Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yazı İçeriği

Diş ağrısına ne iyi gelir: Diş ağrısı, insanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürebilmektedir. Çoğu zaman, diş ağrısı varken bir şeye odaklanmak ve yaptığınız şeylerden keyif almak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, önleyici bakımı iyi yapıyor olmak, sorun ortaya çıktıktan sonra çözmeyi denemekten daha iyidir.

Önleyici bakım yapılmasına rağmen diş sorunları ile karşılaşılabilmektedir. Bu tür durumlarda en etkili ve kesin çözüm yöntemi mutlaka bir diş hekimine giderek tedavi olmaktır.

Ancak, evde yapacağınız bazı uygulamalar ile, diş hekimine gidene kadar ağrıyı hafifletebilir ve günlük hayata devam edebilmenizi sağlayabilirsiniz.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir: Diş iltihabı, diş ağrısına sebep olabilecek birçok sorundan biridir. Bu soruna sebep olan şeylerden bazıları ağız veya çene travmaları, diş kökünde oluşan çürükler, diş ve diş eti enfeksiyonları ve ağız içinde biriken artıklardır.

Diş iltihabı ağrısına çoğu zaman ilaçla müdahale edilebilmektedir. Doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullandığınız takdirde iltihap geçebilmektedir. Ancak, ilaç ile tedavinin sonuç veremeyeceği durumlarda dişin çekilmesi gerekmektedir.

Diş ağrınızın bir günden uzun süre devam etmesi durumunda, diş ağrısı ile birlikte yüksek ateş, nefes darlığı, yutkunma güçlükleri, ağrı olan bölgede şişlik, çiğneme esnasında acı, diş etlerinde renk değişimi ve ağızda alışıldık olmayan kötü bir tat olması durumunda hiç geciktirilmeden diş hekimine muayene olmak gerekir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Diş ağrısına ne iyi gelir evde: Diş ağrısının birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Çoğu zaman, bu ağrı günlük işleri yerine getirmeyi zorlaştıran, uyku problemlerine sebep olan ve baş ağrısına dahi yol açabilen bir ağrıdır.

Eğer doktora hemen gidemeyecek bir durumdaysanız, evde uygulayacağınız yöntemler ile ağrıyı hafifletmek biraz olsun hayatınıza devam edebilmenizi sağlayacaktır.

Öncelikle, en iyi şey, sorunun daha fazla ilerlememesi için diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak ağzı temiz tutmaktır. Buna ek olarak, tuzlu veya sirkeli su ile gargara yapmak, ağrıyan dişe karanfil yağı sürmek, soğuk kompres yapmak da diş ağrılarına anlık olarak iyi gelebilir.

Sorunun altında yatan sebebin bulunup tedavi edilmesi için tek kesin çözüm doktora gitmektir.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş eti ağrısına ne iyi gelir: Diş eti ağrılarına, açık yara, diş teli ya da takma dişler, hormonlara bağlı değişiklikler, diş eti iltihabı, pamukçuk gibi sorunlar sebep olabilir.

Diş eti ağrısını hafifletmek için tuzlu su ile gargara yapmak, sıcak veya soğuk kompres uygulamak, karanfil çiğnemek gibi doğal yöntemler uygulanabilir. Doğal yöntemlere ek olarak, ağrı kesici ya da ağız jelleri de destek amaçlı kullanılabilir.

Ancak, diş ağrısının sürekli olduğu durumlarda evde tedavi mümkün değildir. Bir diş hekiminin önce muayene edip sonra tedavi uygulaması gerekir.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir: Dolgu, hasarlı dişlerin onarılması için uygulanan bir tedavidir. Diş sorunlarının çok ileri boyutlarda olmadığı durumlarda çoğu zaman işe yaramaktadır fakat zaman zaman dolgu yaptırdıktan sonra ağrı yaşayanlar da olmaktadır.

Dolgu sonrasında ağrının sebebi genellikle dolgunun bir kısmının boşalması ya da tamamı ile düşmesidir. Ayrıca, sinirler alınmış olsa da bazı komplikasyonlar yine de ağrıya yol açabilir.

