Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Genel anestezi ile diş tedavisi hasta olan kişinin tedavi sırasında ağrı hissetmemesi ve diş hekiminin rahat hareket edebilmesi için uygulanmaktadır. Tedavinin kısa sürelerde gerçekleşmesi verilen anestezinin düşük dozda olması sağlıklı birçok işlemin yapılabilmesini sağlamaktadır.

Genel anestezi ile diş tedavisi normal anesteziden farklı olarak kişinin komple uyuşturulması yani uyutulması ile mümkün olmaktadır. Bu alanda başarılı doktorlar tarafından müdahalelerin gerçekleştirilmesi genel anestezinin doğru uygulanması ile mümkündür. İyi bir hastane ya da diş polikliniği ile uzman doktorların bu işte katkısı büyüktür. Bu nedenle mutlaka iyi bir diş merkezinde diş tedavilerinin yapılması çok önemlidir.

Dentalpark diş hastanesi bu alanda en başarılı kurumların başında gelmekte olup, gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Bünyesinde bulunan uzman kadrosu ve birçok diş bölümünün yer alması bu diş hastanesinin tercih edilmesini sağlamaktadır.

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Nedir?

Genel anestezi kişinin ağız içinde yapılacak işlemlerde korku ve endişesinin olduğu durumlarda yapılır. Bu sayede yapılacak operasyon başarılı bir şekilde sürdürülür. Daha çok ameliyat ya da herhangi bir cerrahi müdahale için genel anesteziye başvurulur.

Diş ameliyatında genel anestezi uygulandığında vücudun belli bir bölümünde ya da tamamında geçici süre sinirler uyuşturulur. Genel anestezi uygulaması ile sinir sistemi baskılanır ve acının beyin tarafından hissedilmemesi sağlanır.

Normal anesteziye göre daha hızlı müdahalenin olması, hastanın hiçbir şey hissetmemesi genel anesteziyi cazip kılmaktadır. Bazen hasta tedavi sırasında dudağını ısırabilmektedir. Bu ısırma sonrası ciddi olarak estetik görüntüde bozulma olması da genel anestezi işleminin az da olsa tercih ettirmektedir.

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Ücretleri

Genel anestezi uygulamaları normal anesteziye göre biraz daha pahalı bir işlem olup, hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilir. Bu açıdan tedavi olunacak hastane daha önceden mutlaka detaylı olarak araştırılmalıdır. Sonrasında doktor muayenesi ile verilecek genel anestezi fiyatları doğru bir ücretlendirme olacaktır.

Genel anestezi ile diş tedavisi uygulamasında sabit bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir. Çünkü yapılacak işlem, tedavinin uygulanacağı hastane ve diş hekimi, kullanılacak malzemelerin farklılığı ücreti değiştiren etmenler arasındadır.

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Yaptıranlar

Genel anestezi ile diş tedavisi işleminden yararlananlar çoğunlukla bu uygulamadan memnun kaldıklarını dile getirmektedir. Ağız içinde yapılacak tedavi için vücudun bir bölümünü ya da tamamının uyuşturulması hasta için konforlu bir tedavi sağlamaktadır.

Genel anestezi altında yapılan tedavi için hastalar korktuklarını dile getirseler de işlem sonrası korkulacak bir şey olmadığını dile getirmektedirler. Bazı hastaların normal anestezi sırasında midesi bulandığı, kusma ve öğürme reflekslerinin olduğu için tedaviden uzak durması genel anesteziyi zorunlu kılmaktadır.

Genel anestezi ile yapılan tedavilerde hastanın kaslarında gevşeme ve sinirlerinde uyuşma olduğu için tüm işlemlerin kısa sürede bittiğini dile getirmektedirler. Uyandıklarında işlemin türüne göre biraz ağrı olabildiği fakat bu ağrıların da ağrı kesicilerle giderildiği söylenmektedir.

Genel Anestezi ile 20’lik Diş Çekimi

Genel anestezi altında yapılan bir başka işlemde 20’lik diş çekimidir. Özellikle ağız içinin dar olması ve cerrahi işlemin zor yapılacağı durumlarda genel anesteziden yararlanılmaktadır.

Diş çekiminde genel anestezi uygulaması 20’lik dişlerin gömülü olduğu durumlarda hastanın az ağrı hissetmemesi için yapılmaktadır. Uygulama sırasında belli oranda ağzın genişletilmesi bazı cerrahi operasyonlar içerebileceğin bu anestezi yöntemine başvurulur.

