Çocuk Diş Hekimi (Pedodontist)

Çocuk Diş Hekimi (Pedodontist)

Yazı İçeriği

Pedodonti alanında uzmanlaşan çocuk diş hekimi (Pedodontist), çocuklardaki diş hastalıkları tanısını koyarak profesyonel bir şekilde tedavi etmektedir. Alanında uzmanlaşan bu hekimler diş hekimliği bölümünde görülen bütün tedavi yöntemlerini çocuklara uygulayabilecek donanıma sahiptirler. Onların yaşına uygun tedaviyi eğlenceli hale getirebilmekte ve çocuklardaki diş doktoru korkusunu yenmektedir. Bütün araştırma ve incelemeler sonucunda diş ile ilgili yaşanılan problemlerin kökeninde kendi alanını ilgilendiren bir durum olmadığı zaman, hastaları psikolojik tedavi için psikoloji uzmanına yönlendirebilmektedir.

Çocuk Diş Doktoru

Çocuklarda meydana gelen diş, çene ve yüz yapısını takip ederek anormal durumlarda müdahale etmektedir. Düzenli takiplerle çocuklarda görülen diş hastalıklarını erken teşhis ederek ilerlemesini önlemektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı hastalarda meydana gelen çürüme, diş eti kanaması ya da daha farklı problemleri çözmektedir.

Çocuk Diş

0-13 yaş grubu diş, çene ve ağız yapısını inceleyerek anormal durumlarda erken müdahale imkanı bulmaktadır.

Çocuk Diş Sağlığı

Pedodonti, çocuklarda diş sağlığını koruyarak onların gelişmelerini iyi bir şekilde tamamlamalarını sağlamaktadır. Hayatımızda büyük bir öneme sahip olan dişlere, gereken önem verilmemektedir. Ağız bakımı ve diş temizliği küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gereken bir davranıştır. Ebeveynlerin en büyük eksikliği süt dişlerinin döküleceğini düşünerek ağız ve diş sağlığı bakımı noktasında çocuklarına gerekli eğitimi vermemesidir. Bu düşünce ise çocuklarda diş sağlığını kaybetmesine neden olarak diş etlerinde kanama ya da dişlerde çürüme ile sonuçlanmaktadır.

Geleceğimiz çocuklardır ve onların her yönüyle sağlıklı bireyler olarak yetişmesi hedeflerdendir. Özellikle şeker yiyen çocuğun dişleri denildiğinde akla elbette çocuk diş sağlığı gelmektedir. Pedodontistler, çocukların diş sağlığı açısından olumlu gelişmelerini amaçlamaktadır. Erken teşhis ve tedavi her zaman önemli olmakla birlikte çocuk diş sağlığı açısından güzel bir gelişim sağlanmaktadır.

Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti, çocukların dişlerini koruyucu yöntemler uygulayarak çocuklarda diş kaybını engellemektedir. Alanında uzmanlık gerektiren belli bir yaş grubu ile çalışan diş hekimliği bölümlerindendir. Çocuklar için ağız ve diş önemli bir yere sahiptir ve gelişiminin takip edilmesi gereklidir. Çocuklarda çürük diş tespiti ile vakit kaybetmeden hemen çocuk diş hekimi seçimi yapılmalıdır. Pedodontist tarafından takip edilerek çocukların ağız ve diş sağlığı korunmakla birlikte, hastalık durumlarında tedavi uygulanmaktadır.

Çocuk Diş Bölümü

Çocuklarda yüz, çene ve diş dokularında meydana gelen hastalıkları tespit ederek tedavi etmektedir. Hastaların çeşitli nedenlerden dolayı diş rahatsızlıkları olabilmektedir. Dişlerin çürümesi, diş kayıpları estetik görüntü ya da ortodonti tedavisi gibi birçok uygulama yapabilecek donanıma sahip uzman hekimler bulunmaktadır.

Çocuklarda Diş Çürümesi

Pedodonti alanında en çok karşılaşılan sorunlardan biri çocuklarda diş çürümesidir. Çocuklarda sıklıkla görülen diş çürümesinin temel sebeplerinden biri şekerli ürünlerin çok tüketilmesi ve gerekli ağız hijyeninin yeteri kadar yapılmamasından kaynaklıdır. Bebek ve çocukların diş yapısı yetişkinlerden oldukça farklıdır. Yapısı organik olan çocuk dişleri daha çabuk çürümektedir. Ağız ve diş bakımı alışkanlığını kazanamama ve ağız, diş temizliğinin tam sağlanamaması çürümeyi hızlandırmaktadır. Çocukların, kendi dişlerinde meydana gelen süreci iyi takip edememesi ve yaşanılan diş problemlerini fazla hissedememeleri de diş çürüklerindeki etkenlerden biridir.

Dişleri Çürüyen Çocuklar

Diş sağlığı açısından olumsuz olan diş çürüklüğü, ileri düzeye ulaştığı zamanlarda diş kaybına neden olmaktadır. Bunu önleyebilmek için ağız ve diş bakımı konusunda çocuklara alışkanlık kazandırılmalıdır.