Bu durumlarda karanfil çiğnemek, hassasiyet önleyici diş macunları tercih etmek, gargara yapmak ağrıyı hafifletebilir. Dolguda sorun olması durumunda, doğuya yapan uzmana haber vermek gerekir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Kesin Çözüm?

Diş ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm: Diş ağrısına evde uygulanan çoğu yöntem geçici olmaktadır. Bunun sebebi, ağrı gibi semptomlara evde belirli uygulamalar ile müdahale ediliyor olsa da altta yatan soruna işaret edilip, ortadan kaldırılmıyor oluşudur.

Geçmeyen bir diş ağrınız var ise tek kesin çözüm bir uzmandan randevu alarak muayeneye gitmenizdir. Bu muayene sonrası, ağrıya sebep olan sorunun köküne inilir ve sorunu tamamı ile ortadan kaldıracak tedavi uygulanır.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20’lik diş ağrısına ne iyi gelir: Yirmilik dişler, genellikle 17-21 yaş arasında çıkan azı dişleridir. Çıktıkları yaş kişiden kişiye değişebildiği gibi, bazı kişilerde daha erken ya da daha geç çıkması da mümkündür.

Bebeklikte dış çıkarmak gibi, yirmilik diş çıkarmak da diş etlerinin hassaslaşması ve yeni dişin dışarı çıkması sebebi ile ağrılara sebep olabilir. Buna ek olarak, yirmilik diş ağrısına, çıkan dişlerin diğer dişlere ve çene kemiğine zarar vermesi, diş hizalanmasının bozulması veya çıkan dişin gömülü kalması da sebep olabilmektedir.

20 diş ağrısı, ekstra bir sorundan kaynaklanmıyor ise, karanfil yağı sürmek, gargaralar yapmak, ağız ve diş bakımına dikkat etmek, dişin çıktığı süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Ancak, çıkan dişler probleme yol açıyor ise ağrının geçebilmesi için tedavi olmak gerekir. Çoğu zaman, bu dişler çekilmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte diş ağrısı ile baş etmek can sıkıcı olabilmektedir. Bu nedenle, hamilelik öncesinde diş kontrolüne gitmek, hamilelik esnasında diş problemi yaşama şansını en aza indirmek için iyi bir fikir olabilir.

Kontrole gidilmesine rağmen, gebelikte, hormonlardaki değişimler yine de diş ağrısına yol açabilir. Bu nedenle, evde uygulanabilecek yöntemleri bilmek, ağrı yaşamanız durumunda baş etmenizi kolaylaştıracaktır.

Öncelikle, hamileyken ağrı durumlarında kesinlikle ağrı kesici alınmamalıdır. Ağrı kesiciler bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, diş çürüğü ağrısına iyi gelebilecek doğal yöntemler hamilelikte de kullanılabilir.

Bunlar, karbonatlı su ile gargara yapmak, soğuk kompres, sarımsak sürmek gibi basit ama anlık rahatlama sağlayan yöntemlerdir. Bunun dışında, ağrınızı arttıran yiyecek ve içeceklerden de uzak durmak iyi bir önlem olabilir.

Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli diş ağrıları tam anlamı ile yaşamı çekilmez hale getirebilmektedir. Unutmamak gerekir ki, Diş ağrısının çok şiddetli olması, soruna yol açan problemin de aynı ölçüde büyük olabileceğinin göstergesidir. Bu tarz köklü diş problemlerinin tek tedavisi diş hekimine gitmektir.

Diş hekimine gidebilene kadar hayatınıza devam edebilmenizi sağlamak adına ağrı kesici kullanmak, soğuk kompres, başınız yüksekte kalacak şekilde uyumak, gargara gibi semptomları hafifletmeye yönelik yöntemler deneyebilirsiniz.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde diş ağrısı genellikle 5. aydan itibaren başlayıp 3 yaşına gelene kadar sürebilmektedir. Bunun sebebi, diş çıkarmanın bu aralıklar arasında gerçekleşmesidir. Bu süreler fikir vermesi amacıyla belirtilmektedir. Yani, tabii ki bir bebek 3. ayda da veya 12. ayda da diş çıkarmaya başlayabilir. Bu, bebekten bebeğe değişebilir.

