Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş çürüğü ağrısına ne iyi gelir sorusunun en sağlıklı ve doğru cevabı vakit kaybetmeden bir uzmana görünmek gerektiğidir.

Diş çürüğü ağrısı, ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilerken aynı zamanda yaşam kalitesini düşüren ve hatta ileri seviyelerde diş kaybına yol açan önemli sağlık sorunudur. Dişlerin düzenli fırçalanmaması, ağız hijyenine önem verilmemesi ve rutin diş kontrollerinin aksatılması beraberinde ileri seviye diş hastalıklarını da getirmektedir.

Diş çürüğü ağrısı hissedildiğinde mutlaka en kısa zamanda uzman diş hekimi ile görüşerek detaylı muayene olmak gereklidir. Ancak ağrı anında ev yöntemleri ile kısa süreliğine de olsa ağrının şiddetini minimalize etmek için uygulanan doğal yöntemler vardır. Bu nedenle de diş çürüğü ağrısına ne iyi gelir sorusu sıklıkla merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir: Diş Çürüğü Ağrısı Nedir?

Ağız ve diş temizliğine önem verilmediği takdirde diş aralarında kalan yiyecek artıkları zamanla bakteri üreterek dişlerin çürümesine neden olur. Bu çürüme sonucunda diş minesi olarak da bilinen sert yapı, yumuşar ve bu bölgede hassasiyet ve iltihap ile birlikte ağrı oluşur.

Diş çürüğü ağrısı, çürüğün büyüklüğüne ve derinliğine göre farklı şiddetlerde olabilir. Özellikle aşırı sıcak, aşırı soğuk ya da şekerli yiyecek ve içeceklerin tüketiminde diş çürüğü ağrısı sızı olarak oldukça rahatsız edici şekilde kendisini gösterebilir. Bu nedenle de ağrı hissi olduğunda ilerlemesine mahal vermeden mutlaka bir İstanbul diş hastanesi ile iletişime geçilerek uzmandan randevu alınmalıdır.

Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir: Diş Çürüğü Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Dişlerin çürümesiyle birlikte başlarda sızı şeklinde, çürüğün ilerlemesiyle birlikte zonklama şeklinde kendisini gösteren diş ağrısı, bazı fiziksel durumlar ile anlaşılabilir bir durumdur. Eğer ağız içinde rahatsız edici tat ya da koku varsa, diş tabakasında tebeşiri andıran lekeler oluşmuşsa, dişlerde aşırı hassasiyet ya da zonklama şeklinde ağrılar var ise tüm bunların nedeni kuvvetle muhtemel diş çürüğünü işaret etmektedir.

Tüm bunların yanı sıra aşırı sıcak, aşırı soğuk ya da şekerli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesiyle başlayan ağrı ve hassasiyet de diş çürüğü ağrısının habercisi olabilmektedir.

Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir: Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük diş ağrısı meydana geldiğinde mutlaka en yakın diş polikliniği ile iletişime geçerek uzman muayenesinden geçilmesi gereklidir. Ancak bir uzmana görünene kadar basit yöntemlerle çürük diş ağrısını hafifletmek mümkündür. Bu yöntemlerin başında ise zararsız ve doğal bir yöntem olan tuzlu su ile yapılan gargaradır.

Ilık su ile hazırlanmış olan tuzlu su ile 10-15 dakika kadar gargara yapılması çürük ağrısının hafiflemesinde son derece etkilidir. Tuzlu su, diş aralarındaki yiyecek ve içecek artıklarının temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda çürümüş dişteki enfeksiyonun da dağılmasına yardımcı olur.

Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir: Hamilelikte Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş çürüğü nasıl geçer: Hamilelik süreci, elzem bir durum olmadığı sürece uzmanların diş tedavisinin yapılmasını tavsiye etmediği bir süreç olmakla birlikte vücudun hormonsal dengelerinin değişmesi nedeniyle gebelik sürecinde diş çürümesi ve ağrı sorunları çok daha fazla yaşanabilmektedir.

Hamilelik döneminde çürük diş ağrısını hafifleten en etkili doğal yöntemlerin başında tuzlu su gargarası, karanfil yağı ve soğuk kompres gelmektedir. Her gün 2 ya da 3 kez 10’ar dakika yapılan tuzlu su gargarası enfeksiyonunun dağılmasını sağlayarak aynı zamanda ağrının hafiflemesine de yardımcı olur. Aynı zamanda ağrıyan çürük dişin üzerine karanfil yağı sürmek, ağrıyan dişin üzerine dış taraftan 5 dakika kadar soğuk kompres uygulaması yapmak da hamilelik döneminde çürük diş ağrısının dindirilmesinde etkilidir.

Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir: İltihaplı Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı çürük diş, enfeksiyonun yoğun bir şekilde oluştuğu diştir ve bu enfeksiyon bölgede çok ciddi bir ağrı oluşumuna neden olabilir. Bu durumda ağrıyı hafifletebilecek en etkili yolların başında ılık su ile hazırlanan tuzlu su karışımıdır.

İltihaplı dişin olduğu bölgede tuzlu su ile yapılan gargara iltihabın dezenfekte olmasını sağlar. Aynı şekilde hidrojen peroksit içerikli ağız bakım suyu da iltihaplı çürük diş ağrısının hafifletilmesinde etkilidir. Bu çözümler sorunu tamamen ortadan kaldırmamakla birlikte sadece geçici rahatlama sağlar. Dolayısıyla da mutlaka en kısa sürede en yakın dişçiden ya da 24 saat açık dişçiden, acil dişçi randevusu alınarak bir uzmana muayene olmak gereklidir.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button