Diş beyazlatma jeli, dişlerin parlak ve daha beyaz görünüme kavuşması için üretilmiş özel içerikli diş beyazlatma ürünüdür. 

Diş beyazlatma jelleri, diş estetiği açısından son derece önemlidir. Genellikle kimyasal içerikli olan diş jellerinin içerisinde dişlerin anında beyazlamasına yardımcı olan hidrojen peroksit ve karbamid peroksit gibi bileşenler kullanılmaktadır. Ayrıca bazılarının içerisinde aloe vera gibi doğal bileşenler de bulunmaktadır. 

Diş beyazlatma jelleri; Colgate pro gibi evde kullanıma yönelik olarak üretilebildiği gibi aynı zamanda diş hekimi tarafından uygulanabilen profesyonel diş beyazlatma jelleri de üretilmiştir. 

Diş Beyazlatma Jeli Nedir?

Diş beyazlatma jeli, diş yüzeylerindeki lekeleri gidermek ve dişlerin rengini açmak için özel içerikli bir üründür. Diş beyazlatma jellerinin etkisini arttırmak için genellikle içeriklerinde karbamid peroksit ya da hidrojen peroksit gibi kimyasal beyazlatıcı ajan bileşenleri kullanılır. Bu içeriklerle üretilen beyazlatıcı jeller, diş yüzeylerine uygulama yapıldığında diş minesini etkileyerek diş renginin açılmasını ve lekelerin giderilmesini sağlar. 

Diş beyazlatma jelleri hem ev tipi kullanıma uygun ürünler olarak üretilirken aynı zamanda profesyonel olarak dişçi tarafından lazer ile birlikte uygulanması gereken beyazlatıcı jel ürünleri de üretilebilmektedir. Özellikle profesyonel olarak üretilen jeller, özel ışık ya da lazer teknolojisi ile üretildiğinde çok daha hızlı etki gösterme özelliğine sahiptir. Ev tipi uygulamaya yönelik olarak üretilen ürünleri konsantrasyonu daha düşük olan beyazlatıcı ajanlar ile üretilmiş olup şerit ya da kalıp ile birlikte dişlere uygulama yapılmaktadır. 

Her ne kadar diş beyazlatıcı jeller etkili ürünler olsa da sonuç oranı her kullanıcıda değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple de kullanım öncesinde mutlaka bir uzman ile görüşmek ve dişlerin beyazlatıcı jel kullanımına uygun olup olmaması konusunda görüş almak gereklidir. 

Diş Beyazlatma Jeli Kullanımı

Diş beyazlatıcı jellerin tek tip bir kullanım şekli yoktur. Şöyle ki; her ürün farklı içeriklerde üretilebildiğinden aynı zamanda her ürünün kullanım şekli ve süresi de farklılık gösterir. Kullanım öncesinde mutlaka diş hekimine danışılmalı ve dişlere en uygun ürün önerisi alınmalıdır. 

Diş beyazlatıcı jel kullanımı öncesinde mutlaka diş temizliği yapılmalıdır. Daha sonrasında kullanılacak ürünün kullanım talimatları doğrultusunda ürün dişlere uygulanmalıdır. Kullanım sonrasında da ağzı tamamen jelden arındırmak için tekrar dişleri fırçalamak son derece önemlidir. Beyazlatıcı jel, mutlaka kullanım talimatında belirtilen süre kadar bekletilmeli ve yine belirtilen süre boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır. 

Diş Beyazlatma Jeli Zararları

Diş beyazlatma jelleri, doktor önerisiyle ve doktor kontrolünde olduğu gibi aynı zamanda doğru kullanıldığında etkili ürünler olsa da aşırı ve yanlış kullanımda birtakım zararları da beraberinde getirebilir. Diş beyazlatıcı jellerin olası zararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Beyazlatıcı jellerin dişlerde hassasiyet oluşturma olasılığı vardır. Özellikle sıcak, soğuk, tatlı ya da asitli besinler tüketildiğinde bu hassasiyet çok daha fazla hissedilebilir. Ancak bu hassasiyet genellikle jel kullanımının sona ermesiyle bitecektir.
  • Diş beyazlatıcı jellerin her biri farklı içerik ve özelliklerde üretilebilir. Dolayısıyla da bazı ürünlerdeki bileşenler kişiye bağlı olarak diş etlerinde tahrişe sebebiyet verebilmektedir. Uygulama sonrasında diş etlerinde tahrişe neden olmamak için uygulama sırasında ürünün diş etlerine nüfuz etmemesine dikkat edilmelidir. 
  • Diş beyazlatma jelleri uzun süre ve çok fazla dozda kullanıldığı takdirde dişlerde geçici renk değişikliğine enden olabilir. Bu sebeple ürün, kullanma talimatında belirtilen şekilde ve sürede kullanılmalıdır. 
  • Yüksek konsantrasyona sahip olan beyazlatıcı jeller uzun süre kullanıldığında diş minesinin aşınmasına ve dolayısıyla da diş minesinin zarar görmesine sebebiyet verebilir. 
  • Kron, dolgu, bonding, lamina kaplama ve benzeri gibi restorasyon işlemi görmüş olan dişlerde diş beyazlatma jelleri eti göstermeyebilir. Bu sebeple eğer ağız içerisinde böyle restorasyonlara sahip dişler var ise kullanım sonrasında dişlerin renklerinde farklılıklar görülebilme riski vardır. 

Opalescence Diş Beyazlatma Jeli

Opalescence, diş beyazlatma jeli üretimi yapan markalar arasında yer alır. Çok fazla tercih edilen markalar arasında yer alan Opalescence, profesyonel olarak diş hekimlerinin diş kliniği bünyesinde kullanılabilecek ürünlerin yanı sıra aynı zamanda ev kullanımına uygun beyazlatma jeli serisi de üretmektedir. 