Genellikle bebeklerde diş ağrısı için, bebeklere uygun hafif ağrı kesiciler kullanılabilir. Ya da damakta uyuşmayı sağlayan bebekler için üretilmiş özel kremler de mevcuttur fakat ebeveyneler ilaç kullanmak yerine doğal yöntemlere de yönelebilirler.

Evde, bebeği rahatsız etmeyecek şekilde soğuk uygulaması yapmak, papatya yağı damlaları ile damaklara masaj yapmak, damaklarını kaşıyabilecekleri diş oyuncakları vermek bebeğin rahatlamasını sağlayabilir.

İlaçla tedaviyi de seçseniz, doğal yöntemleri de seçseniz, herhangi bir uygulama yapmadan önce doktora danışmanız önem arz eder.

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dişler normalde çok sağlam olmasına rağmen, çeşitli sebeplerden dolayı kırılabilirler. Dişlerdeki sinirler nedeniyle, kırılmış dişler çok fazla ağrıya sebep olabilir.

Dişler ağza ya da dişlere alınan darbeler nedeniyle kırılabileceği gibi, iltihaplanma, çürüme, enfeksiyon gibi durumlar dişin güçsüzleşmesine sebep olup kırılmayı kolaylaştırabilir.

Dişlerde kırılma olması durumunda, evde çözüm olarak, tuzlu su ile gargara yaparak, buz kompresi uygulayarak ağrıyan bölge biraz hissizleştirilebilir. Sarımsağın ezip sürülmesi durumunda da iltihap kapması önlenebilir fakat doktora giderek tedavi ettirilmesi önemlidir.

Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrıları çocuklar için daha zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle, diş ağrısına sebep olabilecek uzak durarak böyle bir sorunla karşılaşmamaları aslında en iyi önlemdir. Bu nedenle, çocuklara ağız ve diş bakımı iyi öğretilmeli, sağlıklı beslenmeleri sağlanmalı ve işlenmiş şekerli, asitli gıdalar, fast food ve abur cubur tarzı gıdalardan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır.

Buna rağmen, büyüme sürecinde sorunlarla karşılaşabilir. Çocukların ağrılarına anlayışla yaklaşmak gerekir. Ağrılarını dayanılabilir yapmak için ağrıyan dişe karanfil yağı sürülebilir, misvak ile ağrıyan bölge temizlenebilir, tuzlu ya da sirkeli su ile gargaralar hazırlanabilir. Böylece, çocuğunuz diş hekimine gidene kadar ağrı nedeniyle daha az olumsuz etkilenir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş çürüğünü engellemek için ağız ve diş bakımı çok dikkatli ve düzenli şekilde yapılmalıdır. Ağız, yemek yerken, konuşurken ve nefes alırken kullanıldığı için bakteri sayısının artması için müsait bir ortamdır. Düzenli fırçalama ve diş ipi yapılmadığı takdirde bu bakteriler çürüklere ve dolayısı ile de diş ağrısına sebep olur.

Çürümüş diş, geçmeyen diş ağrısı, dişte hassasiyet, gözle görülür diş lekeleri veya delikler gibi birden fazla faktöre dikkat ederek anlaşılabilir.

Çürük dişi kalıcı olarak evde tedavi etmek mümkün değildir. Bu dişler önce bir doktor tarafından incelenmeli, gerekli tedavi belirlenmeli ve daha sonra uzman tarafından uygulanmalıdır.

Evde yapabileceğiniz şeyler semptomları hafifletmeye yönelik gargaralar, ağız temizliği ve bitkisel müdahalelerdir.

Çekilen Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yeni çekilen dişler ağrı yapabilmektedir. Bu ağrılar, çekilen dişin olduğu bölgedeki sinirlerde hassasiyet olduğu için meydana gelmektedir. Buna ek olarak, diş etleri de operasyon sonrasında daha hassas olmaktadır.

Operasyon sonrasında ağrı, genellikle anestezinin etkisinin azalması ile birlikte hissedilmeye başlanır. Bu nedenle, diş çekiminizi gerçekleştiren diş hekimi uygun gördüğü takdirde ağrı kesici de reçete etmektedir. Doktorun önerdiği ağrı kesiciler dışında, kafaya göre ağrı kesici alınmamalıdır.

Ağrı kesicilerin yanı sıra, yapılabilecek en iyi şey doktorun önerilerini dikkatle dinlemek ve bir an önce iyileşmenin tamamlanması için önerilere uymaktır.

Ağrının azalması için ağız bakımına özen gösterilmesi, gargara yapılması, soğuk kompres uygulanması ve zerdeçal, hardal çayı ve tuz gibi bitkisel karışımların sürülmesi de etkili olabilmektedir.

Apseli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş apse ağrısı, en zorlayıcı ve rahatsız edici diş ağrılarından biridir. Apseler genellikle bakteriyel enfeksiyonlar sonucu oluşan irinli keselerdir. Normalde vücudun her yerinde apse çıkabileceği gibi, ağızda da çıkabilmektedir.

Dişteki çürükler, kırık, hasar almış dişler, diş minesinde bulunan açıklıklar ve eskimiş dolgular gibi bakteri sayısını arttırabilecek durumlar apseye sebep olmaktadır. Diş apseleri, diş etlerinde, dişte, diş kökünü tutan kemiklerde olabilirler.

Ağrı kesiciler, sarımsak, buz uygulaması, karanfil yağı, zerdeçal gibi yöntemler evde biraz rahatlamanızı sağlayabilir fakat kesin tedavi yöntemleri değillerdir. Enfeksiyon yaygın ve çok şiddetli olmadığı sürece antibiyotik kullanmak tercih edilmeyebilir. Doktora gitmemeniz durumunda diş kaybı, kan enfeksiyonu gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sallanan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda diş sallanması gelişim sürecinde normal olabilecekken, yetişkinlerde diş sallanması dişleri tutan ve destekleyen dokuların ve kemiklerin hasar görmüş olduğu anlamına gelebilmektedir. Vaktinde tedavi edilmediği takdirde, yemek yeme esnasında sallanan dişler daha da gevşeyebilir ve ağrılara yol açabilir.

Diş sallanması, doğrudan dişe dokunarak anlamanın dışında, diş eti kanaması, ağrı, kızarıklık, şişlik, çiğneme problemleri gibi belirtilerle de anlaşılabilmektedir. Bu sorunun sebebi, kemik erimesi, ağız ve dış travmaları ve diş eti hastalıkları olabilir.

Sallanan diş ağrısının giderilmesi için diş hekimine başvurarak dişi tedavi ettirmek gerekir. Uzman hekim, öncelikle farklı testler uygulayarak dişlerdeki sorunu ve sorunun hangi bölgede olduğunu tespit eder. Daha sonrasında ise tedaviyi uygular.

Diş sallanmasına karşı evde yapabilecekleriniz ise sigara içmemek, diş ve diş eti bakımını iyi ve düzenli yapmak ve işlenmiş şekerli gıdalardan kaçınmaktır.

Delik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Delik diş, halk arasında diş çürükleri için kullanılan isimlerden biridir. Bunun sebebi, çürüklerin dişlerde oyuklara sebep olabilmesidir.

Delik dişten, yani çürüklerden kaynaklı ağrıları hafifletmek adına tuzlu suyla gargara, karanfil yağı sürmek veya karanfil çiğnemek, zerdeçal sürmek gibi doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Ağrının daha şiddetli olması durumunda ağrı kesici kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Ancak, kalıcı ve kesin tedavi için, bir doktorun, dolgu, kanal tedavisi gibi farklı tedavi seçenekleri arasından, sizin durumunuza uygun olanı seçip uygulaması gerekir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir İlaç

Diş ağrısı ile baş etmek için birçok kişi farklı yöntemleri tercih etmektedir. Bu yöntemlerden bazıları kulaktan dolma bilgiler olabiliyorken bazıları da ağrıları hafifletmekte gerçekten etkilidir.

