Diş Beyazlatma Kalemi

Diş beyazlatma kalemi, dişlerdeki çay ve kahve gibi nedenlerden oluşan lekelerin giderilmesi ve dişlerin beyazlatılması için üretilmiştir. 

Diş beyazlatma kalemi, dişlerin daha beyaz ve parlak bir görünüme kavuşması için kalem formunda üretilen ağız bakım ürünüdür. Jel ya da sıvı formda üretilmekle birlikte beyazlatıcı ajanlar ile formüle edilir. Birçok eczane noktalarının yanı sıra aynı zamanda Gratis, A101 ve Migros gibi alışveriş noktalarında da farklı diş beyazlatma kalemleri bulmak mümkündür. 

Diş beyazlatma kalemleri Signal, Colgate, White Pen, Biorlx, Hollywood Smile, Dazzling, Absolute ve Bright gibi birçok marka tarafından üretilmektedir. Bu sebeple ürünlerin etkinlik düzeyi ve içerik özellikleri markadan markaya farklılık gösterebilmektedir.

Farklı diş beyazlatma yöntemleri arasında; kaleme ek olarak, diş beyazlatma jeli ve diş beyazlatma tozu da bulunmaktadır.

Diş Beyazlatma Kalemi Nedir?

Diş beyazlatma, dişlerin daha beyaz ve lekesiz olması için kullanılan etkili bir çözüm yoludur. Beyazlatma kalemleri, sıvı olarak ya da jel formunda ve kalem şeklinde üretilir. Kalemlerin içerisinde karbamid peroksit ve peroksit gibi beyazlatıcı ajanlar bulunur.

Diş beyazlatma kalemlerinden yüksek performans alabilmek için ürünü doğru dozda ve düzenli olarak kullanmak gereklidir. Eğer ürünleri kullanım talimatlarına uygun ve düzenli olarak kullanırsanız birkaç hafta içerisinde gözle görülür performans alabilirsiniz. 

Diş beyazlatma amacıyla kullanılan ürünlerin kullanım öncesinde diş hekimi görüşü almak son derece önemlidir. Diş polikliniği bünyesinde detaylı muayene olduktan sonra diş hekiminiz sizin için en doğru ürün ve kullanım şeklini size söyleyecektir. 

Diş beyazlatma kalemleri, etkili ürünler olsa da aşırı ve yanlış kullanımda diş minesine ya da diş etlerine irritasyon ve hassasiyet gibi zararlar verebilir. Bu sebeple uzman görüşü büyük öneme sahiptir. Diş eti çekilmesi ya da diş eti ağrısı gibi bir sorunla karşılaşırsanız periodontoloji uzmanına gözükerek diş eti tedavisi olmalısınız.

Diş Beyazlatma Kalemi Nasıl Kullanılır?

Diş beyazlatma kalemi, doğru ve düzenli kullanıldığında dişlere gözle görülür beyaz ve parlak bir görünüm katar. Ancak kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Ürün kullanımı öncesinde mutlaka dişler fırçalanarak plaktan arındırılmalıdır. 

Daha sonrasında kullanacağınız ürünün kullanım talimatını iyi bir şekilde okuyarak ürünün doğru kullanımını öğrenmelisiniz. Diş beyazlatma kalemi, kalem formunda olduğundan kapağı çıkarılarak kalem ucuyla kalemin içindeki jel ya da sıvı diş yüzeylerine, diş minesine ve diş etlerine temas ettirmeden uygulanır. Daha sonrasında ise kullanma talimatında belirtilen süre kadar ürün dişlerde bekletilir. 

Bekleme süresinin sonunda dişler, diş yüzeylerinde ürün kalmayana kadar çalkalanarak durulanır. Kullanım sırasında ürünün talimatlarda belirtilen süre kadar bekletilmesi ve sonrasında kalıntı kalmayacak şekilde durulanması son derece önemli olmakla birlikte düzenli kullanım da büyük öneme sahiptir.  

Diş Beyazlatma Kalemi Sağlıklı mı?

Diş beyazlatma kalemleri, içerisinde beyazlatma ajanları bulunan ve böylece dişlerin hem beyaz hem de parlak görünüme kavuşmasını sağlayan ürünlerdir. Her ürünün içeriği farklı olduğundan kullanım talimatı da farklılık gösterebilir. Bu sebeple ürünler mutlaka kullanım talimatına birebir uyularak uygulanmalıdır. 

Kullanım talimatına uygun şekilde, düzenli ve aşırıya kaçılmadan kullanılan diş beyazlatma kalemlerinin kullanımı genellikle güvenli ve sağlıklıdır. Ancak kullanım dozu ve süresi aşırıya kaçıldığında ya da yanlış kullanıldığında diş etlerinde ve diş minelerinde irritasyon veya hassasiyet sorunları gözlemlenebilir. Bu sebeple mutlaka kullanım talimatlarına uygun olarak doğru dozda ve süre içinde kullanılmalıdır. 

