Dişçi korkusu nasıl yenilir sorusuna cevap bulabilmek için öncelikle korkunuzun temelindeki nedeni bularak üzerine gitmeniz gereklidir.

Diş sağlığı aslında tüm vücudun sağlıklı olabilmesi için son derece önemli durumlardan birisidir. Ancak buna rağmen hem yetişkinlerde hem de çocuklarda birçok nedene bağlı olarak dişçi korkusu görülmektedir.

İleri düzeyde dişçi korkusu olan ve diş hekimi adını duyduğunda bile kaygılanan birçok kişiye rastlamak mümkündür. Ancak neredeyse tüm diş polikliniği ve diş hastanesi gibi kurum ve kuruluşlarda bulunan uzman hekimler bu konuda kişilere farklı yöntemlerle kaygılarının geçmesi adına yardımcı olmaktadır.

Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir: Diş Hekiminden Neden Korkulur?

Dentofobi adı verilen dişçi korkusu, ileri seviyede ve psikolojik bir rahatsızlık haline gelmiş bir durumdur. Diş hekimine karşı duyulan korkunun asıl sebebi her birey için farklıdır. Bireyin geçmişten gelen ve kötü deneyimler yaşadığı dişçi travmaları ya da tedavi öncesinde diş etine anestezi için iğne yapılması gibi nedenler bu korkunun sebepleri arasında yer alabilir.

Bu nedenlere ek olarak birçok kişi aynı zamanda tedavi sonrasında anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte hissedecekleri acı ve ağrıdan da çekinebilmektedir. Dolayısıyla da bu korkunun temelinde herkes için ayrı bir nedenin yattığını söylemek mümkündür.

Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir: Çocuğun Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

Dişçi korkusunun nedenleri yetişkinlerde genellikle geçmiş deneyimlere dayansa da çocuklarda bu durum çok daha fazla görülür. Bir iğnenin varlığı ve benzeri gibi durumlar çocuklarda dişçi korkusunun oluşması için basit ama son derece etkili nedenler olabilmektedir.

Çocukta dişçi korkusunun oluşmaması ya da var olan dişçi korkusunu atlatabilmesi için öncelikle “iğne” tabiri kullanılmamalıdır. İğnenin olmadığı söylense dahi o kelime çocukta ciddi bir oranda korku unsuruna neden olabilecektir. Bunun aksine bu kontrolün dişlerin sağlığı, sayımı ve temizliği için olduğunu söylemek ve çocuğu ürkütmeden yapılacakları yumuşak bir dille anlatmak en doğru tutum olacaktır.

Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir: Dişçi Korkusunu Nasıl Yenebiliriz?

Dişçi korkusunu yenebilmeniz için öncelikle sizde bu korkunun oluşmasına neden olan durumu saptamalı ve o durum üzerine yoğunlaşmalısınız. Kendinizi güvende hissedeceğinizi düşünüyorsanız size psikolojik olan en yakın dişçi ile bu süreci daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Tedavi süreci öncesinde kendinizi ve kaygılarınızı anlatarak diş hekiminizin de sizi anlamasını sağlayabilirsiniz. Bu doğrultuda hekiminiz sizin için en doğru ve aynı zamanda güvenli ve kaygısız en düşük tedavi sürecini belirleyecektir. Böylelikle ilk aşamadan sonra diş hekiminizin yardımıyla da kaygılarınızın azaldığını fak edeceksiniz.

Güvenilir ve sağlıklı diş tedavisi denildiğinde akla ilk olarak 24 saat açık dişçi olan Dental Park Klinik şubeleri gelmektedir. Acil dişçi ihtiyaçlarınızda 24 saat açık diş hastanesi olarak başvuru yapabileceğiniz Dental Park Klinik, nöbetçi dişçi çalışanları ile sizlere kaygılarınızı azaltan ve güvenli sağlık hizmetleri sunmaktadır. 

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button