Günümüzde, diş ağrısı için ilaç seçenekleri de bir hayli artmıştır. Eskiden daha çok ağrı kesiciler bulunabilirken, artık birçok krem ve jele de erişim kolaydır. Krem ve jeller de ağrı kesicilere benzer olarak, sürünülen bölgede hissizleşme sağlayarak ağrıyı dayanılabilecek seviyelere düşürebilir.

Ağrı kesici tercih edecekseniz, öncelikle doktorunuza danışmanız sağlığınızı korumak için önemlidir.

Hamilelikte Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı gibi diş eti ağrısı da hamilelikte rahatsız edici olabilmektedir. Diş ağrısı için de olduğu gibi düzenli kontroller yaptırmak ve ağız ve diş sağlığına dikkat etmek sorun daha ortaya çıkmadan önlem almak için önemlidir.

Ancak, hamilelik esnasında birçok sebepten dolayı diş eti ağrısı yine de olabilir. Bu durumda, bebeğe zarar verebileceğinden ötürü ağrı kesicilerden uzak durulmalıdır. Ağrı kesici ve diğer kimyasal çözümlerin yanı sıra, karanfil, sarımsak gibi antiseptik bitkisel çözümler ile ağrının hafifletilmesi mümkündür.

Diş eti ağrısının sebebinin tespit edilmesi ve tedavi edilmesi hem annenin hem bebeğin sağlığı için gereklidir.

Azı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Azı dişlerindeki ağrılar yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu ağrıların sebebi çürüklerden yemek artıklarına, dişe ve ağza alınan darbelerden diş eti hastalıkları gibi birçok farklı etken olabilir.

Azı dişi, çiğneme fonksiyonu için çok değerlidir. Yediğiniz besinleri yutmadan önce parçalamanızı sağlarlar. Bu nedenle, azı dişinizde ağrı olması durumunda beklemeden bir diş hekimine başvurmanız ağız sağlığınız için çok önemlidir.

Tedavide geç kalınması durumunda dişlerinizi kaybetmeniz mümkündür. Tedavi öncesinde ağrı ile baş edebilmek adına gargara, ağrı kesici, oral jeller ve bitkisel uygulamalar kullanılabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Diş ağrısı dayanılmaz olsa da pek çok kişi ağrı kesici kullanmak istemeyebilir. Bunun sebebi ise bazıları için sağlık sebepleri bazıları için ise alışkanlıklardır.

Her iki durumda da ağrı kesici kullanmadan uygulanabilecek bitkisel yöntemler mevcuttur.

Bu yöntemlerden en çok bilineni karanfil çiğnemek ya da karanfil yağı sürmektir. Karanfil ağrıyan bölgeyi uyuşturmaya yarar.

Çörek otu ise anlık uyuşturucu etkisi olmasa da düzenli kullanıldığı takdirde bağışıklık sistemini güçlendirerek ağrıya sebep olan sorunları ortadan kaldırmayı sağlar.

Zerdeçal ise özellikle, anti-inflamatuar özelliği sayesinde iltihapların geçmesine yardımcı olur.

Bunlara ek olarak, papatya çayı gargarası, maydanoz gargarası, susam yağı, sarımsak gibi birçok bitkisel çözümden de yararlanılabilir.

Diş Teli Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş teli tedavisi, dişlerdeki bozuklukları düzeltmek, çene yapısını düzeltmek ve dişleri hizalamak için kullanılır. Birçok kişi istediği diş görünümüne sahip olmak için tel taktırsa da bazı hastaların çiğneme gibi işlevsel eylemleri yerine getirebilmesi tedavi gereklidir.

Teller dişlere kontrollü bir güç uygulayarak istenilen yere çektiği için diş etlerinde ve dişlerde ağrılara sebep olabilir. Bu ağrılar, çoğu zaman çok uzun süreli ve dayanılmaz değildir.

Yine de diş tellerinden kaynaklanan ağrıları hafifletmek isteyenler doktora danışarak ağrı kesici kullanabilir, diş tellerinin bakımını ve temizliğini doktorun önerdiği gibi yapmaya özen gösterebilir ve yedikleri yemeklerin çok sıcak ya da soğuk olmamasına ve yumuşak olmasına dikkat edebilir.

