Diş beyazlatma tozu, dişlerin daha parlak ve daha temiz görünmesini sağlarken aynı zamanda sadece diş yüzeyini hafifletir. 

Dişlerin daha parlak ve daha beyaz görünmesine yardımcı olan diş beyazlatma tozları, dişlerin üst yüzeyindeki lekeleri giderirken aynı zamanda diş minelerinin de beyazlamasına yardımcı olur. Ancak içerisinde farklı bileşenler olduğundan mutlaka diş hekimi kontrolü altında ve dişçi tavsiyesi ile kullanılması dişlerin zarar görmemesi adına son derece önemlidir. 

Diş tozlarının kullanımı öncesinde rutin diş kliniği randevularınızda mutlaka diş hekiminizin görüşünü almalısınız. Zira evde uygulanabilen kabartma tozu, pirinç tozu ve zerdeçal tozu gibi doğal diş beyazlatma yöntemlerinin yanı sıra özellikle içerisinde kimyasal da barındıran siyah kömür tozu ve benzeri gibi ürünler yanlış kullanıldığında dişlere ciddi zarar verebilmektedir. Bu nedenle aşırı hassasiyet oluşmaması adına mutlaka İstanbul diş hastanesi kontrollerinizde hekiminize danışmanız faydanıza olacaktır. 

Diş Beyazlatma Tozu Nedir?

Diş beyazlatma tozu, dişlerin daha temiz ve parlak görünmesini sağlamak için kullanılan diş beyazlatma ürünlerdir. Böylece diş beyazlatma evde de yapılabilmektedir. İçerisinde hem doğal hem de kimyasal bileşenler de barındırabilen diş beyazlatma tozları, diş minesinin de beyazlamasına destek olabilmektedir. 

Kimyasal ve doğal bileşenler içeren diş tozlarının içerisinde genellikle aktif kömür, nitrat, peroksit, kireç taşı, sodyum bikarbonat gibi aktif beyazlatıcı bileşenler bulunur. Bu bileşenler sayesinde dişleri tartar ve plaklardan temizleyerek dişlerin yüzeysel bir beyazlığa kavuşmasını sağlar. 

Diş beyazlatma tozları, dişlerin doğal rengi üzerinde etki etmeden sadece yüzeyde bulunan lekelerin giderilmesini ve dişlerin temiz görünmesini sağlar. Bu nedenle de kullanım sonrasında ciddi bir renk değişimi meydana gelmişse mutlaka diş hekiminize danışmanız doğru olacaktır. 

Diş Beyazlatma Tozu İşe Yarıyor mu?

Diş beyazlatma tozlarının gösterdiği etki kullanılan ürüne ve kişinin diş özelliklerine göre kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu nedenle de bazı kullanıcılarda kısa sürede gözle görülür sonuçlar görürken bazı kullanıcılarda ise hiçbir fark görmemek mümkündür. 

Diş beyazlatma tozları, dişleri derinlemesine değil aksine yüzeysel olarak temizleyen ürünlerdir. Özellikle çay, kahve, nikotin ve şarap gibi içeceklerin dişlerde bıraktığı lekeler üzerinde etkileri çok daha fazla görülebilir. Ancak dişlerdeki genetik faktörlere bağlı renk değişimlerinde etkisi yok denecek kadar azdır. 

Tüm bunların yanı sıra diş beyazlatma tozlarının geçici etki yaptığı da unutulmamalıdır. Etkilerin uzun sürmesi için doktor kontrolünde düzenli ve doğru şekilde kullanılmalıdır. 

Diş Beyazlatma Tozu Nasıl Kullanılır?

Diş beyazlatma tozunun kullanımı basit olsa da düzenli kullanımın yanı sıra aynı zamanda doğru kulanım da dişlerin zarar görmemesi adına son derece önemlidir. Bunun için de kullanım öncesinde mutlaka kullanacağınız olan tozun kullanım talimatlarını okumalı ve uygulamayı da ürünün talimatları doğrultusuna yapmalısınız. 

Kullanım sırasında yumuşak kıllı ve dişlerinizi zedelemeyecek bir fırça kullanmanız daha doğru olacaktır. Fırçanızı hazırladıktan sonra fırçanın üzerine yeteri miktarda aşırıya kaçmadan beyazlatma tozu alın ve narin bir şekilde dişlerinizi fırçalamaya başlayın. 

Fırçalama işlemini tamamladıktan sonra ağzınızı iyi bir şekilde çalkalayarak durulayın. Son aşamada ise diş macunu ile dişlerinizi bir kez daha fırçalayarak dişlerinizin tamamen steril bir hale gelmesini sağlayın. Düzenli ve doğru uygulama sonrasında diş beyazlatma tozlarından uzun süre etki görebilmek mümkün hale gelebilir. 