Karbamid peroksit ve hidrojen peroksit gibi bileşenle üretilen Opalescence ürünleri arasında farklı konsantrasyon oranlarına ve aromalara sahip ürünler vardır. Ürünlerin içerisine ve bileşenlerine göre lekeleri ve diş rengini açma oranı da değişmektedir. 

Micro White Diş Beyazlatma Jeli

Micro White, etkili diş beyazlatma jeli ürünlerinin üretimini yaptığı tanınan markalar arasında yer alır. Tıpkı diğer markaların ürünlerinde olduğu gibi Micro White ürünlerinde de karbamid peroksit ve hidrojen peroksit gibi beyazlatıcı ajanlar vardır. Ancak kullanılan bileşenlerin oranları ve formülleri farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple her ürünün her kullanıcıda gösterdiği etki de değişkenlik gösterebilmektedir. 

Diş Beyazlatma Jeli Kalemi

Diş beyazlatma jeli kalemi, jel uygulamasını daha kolay hale getirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Diş beyazlatıcı jel kaleminin içerisinde bir jel tüpü ve fırça ucu mevcuttur. İçerisinde dönen bir mekanizma ya da basınca duyarlı olan mekanizma vardır ve bu mekanizma sayesinde ürün çok daha kolay bir şekilde uygulanır. 

Jel kalemi, beyazlatma jelinin doğrudan dişlere uygulanmasını sağlayarak aynı zamanda kullanım sırasında jel miktarının çok daha kolay ayarlanmasını sağlar. Bu sayede kullanım sırasında diş etlerine ve mineye temas ettirmeden doğrudan diş yüzeylerine daha kolay uygulanabilir bir ürün haline gelmektedir. 

Diş beyazlatıcı jel kalemi, özellikle ev tipi kullanım için özel olarak tasarlanmıştır. Bununla birlikte özel tasarımı sayesinde daha küçük yüzeylere ve hassas bölgelere uygulaması çok daha kolay olmaktadır. Fakat her ürünün kullanım dozu, kullanım şekli ve süresi değişken olabileceğinden uygulama öncesinde mutlaka ürünün kullanım talimatı dikkatlice okunmalıdır. 

Diş Beyazlatma Jeli İşe Yarıyor mu?

Diş beyazlatma jeli; kullanma talimatında belirtilen şekilde, dozda ve sürede kullanıldığı takdirde son derece etkili bir üründür. Bu sebeple dişlerin üzerindeki lekeleri gidermek, dişlerin rengini açmak ve estetik bir gülüş elde etmek için diş beyazlatma jelleri çokça tercih edilmektedir. 

Diş beyazlatıcı jeller, içerisindeki karbamid peroksit ve hidrojen peroksit gibi beyazlatıcı bileşenleri sayesinde diş minesine nüfuz eder ve dişlerin pigmentasyonunun azalmasına yardımcı olarak dişlerin beyazlamasına ortam hazırlar. 

Söz konusu ürünlerin etki oranı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Yoğun ve köklü lekelere göre hafif diş lekelerinde diş beyazlatma jelleri çok daha büyük etki göstermektedir. Eğer dişlerdeki lekeler derin lekeler ise bu durumda diş beyazlatmak için ev tipi kullanıma uygun ürünlerin yanı sıra uzmanlar tarafından diş polikliniği bünyesinde uygulanabilen profesyonel ürünler tercih edilmelidir.  

Diş Beyazlatma Jeli Nerede Satılır?

Farklı markaların üretmiş olduğu farklı içerik özelliklerine sahip diş beyazlatma jellerini birçok satış noktasında bulmak mümkündür. Son teknoloji ile üretilmiş olan diş beyazlatma jelleri; eczane, watsons ve benzeri gibi markaların marketlerinde, online alışveriş siteleri gibi birçok noktadan bulunabilir. Ayrıca birçok diş hekimi de muayenehanesinde güvenerek önerdiği ürünlerin satışını yapmaktadır.

Diş Beyazlatma Jeli Kullananlar 

Günümüzde white timer ve benzeri gibi birçok markanın diş beyazlatma jelini kullanan yüzlerce kullanıcı vardır. Dolayısıyla da ürünlerin kullanıcı yorumları da oldukça fazladır. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu memnuniyete yönelik yorumlar yapmaktadır. Ancak her ürünün içeriği farklı ve her diş lekesinin yoğunluğu farklı olduğundan her kullanıcıda ürünlerin etki etme oranı farklılık gösterebilir. Bu sebeple kullanıcı yorumları da kişiselleşebilmektedir. 

Jel ile Diş Beyazlatma Fiyat

Diş beyazlatma fiyatları; üretici markaya, ürünün içeriğine, konsantrasyon oranına göre farklılık gösterse de söz konusu ürünlerin genellikle ekonomik ve her bütçeye uygun ürünleri de olduğunu söylemek mümkündür. 

Diş beyazlatıcı jeller, eczane ve market gibi satış noktalarında çok daha uygun fiyatlarda satışa sunulabilmektedir. Ancak ürünlerin boyutları da fiyatların üzerinde doğrudan etken olduğundan ürünlerin boyutları büyüdükçe fiyatları da artmaktadır. 

Diş beyazlatma evde yapılabilsin diye üretilmiş olan ürünlerin yanı sıra sadece diş hekimlerinin kullanıma uygun üretilmiş olan profesyonel ürünlerin fiyatları ise daha yüksektir. Zira profesyonel ürünlerin içeriği çok daha kuvvetli ve zengindir. Haliyle maliyeti daha yüksek olduğundan bu durum satış fiyatlarına da yansımaktadır. 

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button