20’li dişler için yapılacak bu işleme hemen karar verilmeyip, belli süre doktor takibi sonrası işlemin yapılacağına karar verilmektedir. Ayrıca verilen bazı ilaçların ve ağız bakım ürünleriyle tedavi uygulaması yapılır. Fakat yine sonuç alınamazsa genel anesteziye başvurularak hastanın tedavi olması sağlanır.

Genel Anestezi Diş Tedavisi?

Genel anestezi ile diş tedavisi işleminde amaç ameliyat ya da cerrahi bir müdahale için beynin hiçbir acıyı hissetmemesini sağlamaktır. Sinirlerin belli süre uyuşturulması ile sağlanan bu anestezi türünde hasta hiçbir şeyin farkında olmadan tedavisini olur.

Genel anestezi ile hasta geçici bir bilinç kaybı yaşar. Bu sayede hasta işlemlerle ilgili hiçbir şeyin farkında olmayıp, ağrı duymaz. Özellikle kaslarda gevşeme oluştuğu için diş hekimi kolayca gereken tedaviyi uygular.

Diş tedavisinde genel anestezi kullanılacaksa mutlaka uzman bir anestezist tarafından bu işlem yapılmalıdır. Aynı zamanda hasta sürekli olarak monitörle takip edilerek gerektiğinde yine anestezi verilmeli ya da anestezinin durdurulması sağlanmalıdır.

Hasta genel anestezi sonrası kısa süreliğine bazı etkiler görülebilir. Kişinin konuşmasına ve hareketlerine etki eden bu işlem kısa süre sonra tüm etkisini kaybederek hastanın normal yaşamına devam etmesini sağlar. Genel anestezi işlemi anlaşmalı hastanelerle görüşülerek iyi bir hastanede yapılmalıdır.

Genel Anestezi ile Diş Dolgusu

Genel anestezi ile diş tedavisi dolgu işlemlerinde de uygulanabilir. Çok gerekli olan müdahale olmasa da bazı hastalar için bu anestezi türü kısa sürede sonuç alınması için uygundur. Özellikle herhangi bir tedirginliği ya da korkusu olan kişiler için genel anestezi çok iyi olmaktadır.

Diş dolgusu çoğu diş tedavisinden daha kolay bir işlem olduğu için dolgunun yerleştirilmesinden çok dolgu öncesi yapılan işlemler için anestezi yapılabilir. Dolgu öncesi yapılacak olan kanal tedavisi için uygulanması doğru bir seçenek olabilir.

Gelişen teknoloji ile tüm anestezi işlemleri tek bir ekran üzerinden takip edilerek diş için gerekli tüm tedavilerde uygulanabilmektedir. Diş dolgusu hazır olana kadar yapılan işlemler için genel anestezi yapılabilir.

Genel Anestezi ile Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Genel anestezi ile diş tedavisi işlemi yetişkinler başta olmak üzere her yaştan kişilere yapılabilir. Çoğunlukla diş hekimi korkusu ya da iğne fobisi olan hastalar için yapılan bir işlemdir. Bazı hastaların tedavileri uzun sürdüğü için tek seansta tüm tedavinin bitmesi içinde genel anesteziden yararlanılabilir.

Diş tedavilerinde en fazla acılı geçen işlemlerden biri de diş çekimidir. Bu işlemin yapıldığı anda hasta normal anestezi ile uyuşturulsa dahi biraz acı çekebilmektedir. Bu durumun oluşmaması için bazı hastalar genel anesteziyi tercih edebilmektedir.

Diş çekimi işlemi için hastanın hazırlanması ve sonrasında genel anestezi ile uyutulması kasların gevşemesine, diş hekiminin kolayca işini yapmasına olanak sağlar. Diş çekimi sırasında ağzın sürekli açık kalması için belli araç gereçler yerleştirilir ve hastanın dişinin kısa sürede çekilmesi sağlanır.

Genel anestezi ile diş tedavisi herkesin başvurabileceği zararsız bir işlem olup, çoğu tedavinin kısa sürede hallolmasını sağlar. Dentalpark diş sağlığı merkezinde bu hizmet yıllardır alanında uzman kişilerce verilmekte olup, gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button