Dişçi Korkusu

Dişçi Korkusu

Yazı İçeriği

Dişçi korkusu olarak bilinen dentofobi, birçok yetişkin ve çocuk için önemli bir sorun olsa da doğru yöntemlerle dişçi korkusunu yenmek mümkündür!

Dentofobi yani diğer adı ile dişçi korkusu, dünyanın her yerinde birçok insanın yaşadığı önemli sorunlardan birisidir. Hatta öyle ki; birçok kişi bu korkusu yüzünden diş tedavilerini sürekli aksatarak ciddi diş ağrıları ile karşı karşıya kalsa da düzenli olarak 6 ayda bir rutin diş kontrollerinin yapılması sağlıklı diş yapısı ve görünümü için son derece önemlidir.

Tüm bu nedenlerden dolayı aslında dişçi fobisi ya da dentofobi, diş sağlığının ciddi bir şekilde bozulmasına neden olan önemli konulardan birisi haline gelir. Kişilerde bu korkunun oluşmasında birçok neden olabilir. Olumsuz dişçi tecrübeleri ya da yaşanan ciddi diş sağlığı problemleri bu korkunun nedeni olabileceği gibi sebepsiz yere de bu korku gelişebilir. Ancak bu korkuyu yenmek bireylerin istediği takdirde mümkündür.

Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

Dişçi korkusu, özellikle ağız ve diş sağlığı için ciddiye alınması gereken durumlardan birisidir. Bu korkunun şiddeti ise her bireyde farklılık gösterebilir. Eğer şiddetli dişçi korkunuz varsa dişçi korkusu yenme konusunda adım atmak istiyorsanız öncelikle sizi korkutan ve sizde bu korku durumunun oluşmasının ana nedenini saptamalısınız.

Her bireyde bu korku farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Kimi hastalar dişçi iğnesi korkusu yaşarken kimi hastalar dişçi muayene masasından ve sesli aletlerden dahi tedirgin olabilir. Diş kanaması, diş hekiminin tedavi sırasında elini kaydırması ya da tedaviler sonrasında yaşanan ciddi diş ağrıları da bu korkuların ana sebepleri arasında yer alır.

Dişçi korkunuzu yenebilmek için ilk olarak bu nedenlerden hangisinin sizde bu korkuyu oluşturduğunuzu bulmalısınız. Daha sonrasında ise bu kaygılarınızı mutlaka diş hekiminiz ile paylaşmalısınız. Eğer çok ciddi boyutta korkularınız var ise bu durumda mutlaka psikolojik destek almanız daha doğru olacaktır. Aksi halde diş sağlığınız da ciddi oranda bozulacak ve daha ciddi sağlık problemlerine kapı aralayacaktır.

Dişçi Korkusu İçin Sakinleştirici

Dişçi korkusunu yenmenin ya da bastırmanın en etkili yollarından birisi de dişçi korkusu için sakinleştirici ilaç olan Sedasyon uygulamasıdır. Sedasyon; dişçiden korkan, ağrı ve acı duymak istemeyen ya da uyanık olmaması gereken hastalara diş tedavileri öncesinde uygulanan sakinleştirici ilaçtır.

Sedasyon alan hastanın bilinci açıktır. Bu nedenle de bu uygulama bir genel anestezi yöntemi değildir. Anestezi uzmanı ya da sedasyon uygulama doktoru tarafından uygulanır. Özellike dişçi korkusu olan hastalara yaygın olarak uygulanan yöntemdir.

Dişçi Korkusu Nasıl Geçer?

Dişçi korkusu olanlar, bu korkularını doğru bir şekilde yenemediklerinde ileriki dönemlerde bu korku aynı zamanda diş sağlığını tehdit eden bir durum haline gelebilir. Dentofobi, atlatılması zor bir korku olsa da bu korkuyu yenmek imkânsız değildir. Bu korkuyu yenmek için öncelikle samimi ve güvendiğiniz bir diş hekimi tercihinde bulunmalısınız.

Tedavi öncesinde tüm endişelerinizi diş hekiminiz ile paylaşmanız korkularınızın bir nebze de olsa azalmasını sağlayacaktır. Bu korkuyu geçirmenin bir diğer yolu ise sedasyon ya da genel anestezi yöntemleridir. Dişçi fobiniz eğer ileri düzeyde ise bu yöntemler sayesinde tedavi sırasında herhangi bir his duymadan tedavinizi rahat bir şekilde yaptırabilirsiniz. Ancak burada diş hekimi tercihiniz son derece önemlidir. Diş hekiminizin kaygılarınız karşısında size vereceği rahatlatıcı cevaplar ve telkinler bu korkularınızın büyük oranda azalmasını sağlayabilir.

Dişçi Korkusu İçin İlaç

Dentofobi için ilaç seçenekleri çok fazla merak edilse de bu noktada korkuyu neredeyse ortadan kaldıran diş hekimleri ya da anestezi uzmanları tarafından uygulanabilen sedasyon yöntemidir. Sedasyon yöntemi, son zamanlardan özellikle şiddetli dişçi fobisi olan hastalara uygulanan yöntemlerden birisi haline gelmiştir.

Sedasyon uygulaması yapılan hastanın bilinci açık olduğundan bu uygulamanın genel anestezi ile aynı olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak hasta tedavi ve cerrahi işlemler sırasında herhangi bir şey hissetmez ce tedavi sırasında bir zorluk yaşamaz.

Çocuğun Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

Yetişkinlerde de sık sık görülen dişçi korkusu, çocuklarda iki kat daha görülebilen bir durumdur. Düzenli diş kontrollerinin sağlıklı diş ve ağız yapısı için önemli olduğunu çocuklara anlatabilmek için eğer varsa öncelikle bu korkuyu yenmelerini sağlamalısınız.

Çocuklardaki korkuyu yenmenin ya da bu korkunun oluşmasını engellemenin ilk kuralı çocukları motive ederek dişçinin kötü bir şey olmadığını, hatta diş sağlığı için son derece gerekli olduğunu anlatmalısınız. Ayrıca diş kontrolü öncesinde yüzeysel de olsa çocuğa yapılacaklar hakkında bilgiler verilmemeli, sadece ürkütmeyecek cümlelerle yüzeysel geçiştirilmelidir. Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) alanında uzmanlaşmış pedodontistler bu konuda yardımcı olabilirler.

Tüm bunların yanı sıra çocuklardaki dişçi korkusunun ortadan kalkmasında tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi tercih edilen diş hekiminin önemi büyüktür. Samimi, güven veren ve rahatlatıcı bir diş hekimi çocuklarda bu korkuyu oluşmasını engelleyen ve olan korkunun yok olmasını sağlayan önemli bir faktördür. 

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın!