Diş Çürüğü Temizleme

Diş çürüğü temizleme işlemi, diğer sağlıklı dişlerin sağlığın bozulmaması ve diş etinin hastalanmaması için büyük önem taşır.

Diş çürüğü, ağız ve diş sağlığı açısından önemli bir sağlık problemidir. Düzensiz beslenme, diş temizliğinin ve ağız bakımının yetersiz olması, tatlı gıdaların aşırı tüketimi gibi durumlar hem yetişkinlerde hem de çocuklarda diş çürümesine neden olabilmektedir.

Çürük diş oluşumunun özellikle görüldüğü herhangi bir belirgin bölge yoktur. Çocuklarda süt dişlerinde bile oluşabilen çürüme; aynı zamanda ön dişlerde, azı dişlerinde ya da 20’lik dişlerde de meydana gelebilmektedir. Dişlerin genel sağlık durumunun bozulmaması için mutlaka bir diş hekimine muayene olmak ve gerekli tedavi planlamasının yapılmasını sağlamak gereklidir.

Diş Çürüğü Temizleme Nasıl Yapılır?

Diş çürükleri temizleme işlemi yapılmadan önce ilk olarak hekim tarafından çürükler detaylı olarak muayene edilir. Daha sonrasında dişin çürük bölümü dişçi tarafından özel aletler yardımıyla temizlenir. Çürük temizlendikten sonra dişin boşalan kısmı uygun bir dolgu malzemesiyle doldurulur ve böylece dişin içindeki sinirlerin hava alması engellenmiş olur.

Çürük temizleme işleminde eğer hasta zonklama ve ağrı hissediyorsa çürük ve temizlenecek olan dişin çevresine lokal anestezi için hekim tarafından iğne yapılır. Bölge tamamen uyuştuktan sonra çürük temizleme işlemi gerçekleştirilir.

1. Ön Diş Çürüğü Temizleme

Ön diş çürüğü, hastaları ve hekimleri çok fazla rahatsız eden bir durumdur. Hissettirdiği ağrı ve hassasiyetin yanı sıra aynı zamanda dişlerin estetik görünümünü büyük oranda etkileyen ön diş çürükleri, aynı zamanda temizlemesi zor olduğundan hekimler tarafından istenmeyen bir durumdur.

Ön dişlerin arasındaki çürüğe ulaşabilmek için hekimler genellikle iki dişin arasını biraz yontarak çürüğü temizler ve daha sonrasında dolgu yaparak boşluğu kapatır. Ümraniye, Dudullu ve Esenevler bölgesinde 24 saat açık diş hastanesi olarak hizmet veren Dental Diş Kliniği, acil dişçi ihtiyaçlarınızı her an gidererek uzman hekimleriyle çürük temizleme hizmetlerini de sizlere güvenle sunmaktadır.

2. Lazerle Diş Çürüğü Temizleme

Lazerle diş çürüğü temizleme işlemi hem hasta hem de diş hekimi tarafından son derece konforlu bir işlemdir. Lazer aleti, çürük dişin üzerine tutulurken bu esnada dişe herhangi bir basınç ve baskı uygulanmaz. Dolayısıyla da hasta bu sırasında bir acı ve hassasiyet hissetmeyeceğinden anestezi olmadan yapılan bir işlemdir.

Size her zaman en yakın dişçi olan Dental Park Diş Hastanesi, 24 saat açık dişçi olarak rutin diş tedavilerinizin yanı sıra anlık gelişen çürük şikayetlerinizi de uygun fiyat politikaları ile ortadan kaldırmaktadır.

Evde Diş Çürüğü Temizleme

Evde diş çürüğü temizlemek mümkün değildir. Zira çürük diş temizliği, uzman hekimler tarafından teknolojik cihazlar ile yapıldığından cerrahi bir işlemdir ve dolayısıyla da alanında uzman bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle de eğer bir çürük diş probleminiz varsa mutlaka bir diş polikliniğine gitmelisiniz.

Beklenmeyen bir anda çürük diş ağrısı yaşıyorsanız ve acil bir müdahale gerektiren bir durum var ise bu durumda da acil dişçi randevusu alarak dişlerinizin genel sağlık durumunu da bozmamak adına vakit kaybetmeden bir hekime görünmeniz faydanıza olacaktır.

Diş Çürük Temizleme Acıtır mı?

Diş çürük temizleme işlemi, birçok kişinin korktuğu bir işlem olsa da aslında çok da acı hissettirmeyen bir işlemdir. Şöyle ki; diş üzerinde meydana gelen çürük, özel teknolojik aletler ile temizlenir. Bu temizleme sırasında hastanın ağrı ve hassasiyet hissetmesi olası bir durumdur. Diş hekimi bu durumu önlemek amacıyla basit bir iğne ile lokal anestezi yaparak bölgeyi uyuşturabilir.

Anestezinin etkisiyle bölge tamamen uyuştuğunda ise diş hekimi çürüğü temizlerken hasta herhangi bir ağrı ya da hassasiyet hissetmez. Dolayısıyla da bu işlem basit bir anestezi uygulamasıyla acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilen bir işlemdir.

Diş Çürüğü Temizleme Fiyatı

Çürük diş temizleme fiyatı, nöbetçi dişçi ya da normal dişçi fark etmeksizin her klinik ve diş hastanesi için aynı düzeyde değildir. Fiyatlar hem hastaya hem de işlemin yapılacağı merkeze ve işlemi yapacak olan hekime göre değişkenlik gösterebilir.

Özellikle temizlenecek olan dişlerin sayısı ve çürük dişlerin konumu fiyatlar üzerinde doğrudan belirleyicidir. Çürük dişlerin sayısı arttıkça fiyat da artacaktır. Ayrıca örneğin; ön dişlerde meydana gelen çürük dişlerin temizliği hekim için biraz daha zor ve uğraştırıcıdır. Bu gibi durumlarda fiyatların değişkenlik göstermesi de olası bir durumdur.  

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button