Diş Teli Fiyatları

Diş teli fiyatları her hastanın durumuna ve tedaviyi uygulayan hekime göre farklılık gösterebilmektedir.

Diş teli tedavisi olacak kişilerin önce bir muayeneden geçmesi gerekir. Muayene sonucunda, doktor, hastayı uygulanabilecek tedaviler hakkında bilgilendirir ve hasta bu tedaviler arasından tercihini yapar. Fiyat, ancak tedavi belirlendikten sonra kesinleşebilir.

Fiyatı etkileyen unsurlar arasında telin hangi materyalden yapıldığı, tedavinin ne kadar süreceği, telin tek çeneye mi çift çeneye mi takılacağı, hastanın diş ve çene yapısının ne kadar bozuk olduğu gibi birbirinden farklı bir sürü değişken vardır.

Diş Teli Fiyatları

Diş tel fiyatları belirli etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. En büyük etken de diş teli tedavisi yaptıracak olan kişinin ihtiyaç duyduğu tedavi şekli ve derecesidir.

Diş telleri, ortodontistlerin, kalabalık ve yanlış hizalanmış dişleri veya çene yapısını düzeltmek için kullandıkları tel tabanlı cihazlardır. Diş tellerine ihtiyaç duyan birçok insan erken ergenlik döneminde tel taktırır, ancak yetişkinler de diş teli takmaktan yararlanabilir.

Diş tellerinin amacı, eşit bir ısırık ve hoş bir gülümseme üretmek için dişleri ve çeneyi düzgün bir şekilde hizalamaktır.

Tedavinin fiyatı da hastanın ağız yapısı, dişleri, çenesi ve talep ettiği tedavi yöntemine göre özel olarak belirlenir.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları

Şeffaf diş telleri, özellikle yetişkinler arasında popüler olan seçenekler arasındadır. Bunun sebebi, şeffaf diş tellerinin, ortodontide estetik düşünülerek oluşturulmuş bir yeniliktir.

Şeffaf sabit diş telleri, beyaz veya diş benzeri bir görünüm alan malzemelerle üretilir. Kullanılan en yaygın malzemeler seramik ve safirdir, çünkü diğer malzemelere kıyasla daha dayanıklıdırlar ve zamanla renklerini değiştirmezler.

Bu tedavi yönteminin yaşça daha küçük olan kişilerde kullanılması tavsiye edilmez ve kişinin tedaviye uygun olup olmadığı doktor tarafından değerlendirilmelidir. Tedavinin ücreti de yapılan değerlendirme sonucu kesin olarak ortaya çıkmaktadır.

Devlet Hastanesinde Diş Teli Fiyatları

Devlet hastanelerin pek çok diş uygulaması yapılabilmektedir. Diş teli taktırmak isteyenler de belirli devlet hastanelerine başvurarak bu hizmetlerden yararlanabilirler.

Ancak, devlet hastanesinde olmasına rağmen, ücretin devlet tarafından karşılanabilmesi için belirli şartların sağlanması gerekir. Bu şartları sağlamayan kişilerin tedavi ücretini kendi karşılaması gerekir. Bu ücret, özel hastanelere kıyasla biraz daha az olabilse de uzun bekleme süreleri ve randevu yoğunluğu sebebi ile çoğu kişi uygun fiyatlı özel hastaneleri tercih etmektedir.

18 Yaş Altı Diş Teli Fiyatları

18 yaş altında olan hastalar için diş teli taktırmak ücretsiz olabilmektedir. Hastanın gerekli şartları sağlaması durumunda devlet tedavi ücretlerini karşılayabilmektedir.

18 yaşını doldurmamış olmanın dışında gerekli olan şartlar hastanın ebeveynlerinden en az birinin sigortalı olması ve tedavinin bir devlet hastanesinde gerçekleştiriliyor olmasıdır.

18 yaşını doldurmuş olan hastaların tedavi masraflarını kendisinin karşılaması gerekmektedir.

Görünmez Diş Teli Fiyatları

Görünmez diş teli olarak adlandırılan tedavi yöntemi, özel plastik karışımından üretilen şeffaf kalıplar yardımı ile dişlerin istenilen şekle sokulmasını hedefler. Bu kalıplar neredeyse görünmez olmasına rağmen dişlere yeterli baskıyı uygulayabilecek kadar sağlamdır.

Bu tedavi yöntemi daha çok yetişkinlere verilmektedir çünkü hastanın günün 20-22 saatinde aktif olarak takması ve bir yerde unutmaması gerekir.

Tedavi ilerledikçe yeni kalıplar çıkarılır ve böylece dişlerin şekli istenilen konuma gelene kadar devam edilir. Tedavinin süresi, kaç kalıba ihtiyaç duyulduğu, kullanılan madde gibi şeyler tedavi ücretini doğrudan etkiler.

Diş Teli Fiyat Hesaplama

Diş teli fiyat hesaplamalarının temelinde 3 ana bölüm yer almaktadır. Bunlardan ilki tercih edilen diş teli türüdür. Bu geleneksel metal braketlerden şeffaf diş tellerine kadar farklılaşabilmektedir.

İkinci olarak ağız ve diş yapınızın ne durumda olduğudur. Dişleri ayrık olan bir hastanın tedavisi ile çene problemleri olan bir hastanınki tedavisi farklı olacağından fiyat hesaplaması da değişmektedir.

Son olarak ise problemin tek çenede mi olduğu yoksa hem alt hem de üst çenede mi olduğudur. İki çenesinde de tedaviye ihtiyaç duyan hastaların tedavi ücreti daha fazla olabilmektedir.

Diş Teli Taktırma Fiyatları

Dişlere teli taktırma fiyatları, hastanın ihtiyaç duyduğu tedaviye, başvurduğu hastaneye, doktora, tedavide kullanılan materyallerin ücretine, tedavinin süresine, hatta hastanın, doktorun tavsiyelerine uyarak ya da uymayarak tedavinin süresini nasıl etkilediğine bile bağlı olabilmektedir.

Kesin fiyat almanın tek yolu doktor muayenesinden geçip, doktor ile tedavi yöntemini kararlaştırmaktır. Ancak, bu süreç tamamlandıktan sonra tedavinin masrafları belli olur.

Üst Diş Teli Fiyatları

Alt çenesinde ya da dişlerinde herhangi bir problem olmayan hastaların sadece üst dişlere tel taktırması mümkündür. Daha az materyal kullanıldığından ve doktorun da tek bir çene ile ilgilenmesinden kaynaklı olarak tek tarafa uygulanan diş teli tedavilerinin fiyatları daha düşük olabilmektedir.

Lingual Diş Teli Fiyatları

Birçok kişi güzel bir görüşe sahip olmak ister. Bununla birlikte, çoğu kişi için tedavi arayışında önemli engellerden biri geleneksel metal diş tellerinin görünümünü estetik bulmamalarıdır.

Görüntüsü ile ilgili sahibi olan gençler, çalışan insanlar ve devam eden diş tedavisine daha fazla dikkat çekmek istemeyen kişiler için neredeyse görünmez birçok seçenek mevcuttur.

Lingual diş telleri, geleneksel diş telleriyle aynı bileşenlere sahiptir, ancak dişlerinizin arkasına, yani dişlerin dil tarafına sabitlenirler. Böylece, dişlerinin arkasında kalırlar ve görünmesi neredeyse imkansızdır.

Lingual diş tellerinin sizin için uygun olup olmadığından emin olmanın tek yolu ortodontistinize danışmaktır. Ancak lingual teller herkes için uygun değildir.

Tedavinin size uygun olup olmadığı değerlendirildikten sonra uygulanacak tedavi netleştirilir ve sonrasında fiyat hesaplamasına geçilir.

Özelde Diş Teli Fiyatları

Günümüzde, çok fazla özel hastane seçeneği olduğu için özelde diş teli tedavisi yaptıracak kişiler için pek çok uygun fiyatlı hastane bulunmaktadır.

Devlet, özelde tedavi olan hastalar 18 yaşından küçük olsa da tedavi ücretlerini karşılamamaktadır. Özelde diş teli fiyatları kurumdan kuruma farklılık gösterebilir.

Tek Çene Diş Teli Fiyatları

Tek çeneye diş teli yaptırmak, ortodonti uzmanının da uygun gördüğü durumlarda mümkündür. Genellikle diş bozukluğu yalnızca alt ya da üst çenede olan kişiler bu tedavi yöntemini tercih etmektedir.

Tek çeneye diş teli taktırmak, çift çeneye takıldığı tedavi süreçlerine göre biraz daha ucuz olabilmektedir.

Ortodonti Diş Teli Fiyatları

Ortodonti, diş ve çene düzensizliklerini teşhis etmek, önlemek ve tedavi etmek için uğraşan bir uzmanlık alanıdır. Ortodontistler, mevcut koşulları düzeltmek ve gelecekte gelişebilecek sorunları tespit etmek için eğitilmişlerdir. İşlevsel sorunları tedavi ederken estetik bir görünüme ulaşılmasını da sağlarlar.

Diş teli de ortodonti alanında uygulanan tedavilerden biridir. Çene ya da diş problemlerini çözerken bir yandan da güzel bir gülüşe sahip olmanızı sağlar.

Ortodonti diş teli fiyatları hastanın ihtiyaç duyduğu tedaviye göre farklılaşabilir.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button