Bunlara ek olarak, diş telinin ağız içinde sebep olabileceği korumak adına koruyucu mum da kullanılabilir.

5 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Küçük çocuklarda diş ağrısı hem çocuk hem de ebeveynler için üzücü olabilir. O nedenle, ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli şey çocuklarına doğru ağız ve diş bakımı yapmayı öğretmek ve düzenli olarak diş kontrolüne götürmektir.

5 Yaşındaki çocuklarda diş ağrısı olması durumunda pek çok ebeveyn, çocuğun küçük olmasından dolayı ağrı kesici vermekten çekinebilir. Böyle durumlarda doktora da danışıldıktan sonra çocuklar için uygun hafif ağrı kesiciler verilebilir.

Buna karşın, buz koymak, bitki kürleri yapmak, gargara yapmak, düzenli diş fırçalamak gibi doğal yöntemler de diş ağrısına iyi gelebilir.

Aşırı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aşırı diş ağrısı maalesef ciddi sorunlara işaret edebilmektedir. Bu nedenle diş ağrısının çok yüksek boyutlarda olması ciddiye alınmalıdır. Ağrının boyutu zaten geçiştirilemeyecek kadar yüksek olduğunda, insanlar ister istemez ağrılarıyla ilgilenmeye başlarlar fakat yine de pek çok kişi doktora gitmeyi erteleyip, geçici çözümlere yönelmektedir.

Aşırı ağrınız olması durumunda diş fırçalama, gargara yapma, zerdeçal, maydanoz, karanfil gibi bitki kürleri yapma, buz koymak gibi ağrı hafifletici birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Bu yöntemler anlık olarak sizi rahatlatacaktır fakat ardından en kısa sürede doktora gitmek sağlığınız için en iyisidir.

Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kaplama dişlerde ağrı olmasının pek çok sebebi olabilmektedir. Bunlardan bazıları, kaplama dişin altındaki dişin çürük olması, kişinin diş eti çekilmesi yaşaması, kaplama dişlerin takılırken tam yapıştırılmaması, takılan dişlerin kişinin ağız ve çene yapısına tam uygun olmaması ve diğer dişlere baskı yapmasıdır.

Konu kaplama dişler olduğunda sorunun tek çözümü diş hekimine gitmektir. Ağrı ancak uzman bir müdahale ile tespit edilip çözülebilir. Diş hekimi tedavinizi gerçekleştirene kadar ağrınızı hafifletmek adına ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Oyuk Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Oyuk, yani çürük diş hem dişin kendisine hem de etrafındaki dokuya zarar verdiği için ağrılara sebep olmaktadır. Oyuk diş ağrısının nihai çözümü dişin bir hekim tarafından temizlenmesi ve sonrasında gerekiyorsa dolgu yapılmasıdır.

Ancak, evde ağrınızla baş etmek istiyorsanız yapabileceğiniz şeyler vardır.

Sirkeli ya da tuzlu su ile gargara yapmak, diş ağrısı olan bölgenin uyuşmasını sağlar ve bir yandan da dezenfekte ettiği için bölgeyi bakterilerden arındırabilir. Karanfil, sarımsak, çörek otu, zerdeçal gibi birçok bitki de ağrınızı dindirmek için iyi gelebilir.

Çocuklarda Azı Diş Çıkarma Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda azı dişleri 12 ve 18. aylar arasında çıkmaya başlar. İkinci azı dişleri ise biraz daha geç yani 24 ve 30. aylarda çıkmaya başlar. Azı dişlerinin görevi besinleri öğütmek ve parçalamaktır. Böylece, çiğneyerek yemekler daha sindirilebilir hale getirilir.