Dişleri Çürük Çocuk

Ağız ve diş temizliği bakımının yeterli yapılmaması sonucu çocuklarda diş çürüklüğü meydana gelmektedir. Sonucunda ise çocuklarda diş ağrıları ve sızlamaları oluşmaktadır. Çocukları olumsuz etkileyen bu süreçte pedodontistten destek alınmalıdır.

Şeker Yiyen Çocuğun Dişleri

Şeker yiyen çocuklarda diş çürümesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yanlış beslenme yani şekerin aşırı tüketilmesi ve ağız temizliği konusuna dikkat edilmemesi sonucu diş çürümeleri yaşanmaktadır.

Çocuklar İçin Diş Fırçası

Diş fırçaları, ağız ve diş bakımı açısından oldukça önemlidir. Çocuğun yaşına göre fırçanın tercih edilmesi gerekmektedir. Ağız ve diş dokularına zarar vermeyecek şekilde yumuşaklık tercih edilmelidir ve sert olmamalıdır. Uzman hekim tarafından bilgi edinilerek gelişimine uygun, kendi yaş gruplarına hitap eden fırçalar tercih edilmelidir.

Çocuklarda Diş Fırçalama

Pedodonti, hasta ile profesyonel bir şekilde ilgilenmekte ve tedavi sürecini çok yönlü götürmektedir. Diş fırçalama alışkanlığı kazanamamış çocuklarda, ağız ve diş bakımı alışkanlığının edinilmesi yönünde bilgilendirme yapılmaktadır. Ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalı konusunda aileyi ve çocuğu bilinçlendirerek tedavi sürecinde ve sonrasında diş fırçalama alışkanlığı kazanmasında yardımcı olmaktadır.

Çocuk Diş Acil

Pedodonti, acil olarak çocuklarda travmalar sonucu meydana gelen hastalıklara bakmaktadır. Acil bir müdahale söz konusu olan diş kaybı, çene ve yüzde oluşan hasar gibi durumlarda, acil tedavi uygulanmaktadır. Pedodontist tarafından acil müdahale yapılarak çocuğun süreci profesyonel bir şekilde takip edilmektedir. Kalıcı hasarları engellemeye çalışarak, çocuğun ağız sağlığı açısından tedavisi sağlamakta ve tekrar eski sağlığına kavuşması amaçlanmaktadır.

Çocuk Diş Hastanesi

Neden, Çocuk Diş Hastanesine gerek duyulmaktadır? Ayrı bir branş olarak karşımıza gelen pedodonti, belli bir yaş grubunu baz alarak çalışmalarını yapmaktadır. Bebeklik ve çocukluk dönemini kapsayan bu bölüm, alanında uzmanlık gerektirmektedir. Gelişmesi hala devam eden bebek ve çocukların diş anatomisi yetişkinlerden farklıdır ve bu gelişimi takip eden tek branş olduğu için çocuk diş hastanesine gerek duyulmaktadır.    

Çocuk Diş Teli

Çene yapısına bağlı olarak çocuklarda meydana gelen diş çarpıklaşmasını önlemek amaçlı ortodonti hizmeti uygulanmaktadır.

Çocuğun Diş Çekimi

Çocuklarda süt dişleri, 6 yaş veya 7 yaş gibi sallanma belirtisi ile başlayarak düşme ile sonuçlanmaktadır. Düşmeden önce sallanmaya başlayan süt dişler bazen kendiliğinden düşmektedir bazen de müdahale sonucu düşmektedir. Daimi dişlerde süt dişleri gibi kendiliğinden düşme söz konusu değildir ve sallanma gibi durumlarda uzman hekime başvurulmalıdır. Daimi dişlerin sallanması diş sağlığı açısından olumsuzluğun haberi olabilmektedir, teşhis ve tedavi için uzman çocuk diş hekime gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Çocuğun Sallanan Dişi Nasıl Çekilir?

Süt dişler kendiliğinden dökülmekle birlikte bazen müdahaleler ile düşürülmesi gerekmektedir. Sallanan dişler bazen genellikle çocuklar tarafından dil ve el yardımı ile düşürülmekte bazen ise ebeveynler tarafından müdahale edilerek düşürülmektedir. Sağlıklı ve dikkatli bir şekilde yapılmayan diş çekimleri hasarların oluşmasına neden olabilir. Pedodonti alanında uzman bir hekimden yardım alınarak bu süreci tamamlamak diş sağlığı açısından önemlidir.

Çocuğun dişi nasıl çekilir?

Sallanan süt dişlerin kendiliğinden düştüğü bilinmekte birlikte, süreci sağlıklı atlatabilmek için uzman hekimden destek alınması tavsiye edilir.


Pedodontist noktasında uzman bir bakışa mı ihtiyacınız var?

Hemen arayın ► +90 216 328 29 13

Veya randevu alın ► Online Diş Randevusu

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın!