Diş Eti Neden Şişer?

Diş eti neden şişer sorusu neredeyse herkesin mustarip olduğu sorulardan birisidir. Diş eti şişmesi, altında birçok neden yatan sağlık sorunudur.

Diş eti rahatsızlıkları, birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelen ve ileri seviyelerde çok ciddi sorunlara yol açan bir ağız ve diş sağlığı problemidir. Diş eti hastalıklarının en temel nedeni ağız ve diş temizliğinin düzenli ve doğru şekilde yapılmamasıdır. Zaman içerisinde dişler arasında oluşan tartarlar, diş etlerinin iltihaplanması ve şişmesi gibi birçok sorunu da meydana getirir.

Aşırı sıcak ve aşırı soğuk besinlere karşı hassasiyet geliştirebilen diş eti hastalıkları, aynı zamanda tedavi edilmediği takdirde vücutta birçok başka hastalığa da davetiye çıkarabilir. Bu gibi sorunlarda mutlaka uzman bir diş kliniği ile görüşerek vakit kaybetmeden kontrole gidilmelidir. Birçok kişi dişçi korkusu yaşadığından dolayı gitmese de bu sorunlar günümüzde artık basit yöntemlerle çözülebilecek sorunlardır.

Diş Eti Neden Şişer ve Kızarır?

Diş etlerinin kızarması ve şişmesi sorunu farklı nedenlere bağlı olarak çok sık görülen sorunlardan birisi haline gelmiştir. Yetersiz ve düzensiz olan ağız ve diş temizliği, vitamin eksikliği, mantar oluşumu gibi nedenler dişeti hastalıklarında görülen en yaygın nedenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle vücutta B ve C vitaminlerinin yeterli olarak bulunmaması diş ve diş eti sağlığı için ciddi bir tehdit unsuru olmaktadır.

Mantar, virüs ve bakteri oluşumuna bağlı olarak oluşan enfeksiyonlar da diş etlerinin iltihaplanarak şişmesine ve kızarmasına neden olabilmektedir. Özellikle Herpes virüsünün oluşturduğu diş eti iltihabı bebeklerde görülen pamukçuk sorunu ile en somut örnektir. Eğer diş eti hastalıkları tedavi edilmezse apse, diş çürüğü gibi sorunlara ve sonunda da diş kayıplarına neden olabilmektedir. Bu gibi sorunlarınızda açık dişçi ihtiyaçlarınızda Dental Park, tüm şubelerinde sizlere nöbetçi dişçi hizmetleri sunarak 7/24 ağız ve diş sağlığı hizmetleri sunmaktadır.

Diş Eti Neden Şişer: Alt Diş Etleri Neden Şişer?

Alt diş etleri ile üst diş etlerinin şişmesi ve kızarması aslında aynı nedene bağlı durumlardır. Yetersiz ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak B ve C vitaminlerinin yetersiz alınması, ağız temizliğinin düzenli olarak yapılmaması ve düzensiz temizliğe bağlı olarak diş etlerinde mantar, bakteri oluşumlarının meydana gelmesi alt diş etlerinin şişmesinin en temel nedenleri olmaktadır. Bu gibi durumlarda mutlaka bir diş hastanesi bularak uzmana başvurmak gereklidir.

Dental Park, sayısız şubesinde sizlere uzman diş hekimi kadrosu ile acil dişçi hizmetleri sunmaktadır. İstediğiniz her an sağlık hizmetleri alabileceğiniz Dental Park, aynı zamanda tüm şubeleri için sizlere online randevu kolaylığı sunarak bekleme sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Diş Eti Neden Şişer: Arka Diş Eti Neden Şişer?

Diş ve diş eti hastalıklarının oluşumunu önlemek için öncelikle gerekli önlemleri almak ve diş eti şişmesi durumunda mutlaka zaman kaybetmeden ve daha büyük sorunlarla karşılaşmadan diş polikliniği randevusu almak gereklidir. Alt diş etleri, üst diş etleri ya da arkalar genellikle aynı sebeplerden ötürü şişme yapmaktadır.