Diş Beyazlatma Kalemi Zararları

Diş beyazlatma kalemleri doğru kullanıldığında güvenli olsa da nadiren de olsa beraberinde potansiyel zararları da getirebilmektedir. Bu doğrultuda diş beyazlatıcı özelliğe sahip kalem ürünleri;

  • Diş minesine nüfuz ettiğinde diş hassasiyetine, 
  • Diş etlerinde diş eti kızarmasına, şişlik ve ağrı oluşumuna, 
  • Uzun süreli ve yanlış kullanım sonrasında diş minesinin aşınmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple kullanımı talimatlar doğrultusunda yapmak ve kullanım öncesinde mutlaka bir diş kliniği randevusu oluşturarak uzman görüşü almak son derce önemlidir. 

Diş Beyazlatma Kalemi İşe Yarar mı?

Diş beyazlatma kalemleri beyazlatıcı ajanlar ile özel formüle edildiğinden dişlerin beyaz ve parlak görünüme kavuşması için oldukça etkili ürünlerdir. İçerisindeki ajanlar sayesinde diş yüzeyindeki lekeler giderilirken aynı zamanda dişlerin rengi de açılmaktadır. 

Şunu belirtmek gerekir ki; her kullanıcının diş yapısı ve diş yüzeyindeki lekelerin derinliği farklılık gösterdiğinden alınan sonuçlar da kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Kimi kullanıcılar kısa sürede gözle görülür sonuçlar alabilirken kimi kullanıcılar daha uzun sürede daha düşük seviyede sonuç alabilmektedir. 

Diş Beyazlatma Kalemi Kalıcı mı?

Diş beyazlatma kalemlerinin etkileri kalıcı değil, geçicidir. Diş beyazlatma kalemlerinin içinde bulunan beyazlatıcı ajanlar diş yüzeylerindeki lekelerin yok olmasını sağlasa da bu beyazlık geçici bir etkiye sahiptir. 

Diş beyazlatıcı kalemlerin içerisindeki peroksit içerikli beyazlatıcı ajanlar, lekeleri gidererek dişlerin beyazlamasını sağlasa da zaman içerisinde dişler kendi doğal rengine dönüş yapar. Özellikle çay, şarap, kahve ve sigara kullanımı dişlerin daha kısa sürede eski görünümüne dönmesine neden olur. 

Diş beyazlatıcı kalemlerin uzun süreli etki göstermesi için dişçi kontrolünde düzenli olarak ürün kullanımına devam edilebilir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki; uzman görüşü olmadan aşırı ve uzun süreli kullanımlar faydadan çok diş etleri ve minesine ciddi zararlar verebilir. 

Diş Beyazlatma Kalemi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Diş beyazlatma kalemlerinin kalıcılık etkisi herkeste farklı seyreder. Ürünün kalitesi ve içeriği, dişlerin başlangıç rengi, dişlerdeki lekelerin koyuluk derecesi, ürünün kullanım sıklığı ve şekli gibi faktörler kalıcılığı doğrudan etkiler. 

Diş beyazlatıcı kalemlerin etkileri genellikle birkaç hafta sürmekle birlikte bazı kullanıcılarda bu süre birkaç aya kadar çıkabilir. Ayrıca kalıcılık süresi tüketilen yiyecek ve içeceklere de bağlıdır. Çay, kahve, kırmızı şarap ya da sigara kullanımı sıklıkla olduğunda aynı oranda beyazlatma kalemlerinin kalıcılığı da kısalacaktır.

Daha kalıcı bir etki için; diş beyazlatma evde yapmak yerine merkezimize gelerek lazerle diş beyazlatma işleminden yararlanabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Kalemi Kullananlar 

Günümüzde çok fazla tercih edilen kişisel bakım ürünlerinden birisi de diş beyazlatma kalemi olduğundan yorumları da oldukça fazladır. Kullanılan ürünün kalitesi, kullanım süresi, kullanım şekli ve ürün içeriğindeki etken maddeler gibi birçok faktör her kullanıcıda farklı sonuçlar çıkardığından yorumların da farklı olduğunu söylemek mümkündür. 

Güvenilir içerikli ve bilindik markaların diş beyazlatma kalemlerini kullanan kullanıcıların yorumları ise genellikle olumlu yönde olmakla birlikte bazı yorumlar ise bir süre sonra beyazlığın kaybolduğu yönündedir. Ancak diş beyazlatma kalemleri geçici bir etkiye sahip olduğundan bir süre sonra beyazlığın kaybolması son derece normal bir durumdur. 

Diş Beyazlatma Kalemi Ne Kadar?

Diş beyazlatma kalemlerini fiyatları; ürünün içeriğine, kalitesine, markasına göre değişkenlik göstermektedir. Piyasada her bütçeye uygun ürünler mevcut olduğundan ucuz fiyatlı diş beyazlatma kalemleri bulmak da mümkündür. 

Ancak diş beyazlatma kalemlerinde aşırı ucuz ürünleri tercih etmemek son derece önemlidir. Zira ucuz ve ekonomik ürünlerin içeriklerinde düşük konsantrasyon seviyesinde beyazlatıcı ajanlar bulunurken yüksek fiyatlı ürünlerde maliyeti yüksek ama bir o kadar da yüksek konsantrasyon seviyesine sahip beyazlatıcı ajanlar vardır. 

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button