Azı dişi çıkarma süreci çocuklar için sancılı olabilir. Azı dişi çıkarırken ateş, ağrı gibi belirtiler ile karşılaşılabilir. Bu durumda, soğuk kompres, ılık tuzlu su gargarası, sarımsak kürü gibi uygulamalar yapılarak çocuğun rahatlaması sağlanabilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebekler diş çıkarmaya başladığında ateş, huzursuzluk, iştahsızlık, ciltte döküntü ve ishal gibi belirtiler göstermeye başlayabilirler. Bu belirtiler normal olsa da bebeğin yakından takip edilmesi gerekir ve bebeğin diş çıkarma ağrısına iyi gelen uygulamalar yapılabilir.

Temiz bir mendili 30 dakika boyunca buzdolabında bekleterek soğuttuktan sonra bebeğinizin ağzına koyarak çiğnemesini sağlayabilirsiniz. Böylece soğuk mendil hem ağrıyı hafifletebilir hem de şişliği indirecektir. Benzer bir soğuk uygulaması, diş kaşıyıcı oyuncakları buzdolabında bekleterek de sağlanabilir.

Bu tarz doğal yöntemlere ek olarak, doktorunuzun danışmanlığında bebekler için üretilen diş eti jelleri de kullanabilirsiniz.

Diş Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı damak ağrısına da sebep olabilmektedir. Bu durumda asıl yapılması gereken şey diş ağrısına sebep olan sorunların tedavi edilmesidir. Böylece, damak ağrısı da ortadan kalkmış olur.

Tedavi olunana kadar, ağrıyan dişe uygulanan bitkisel kürler damakta da kullanılabilir. Ayrıca gargaralar genel olarak ağzı temizlemek ve hassas yerleri uyuşturmak için faydalıdır.

Dolgu Düşen Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgu düşen dişler en kısa sürede tedavi edilerek, eski dolgu yerine yenisi yapılmalıdır. Yeni dolgunun yapılmaması durumunda dişin kaybedilmesine yol açabilir. Düşen dolgunun yerine dolan gıda artıkları, bakterilerin çoğalmasına sebep olarak dişin çok hızlı bir şekilde zarar görmesine sebep olabilir. Bu da doğal olarak ağrıyı arttırmaktadır.

Ağrı ile baş etmek adına reçetesiz ağrı kesiciler, karanfil yağı, soğuk kompresler ve oral jeller kullanılabilir.

Yeni Çıkan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yeni çıkan diş ağrısına soğuk kompres yapmak şişkinliği azaltabilir ve rahatlatıcıdır. Karanfil yağı sürmek de bölgenin uyuşmasını sağlayabilir.

Bunlara ek olarak, tuzlu su veya sirkeli su ile gargara yapmak, şişmiş diş etlerine ağrıya iyi gelecektir ve ağzın temizlenmesini de sağlayacaktır. Ayrıca, gargara suyunun ılık olması da hem diş etlerini hem damağı yumuşatabilir.

Şişmiş Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş eti iltihabı gibi diş hastalıkları diş etlerinin şişmesini sebep olabilir. Pek çok şişlik başta kişinin hayatını çok etkilemeyecek seviyede olsa da tedavi edilmeyen şişkinlikler zaman içinde dayanılamaz bir boyuta ulaşabilir.

Diş etlerinde şişlik olması, diş etlerinde kızarıklık, ağrı, yemek yemek, konuşmak gibi eylemlerde zorlanma, aşırı hassasiyet, iltihap oluşumu, diş eti kanaması gibi belirtileri fark etmeniz durumunda diş hekimine başvurarak tedavi olmalısınız. Böylece, tedavi şişmiş diş ağrısına da iyi gelecektir.

Diş Kökü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş kökü ağrısı en dayanılmaz diş ağrıları arasında yer almaktadır. Genellikle bu ağrının sebebi, vaktinde müdahale edilmeyen çürüklerin diş kökünü etkilemeye başlamasıdır. Diş çürüğündeki bakteriler diş kökünü enfekte ederek çevre doku ve kemiklere de yayılmaya başlar.

Ağrıyı hafifletmek adına ağrı kesicilere başvurabilirsiniz. Ancak, diş kökünde sorun olması durumunda, diş hekiminiz muhtemelen diş kökünü temizleyip dolgu yaparak kesin tedavi uygulayacaktır.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın!