yaşında ister 5 yaşında olsun çocuğun diş ağrısına ne iyi gelir? Sorusunun yanıtı aşağı yukarı aynıdır. Öncelikli olarak diş fırçalanıp, soğuk kompres ya da karanfil koyularak ağrı kontrol altına alınıp, doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici verilmelidir. En yakın çocuk diş hekimine başvurulmalıdır.

5 Yaşındaki Çocuğun Dişleri Çekilir mi?

5 yaşında hala süt dişleri olan bir çocuğun dişleri doktor tarafından uygun görüldüğü takdir de çekilir. Fakat bu son çare olarak düşünülmeli kurtarılabiliyorsa diş kurtarılmalıdır. Çekilen dişin bulunduğu yere, gelecek dişin yerleşimi için yer tutucular yerleştirilmelidir.

7 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısı

7 yaşında ki çocukta genellikle diş çıkarma dönemine bağlı ağrılar ya da çürüklerin oluşturduğu ağrılar meydana gelebilmektedir.

 


 

Çocuğun diş ağrısına ne iyi gelir? sorunuyla mı karşı karşıyasınız?

Hemen arayın ► +90 216 328 29 13

Veya randevu alın ► Online Diş Randevusu

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın!