Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği, bireylerin hem sağlıklı hem de estetik görünüme sahip olması için teşhis ve tedavi süreci üstlenen tıp uzmanlık alanıdır.

Sağlıklı dişlerin yanı sıra aynı zamanda estetik bir diş görünümü herkesin isteğidir. Kendinden emin ve estetik gülüşler zaman zaman diş ve çene rahatsızlıkları gibi sorunlardan dolayı mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlar bireyin hem sağlık sorunları yaşamasına neden olurken aynı zamanda toplum içerisinde kendisine olan güvenin de azalmasına neden olur.

Sağlıksız ve estetik bir görünüme sahip olmayan dişler için diş hekimliği uzmanlık alanlarından birisi olan estetik dişçi hem sağlıklı hem estetik dişler için birtakım yöntem ve teknikler uygular. Alanında uzman olan estetik diş hekimi tarafından uygulanan bu yöntemler sayesinde kendinden emin ve özgüvenli gülüşler yaratmak son derece kolaydır.

Estetik Diş Nedir?

Ağız içerisinde bulunan dişlerin temel amacı beslenme sırasında besinlerin öğütülmesini sağlamak olsa da aynı zamanda dış görünüşü de doğrudan etkileyen unsurların başında yer alır. Dolayısıyla da dişlerde oluşan çürük diş, çarpıklık, renk sararmaları gibi deformasyonlar ve sorunlar diş sağlığını olumsuz etkilerken aynı zamanda dişlerin görünümünü de gölgeler.

Diş estetiği, dişlerin sağlıklı olmasının yanı sıra aynı zamanda kusursuz bir görünüme sahip olabilmesi için diş polikliniği bünyesinde yapılan uygulamalar bütünüdür. Bu uygulamalar sayesinde yapılan araştırmaların da ortaya koyduğu verilere göre diş estetiği olan bireyler hem sosyal hayatlarında daha özgüvenli hem de iş hayatlarında daha başarılı bir konuma gelmektedir.

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik diş doktorluğu ya da hekimliği, bireylerin hem sağlıklı hem de görüntü açısından kusursuz bir formda diş ve çene görünümüne sahip olabilmesi için uygulamalar yapan uzmanlık alanıdır. Uygulamalar sırasında diş kliniği bünyelerinde bilgisayar destekli cihazlar başta olmak üzere teknolojik imkanlar hekimler tarafından fazlasıyla kullanılmaktadır.

Estetik diş uygulamaları kapsamında bireye özel tasarım yapılmadan önce fiziksel özelliklerin yanı sıra bireyin istekleri ve sosyal özellikleri de hekim tarafından göz önünde bulundurulur. Tüm veriler doğrultusunda bilgisayar ortamında bireyin yüz, çene ve ağız yapısına göre en uygun estetik diş tasarımı estetik diş hekimliği tarafından oluşturulur.

Estetik Diş Hekimliği Ne Yapar?

Estetik diş hekimliği, dişlerin sağlıklı ve aynı zamanda hem kusursuz hem de şık bir görünüme sahip olabilmesi için tedavi edici ve iyileştirici uygulama çalışmaları yapar. Bu uygulamalar sırasında öncelikle bireyin istekleri ve beklentileri daha sonrasında ise bireyin çene, yüz, ağız ve diş yapısı son derece önemlidir. Bu nedenle de diş hastanesi bünyesinde estetik diş doktoru tarafından yapılan tüm estetik diş uygulamaları kişiye özel olarak şekillendirilir.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Estetik diş uygulamaları, dişlerin sağlıklı ve etkileyici bir görünüme kavuşturulması için yapılan uygulamalardır. Estetik diş doktoru tarafından uygulanan ve son derece basit olan bu uygulamalar sayesinde kısa sürede estetik dişler elde etmek mümkündür. Sıklıkla kullanılan diş estetiği uygulamaları şunlardır;

Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği): Diş etleri aşırı fazla görünen ya da diş eti çekilmesi gibi nedenlerle çok az görünen kişilere uygulanan bir uygulamadır.

Diş Beyazlatma: Sigara, çay ve kahve gibi nedenlere bağlı olarak sararmış diş dişbeyazlatma işlemi ile güzel görünüme kavuşur.

Kompozit Dolgu: Özellikle ön dişlerde uygulanan bir uygulama olmakla birlikte dişlerdeki kırık, çürük ve çarpık görünün giderilmesi amacıyla uygulanır.

Lamina Kaplama: Dişlerinde çarpıklık olan ancak ortodontik tedavi görmek istemeyen hastalarda ya da kırık dişlerde uygulanan diş estetiği uygulamasıdır. Uygulamada lamina kullanılmaktadır.

İmplant Uygulaması: başta ön dişlerde olan kayıplar olmak üzere kaybedilen dişlerin boş kalan ve bu nedenle de dişlerin estetiğini bozan yerlere implant diş uygulamasıyla diş boşlukları doldurulur.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button