Diş Beyazlatma Tozu Zararları

Diş beyazlatma tozu, dişlerin yüzeysel lekelerini temizleyip daha temiz ve bakımlı olmasını sağlasa da yanlış ve aşırı kullanıldığında diş sağlığı için ciddi riskleri de beraberinde getirebilir. 

  • İlk olarak yanlış ve çok fazla beyazlatma tozu kullanımı içerisindeki asidik maddeler nedeniyle diş minelerine zarar görmesine ve dişlerde hassasiyet, tahriş ve kanama sorunlarının meydana gelmesine ortam hazırlayabilir. 
  • Beyazlatma tozları geçici etki ettiğinden mutlaka düzenli kullanılmalıdır. Düzensiz kullanıldığında bazı dişlerde renk değişimi oluşabileceğinden dişlerde gözle görülür bir renk uyumsuzluğu meydana gelebilmektedir. 
  • Diş beyazlatma tozlarının ciddi risklerinden birisi de diş çürümesi riskidir. Özellikle içerisinde florid içermeyen beyazlatma tozları diş minesinin büyük oranda zayıflamasına ortam hazırlarken diş çürümesi riskini de beraberinde getirebilir. 

Dişçilerin Kullandığı Diş Beyazlatma Tozu

Dişçilerin diş polikliniği bünyesinde kullanmış olduğu diş beyazlatma tozları biraz daha profesyonel ürünler olmakla birlikte ev tipi kullanım için üretilmiş olan ürünlerle oldukça benzerdir. Dişçilerin kullandığı ürünler de içerisinde nitrat, aktif kömür, sodyum bikarbonat, kireç taşı ve peroksit gibi hem doğal hem de kimyasal bileşenler barındırmaktadır. 

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Diş beyazlatma tozları kullananlar arasında özellikle aktif karbon içerikli olanları tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır. Kömür benzeri doğal bir malzeme olan aktif karbon, adsorpsiyon özelliğine sahip olduğundan aynı zamanda yüzeysel lekeleri açma özelliğine de sahiptir. 

Genellikle koyu siyah ya da koyu gri renkte olan aktif karbon maddesinin diş yüzeyindeki lekeleri giderdiği bilinse de aşırı kullanılmamalıdır. Aksi halde içerisindeki bileşenler nedeniyle hem diş etlerinde hem de minelerde hassasiyet ve lekelenmelere neden olabilmektedir.

Diş Beyazlatma Tozu Kullananlar

Diş beyazlatma tozları, kullanımı her geçen gün daha da artan ürünler arasında yer almaya başlamıştır. Kullanıcı sayılarının her geçen gün artması aynı zamanda yorumları da arttırmaktadır. Ancak ürüne dair yapılan yorumlar kişiden kişiye ve üründen ürüne değişkenlik göstermektedir.

Kullanıcı yorumlarından bir kısmı fayda gördüğünü ve dişlerinin daha lekesiz ve bakımlı olduğunu ifade ederken bazı kullanıcılar ise tam tersi hiçbir etki görmediğini söyleyebilmektedir. Burada diş lekelerinin genetik ya da besin kaynaklı olması, uygulama şekli gibi faktörler yorumların da farklılaşmasına ortam hazırlamaktadır. 

Diş Beyazlatma Tozu Nerede Satılır?

Diş beyazlatma tozu, günümüzde birçok yerde artık yaygın şekilde satılmaya başlanmış olan ürünler arasında yer alır. Kozmetik mağazalarında, online satış sitelerinde hatta marketlerde bile diş beyazlatma tozu bulabilmek son derece kolay hale gelmiştir. Bu sebeple tercih yaparken mutlaka güvenilir ve doğru yerlerden seçim yapmalısınız. 

Diş beyazlatma tozlarının birçok seçeneği eczanelerde satılmaktadır. Zira diş beyazlatma tozu almak için en doğru ve güvenilir ortam eczane ortamıdır. Bu sebeple de doktorunuzun ya da eczacınızın önermiş olduğu ürünü eczaneden almanız merdiven altı ürünler dediğimiz yanlış ürünlere rast gelmenizi de önleyecektir. 

Diş Beyazlatma Tozu Fiyatları

Piyasada diş beyazlatma amacıyla üretilmiş çok fazla ürün seçeneği vardır. Her bir ürünün üretici firması, içeriği ve etkisi farklıdır. Bu sebeple her ürün kendi bazında ve üretici firmanın fiyatlandırması doğrultusunda farklı fiyatlar ile satışa sunulur. 

Alacağınız diş beyazlatma tozunun içerik özelliklerine göre diş beyazlatma fiyatları da değişkenlik göstereceğinden en doğru fiyat bilgisini eczanelerden daha kolay alabilirsiniz. 

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button