Özellikle B ve C vitaminlerinin eksik olması, diş ve diş etlerinin düzenli temizlenmemesi gibi nedenler arka diş etlerinin de birincil şişme nedenleri olmaktadır. Bu sorunlar ileri seviyeye ulaştığında ciddi ağrı problemleri hatta diş çürümesi ve diş kaybı sorunları meydana gelebilir. 24 saat açık dişçi hizmeti sunan Dental Park şubelerine giderek, beklemeden diş eti şişmesi sorunlarınıza anında hızlı ve köklü çözümler bulabilirsiniz.

Diş Eti Neden Şişer: Diş Etleri Neden Kanar ve Şişer?

Diş eti şişmesi gibi diş eti kanamalarının da birçok farklı nedeni olmaktadır. Diş eti kanamalarının en temel nedeni dişlerin sert bir fırçayla aşırı sert bir şekilde fırçalanmasıdır. Diş ipinin sert ve çok sık kullanılması ya da diş protezi kullanılıyor ise protezin yanlış kullanım şekilleri de diş etlerinin kanamasına ve şişmesine neden olan durumlardır.

Diş eti kanaması ve şişmesi beraberinde birçok sağlık sorununu da getirebilmektedir. Bu nedenle de diş eti kanaması ve diş etlerinin şişmesi gibi durumlarla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka bir açık diş hastanesi ile iletişime geçerek muayene olmalısınız. Aksi halde göz ardı ettiğiniz sorunlar diş çürümesi hatta diş kaybına kadar gidebilmektedir.

Diş Eti Neden Şişer: Diş Eti Şişerse Ne Olur?

Diş eti şişmesi, erken dönemde müdahale edilmeyi tedavi edilmediği takdirde beraberinde ciddi sorunları da getirebilen bir ağız ve diş sağlığı problemidir. Diş eti şişmesi öncelikle diş etlerinin dışa doğru çıkmasına ve böylece ağız yapısının estetik görünümünün bozulmasına neden olur. Ayrıca sağlıklı diş etlerinin rengi pembe iken diş etleriniz şiştiğinden kırmızı bir görünüme sahip olur.

Dişler ile diş eti birleşiminin olduğu yerde görülen diş eti şişmesi, ileri seviyelerde ise ciddi bir boyuta ulaştığında dişlerinizin görünmemesine bile neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir periodontoloji uzmanına muayene olmanız diş ve diş eti sağlığınız için hayati öneme sahiptir.

Diş Eti Neden Şişer: Diş Eti Şişerse Ne Yapılmalı?

Diş eti şişmesinin birçok nedeni olabilir. Eğer bu sorunun nedeni diş eti iltihabı ise o halde mutlaka öncelikle ağız hijyenini her zamankinden daha düzenli ve doğru bir şekilde yapmalısınız. Düzenli diş fırçalama, hassas bir şekilde diş eti kullanma gibi ağız hijyeni kuralları son derece önemli olmaktadır. Tuzlu su ile gargara yapmak bu noktada hem ağız hijyenini sağlayan hem de diş etlerindeki iltihabı gideren doğal bir yöntem olmaktadır.

Diş eti şişmesinin bir diğer nedeni ise yanlış ve düzensiz beslenmedir. Dolayısıyla da beslenme düzeninizi mutlaka değiştirmelisiniz. Tüm bu yöntemlere karşı eğer hala diş eti şişmesi sorunları yaşıyorsanız 24 saat açık dişçi hastanesi hizmetleri veren Dental Park şubelerinden size en yakın olanına giderek bir periodontoloji uzmanına muayene olmalısınız.

Diş Eti Neden Şişer: Hamilelikte Diş Etleri Neden Şişer?

Hamilelik süreci, diş eti şişme sorunlarının diğer insanlara göre daha fazla görüldüğü bir zaman dilimidir. Hamilelik döneminde kadınların hormonal değişimlerinin meydana gelmesi ve vücutlarının hem anneye hem de anne karnındaki bebeğe yetecek kadar vitamine ihtiyaç duyması diş etlerinin en önemli davetiyelerinden birisidir.

Diş etinde meydana gelen kanama ve şişme gibi sorunlar asla göz ardı edilmemesi gereken sorunlar olurken özellikle hamilelik döneminde çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu gibi durumlarda mutlaka size en yakın dişçi randevusu alarak sorunun çözümüne odaklanmalısınız.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button