Estetik Diş Dolgusu

Estetik Diş Dolgusu

Yazı İçeriği

Estetik diş dolgusu doğal ve oldukça güzel bir görüntü oluşmasını sağlayan dolgu çeşididir. Diğer bir deyişle kompozit dolgu olarak isimlendirilir.

Estetik diş dolgusu halojen ışık dediğimiz ışıkla sertleştirilir ve kırılgan olmasının önüne geçirilir. Kimyasal olarak dişe bağlanır. Hem görsel açıdan hem de işlevsel olarak gelen hastalar memnun kalmaktadırlar. Hatta estetik dolguyu normal dişten ayırt etmek güçleşir. Renk açısından ve şekil olarak ayırt edilmez. Doğal dişlerle aynı sertlikte yapılır. Dişlere kimyasal yollar ile bağlanır. Bundan dolayı da dolgu yapılan dişinin direnci yüksektir.

Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Estetik diş dolgusu nedir: Daha parlak, daha ışıltılı, daha güzel dişlere sahip olmak için yaptırılır. Hem ön dişe hem de arka dişe uygulanan bir dolgu çeşididir. Özellikle diş çürüğü olan hastalarda ise amalgam dolgular ile estetik durmaz. Hastalar bu yüzden diş estetiği için estetik diğer bir adıyla kompozit dolguya başvururlar.

Estetik diş dolgusu şu durumlarda yapılır:

  • Dişinde kırılma veya diş çürüğü olan hastalarda dişlerin onarılması için bu tedavi yöntemi uygulanır.
  • Dişlerde kötü bir görünüme sebep olan ve rahatsız edici görüntü olan kalıcı renk bozukluklarının giderilmesi için tercih edilir.
  • Dişler arasında boşluk varsa bu boşluğun giderilmesi için estetik dolgu yapılır.
  • Dişler gereğinden kısa ise boyunu uzatmak için yapılır.
  • Güzel bir gülüş için gülüş estetiği yapılırken de estetik dolgu uygulanır.

Estetik Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Estetik diş dolgusu nasıl yapılır: Estetik dolgu işlemine ilk olarak dişlerde olan çürüklerin giderilmesi, temizlenmesi ile başlanır. Eğer öndeki dişe estetik dolgu yapılacak ise bonding sistemi yapılır. Bu sistemde de önlemli olan şey kullanılacak olan malzemedir. Arkadaki dişlere estetik dolgu yapılacak ise porselen dolgu yapılır. Porselen dolgu ön dişlere yapılmasının nedeni kırılgan olmasıdır. Herhangi bir darbe aldığında diş kırılabilir. Bu nedenden dolayı arka dişlere uygulanır.

Estetik diş dolgusu yaptıranlar dişlere herhangi bir zarar vermediğinden dolayı uzun yıllar boyunca kullanabilir.

Estetik Diş Dolgusu Fiyat

Estetik diş dolgusu fiyat tamamen estetik bir görünüm amacı ile yapılıyor olsa bile fiyatlar birçok etkene göre farklılıklar göstermektedir. Dişleriniz ile ilgili yapısal bir bozukluk için rapor tutulmuş veya estetik ameliyata diş doktoru da müdahil olacak ise bu gibi durumlarda hastanede yatış, doktor ücretleri, ameliyat giderleri SGK tarafından karşılanır. Estetik müdahale kısmı hastane tarafından tahsis edilir.

Estetik ön diş fiyat her hekime göre değişiklik göstermektedir.

Estetik Diş Dolgusu Ne Kadar?

Estetik diş dolgusu ne kadar: Amalgam dolgunun estetik beklentiyi karşılamadığı için estetik tedaviye geçilmiştir. Günümüzde de bu dolgu daha çok tercih edilir. Hem önde bulunan dişlere hem de arkada bulunan dişlere uygulanabilmektedir. Çürükleri onarmasının yanında diş rengini ve şeklini değiştirilebilen estetik dolgulardır. Tek seansta uygulanır. Bu avantajından dolayı daha çok tercih edilir. Diş hekimleri tarafından yapılacak yöntem ve fiyat belirlenir.

Ön Diş Estetik Dolgusu Ne Kadar Dayanır?

Ön diş estetik dolgusu ne kadar dayanır: Dişlerin şekli ve rengi göz önünde bulundurulur. Aynı zamanda diş etlerinin rengine de dikkat edilir. Bonding adı verilen sistemler daha estetik bir gülüş elde edebilmek için uygulanır. Ön dişin estetik durmasını sağlayan, normal dişlerden ayırt edilmemesinin nedeni diş dolgularını taklit edebilen araç gereçler kullanılmasıdır. Diş dokusunu tam manasıyla taklit ederler. Diş renklerine uygun dolgu yapılır ve estetik durur. Oldukça estetik, sağlam ve uzun ömürlü dolgulardır. Eskiden metal yapılan dolguların daha sağlam olduğu düşünülür ve tercih edilirdi. Gelişen teknoloji ile birlikte estetik dolgular hem daha sağlam hem de daha fazla rağbet görmektedir.

Ön diş estetik dolgusu ne kadar dayanır: Hekimin tavsiyesine uyulduğu müddetçe uzun ömürlü olmaktadır. 5 yıldan 10 yıla kadar kullanılabilmektedir.  Tabi ki bu süreyi arttırmak hastanın dişlerine iyi bakması ile uzayabilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu Devlet Hastanesi

Estetik diş dolgusu devlet hastanesi tarafından yapılmaktadır. Ancak her devlet hastanesi yapmamaktadır. Yapılmamasının nedeni ise bazı hastanelerde gerekli olan estetik cihazlarının olmaması veya yeterli olmamasından kaynaklı yapmamaktadırlar. Diğer bir nedeni ise tedaviyi yapacak olan uzman kadronun olmayışıdır.

Hastanın herhangi bir sorunu olmaksızın tamamen estetik görünmek amacıyla yapılıyorsa SGK bu ücreti karşılamaz. Tamamını hasta karşılar.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın!