Diş ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm: Diş ağrısına sebep olan birçok farklı sebep olabilmektedir. Bu nedenle, diş ağrısının kesin çözümü de ağrının sebebine göre farklılık göstermektedir.

Diş ağrısı başlaması durumunda yapılabilecek en etkili şey hiç ertelemeden bir diş doktoruna başvurmaktır. Diş doktoru gerekli değerlendirmeleri yaparak uygulanması gereken kalıcı tedaviye karar verir ve tedavi sürecini başlatır. Tedavi gören kişinin, doktorun önerilerini takip etmesi tedavinin başarılı olabilmesi için önemlidir.

Doktora gidebilene kadar ya da tedavi sürecinde ağrıların daha dayanılabilir olması adına evde de uygulanabilecek geçici çözümler vardır fakat uygulamadan önce mümkün ise doktorunuza danışmak daha iyi olabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Kesin Çözüm Evde

Diş ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm evde: Diş ağrısının kesin olarak tedavi edilebilmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Evde tedavi yöntemleri ağrıyı anlık olarak hafifletmeye ve günlük hayattaki işlere devam etmeyi kolaylaştırsa da ağrının temelinde yatan sorunu ortadan kaldırmamaktadır.

Evde diş ağrısını hafifletmek ve geçici olarak ortadan kaldırmak için uygulanabilecek yöntemler vardır.

Ağız ve diş bakımına dikkat etmek diş ağrısına sebep olacak sorunların ortaya çıkmasını önlemek için gereklidir. Ayrıca, düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak diş ağrısının da ilerlemesinin önüne geçebilir ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Tuzlu, sirkeli ya da karbonatlı ılık su ile gargara yapmak da ağzın temizlenmesini ve ağrıyan bölgenin rahatlamasını sağlar.

Ağrıyan dişin olduğu bölgeye yanak üzerinden buz kompresi yapmak, diğer ağrılarda olduğu gibi diş ağrısı için de etkili yöntemlerden biridir. Soğuk bölgenin uyuşmasını sağlayarak ağrıyı dindirmektedir.

Karanfil hem antibakteriyel hem de uyuşturucu etkisi olan bir bitkidir. Bu nedenle de diş ağrısı olan kişiler tarafından en çok tercih edilen bitkisel yöntemlerden biri karanfil çiğnemektir. Çiğnerken karanfilin mümkün olduğunca ağrıyan bölgeye yakın olması etkinin artmasını sağlayabilir.

Zerdeçal ise özellikle iltihaplı diş ağrısının dayanılabilir hale getirilmesinde etkili olabilir. Zerdeçalın antienflamatuar özelliği iyileşmeye yardımcı olabilecek niteliktedir. Zerdeçalı su ile karıştırarak gargara yapabilir ya da doğrudan ağrıyan dişin olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Sarımsak da zerdeçal gibi ağrıyan bölgeye uygulanarak ya da ağızda çiğnenerek ağrıyı hafifletmek adına kullanılabilir.

Doğrudan dişe uygulanan yöntemlere ek olarak yatarken başın dik tutulması da diş ağrısının özellikle çene ve başa vurmasının önüne geçmek için denenebilir. Bu sayede ağrıyan bölgeye giden kan akışının artmasının önüne geçilebilir.

20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Kesin Çözüm

20lik diş ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm: 20lik dişlerin ne zaman çıktığı kişiden kişiye farklılık göstermektedir fakat genellikle 17-21 yaşları arasında gelişimi tamamlanan büyük azı dişleridir. Bu dişler çıkarken dayanılmaz ağrılara sebep olabilmektedir ama her durumda çekilmesi gerekmez. Çekilmesi gerekip gerekmediği dişin ne kadar gömülü kaldığına, iltihap ya da çürüğe sebep olup olmadığına, çıkarken çene yapısını veya diğer dişlerin konumunu bozup bozmadığına göre belli olmaktadır.

Ağız ve diş bakımını eksiksiz yerine getirmek 20lik diş çıkarken iltihaplanma olmasını önlemek adına önemlidir.

Düzenli aralıklarla ılık su ile tuz karıştırarak gargara yapılması da ağrının hafifletilmesi ve diş etlerinin rahatlatılması için etkili olabilmektedir.

Karanfil ve karanfil yağı da hem ağız hijyenini destekler hem de uyuşturucu etkisi sayesinde ağrının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Kurutulmuş karanfil birkaç dakika çiğnenerek, karanfil yağı ise bir pamuk yardımı ile ağrıyan bölgeye uygulanarak kullanılabilir.

Bunlara ek olarak, diğer diş ağrısı durumlarında da kullanılan soğuk uygulamalar, zerdeçal, sarımsak, çörek otu gibi bitkisel ürünler ve doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesiciler de evde ağrının hafifletilebilmesi adına yapılabilecekler arasındadır.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük dişin yan etkilerinden biri de diş ağrısıdır. Çürüyen dişin dışındaki sert yüzey hasar gördüğü için içerideki hassas yapı ve sinirler açığa çıkar. Bu da ağrı yaşanmasına sebep olur. Diş çürüğünün bir doktora gidilerek tedavi ettirilmemesi diş kaybına yol açabildiği gibi diğer dişlerde ve diş etlerinde de sorunlara yol açabilir. Aniden ortaya çıkan diş ağrıları, dişlerde hassasiyet, diş üzerinde görünür lekeler gibi belirtiler çürüğe işaret edebilir ve hemen doktora gidilmesi gerekir.

Doktora hemen gitme şansınız yok ise, evde ağrıyı hafifletmek adına sıkça dişlerinizi fırçalayabilir, aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden, şekerli, asitli gıdalardan uzak durabilir, soğuk uygulaması, gargara gibi rahatlatıcı yöntemler deneyebilir ve çeşitli bitkisel ürünleri kullanabilirsiniz.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button