Gingivitis

Gingivitis ağız içinde hijyenin olmamasından kaynaklı ortaya çıkan diş eti iltihabıdır. Diş çevresinde yer alan diş etinin şişmesine, tahriş olmasına ve kızarık görünmesine neden olur.

Gingivitis görüldüğünde rahatsızlığı yaşayan kişi mutlaka ağız ve diş sağlığı merkezi için randevu alıp dişçi muayenesi olmalıdır. Kısa sürede teşhis konulup, tedavi başlanması gerekir. Aksi halde dişlerin gevşemesine hatta diş kayıpları gibi daha ciddi problemlere neden olabilir.

Günümüzde Dental Park Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri Ümraniye Santral, Dudullu ve Esenevler bölgelerinde başarılı diş hekimleri ile hizmet vermektedir.

Gingivitis Nedir?

Diş eti iltihabı olarak bilinen bu hastalık basit tedavilerle giderilmektedir. Periodontoloji bölümünün ilgilendiği diş eti çekilmesi gibi ciddi bir rahatsızlık olmayıp, kısa sürede önlemler alınarak tedavi edilmektedir.

Gingivitis’in en yaygın görüldüğü kişilerde ağız bakımının iyi olmadığı görülür. Günlük olarak yapılmayan ağız bakımı nedeni ile dişlerde ve diş etlerinde rahatsızlıklar oluşmaktadır. Bu açıdan günde iki kez dişlerin fırçalanması, diş ipinin doğru şekilde kullanılması ve altı ayda bir diş hekimi kontrolünün yapılması gerekir.

Gingivitis Tedavisi

Gingivitis tedavisinde diş yüzeyinde oluşan iltihabın nedenlerini ortadan kaldırılması gerekir. Tedavi için diş etinin çizgisinden aşağı doğru inen plakların ve bakterilerin komple temizleme işlemi yapılır.

Gingivitis’in tam anlamı ile tedavi olması için doğru şekilde ağız bakımının yapılması ve ihmal edilmemesi gerekir. Diş ipi kullanımının mutlaka yapılması ve düzenli periyotlarla diş hekimi ziyareti yeterli olmaktadır.

Gingival Hiperplazi

Diş eti hastalıkları arasında gingival hiperlazi yani diş eti büyümesi de yer alır. Bu hastalık birçok nedene bağlı ortaya çıksa da altında yatan ana sebep iltihaplanmadır. Piramit formuna sahip diş etlerinin yana ya da yuları aşağı büyümesi olarak ortaya çıkar.

Gingival hiperplazi rahatsızlığının nedenleri gingivitis dışında aşağıdaki nedenlerde gösterilebilir:

 • Kötü ağız bakımı
 • Diş etine orantısız yapılmış diş dolguları
 • Dil ile diş etine yapılan baskı
 • Burun yolunun dar olması
 • Besinlerin diş etlerine gömülmesi
 • Kole kavitesi
 • Ortodontik tedavi nedeni ile dişlerin hareket etmesi

Yukarıda yer alan nedenler görüldüğünde mutlaka ağız ve diş sağlığı merkezi için randevu alınıp, tedavi olunması gerekir. Aksi halde diş etlerinin büyümesi yemek yerken, konuşurken ve herhangi bir ağız hareketinde ağrılara sebep olacaktır. Buna ek olarak dişlerin gevşemesinde, kaybedilmesinde de etkili olmaktadır.

Gingival Nedir?

Gingival diş eti demek olup, dişleri saran bu yapı sayesinde dişler daha sağlam ve güçlü dururlar. Ağız bakımının doğru yapılması, diş etlerinin temiz tutulması birçok ağız probleminin ortadan kalkmasını sağlar.
Günümüzde diş polikliniği ve bu kurumlarda dişçi olarak çalışan hekimlerin mutlaka diş eti temizliğinin ihmal edilmemesi gerektiği üzerinde durulur. Bu sayede uzun yıllar temiz bir ağızla yaşamanın mümkün olduğu söylenir.

Deskuamatif Gingivitis Nedir?

Deskuamatif gingvitis kavramı ülserasyonla karakterli olup, ağrılı ve eroziv lezyonların genel ismidir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum aslında kötü ağız bakımının bir sonucudur. Önlem olarak sadece iyi bir ağız bakımının olması yeterli olmaktadır.

Farklı bir diş eti iltihaplanması olan dekuamatif kavramı nedenleri aşağıda yer almaktadır:

 • Kötü ağız bakımı
 • Kimyasal ürünlere karşı verilen reaksiyonlar
 • Otoimmün hastalıkların varlığı
 • Vezikülobüllöz olarak görülen dermatolojik hastalıklar
 • Hipersensitivite alerjisine bağlı olarak gelişen reaksiyonlar

Yukarıda yer alan nedenler bu hastalığa neden olurken, mutlaka günlük ağız hijyenine dikkat edilerek yaşanmalıdır. Doktorların tavsiye ettiği diş macunu ile diş fırçası alınarak ağız ve diş sağlığı daha uzun süre korunmuş olur.

Gingival Contour

Diş eti üzerinde yapılan birçok işlem bulunmaktadır. Bu işlemler bazen bir tedavi için bazen de estetik için yapılmaktadır. Bu işlemlerin çoğu estetik amacı ile yapılsa da bazen diş etine zorunlu olarak tedavi amaçlı yapılır.

Gingival contour işleminde diş etinin düz ve pürüzsüz görünmesi sağlanır. Estetik olarak çok güzel duran diş etleri bu işlemle mümkün olmaktadır. İşlem sırasında takılan kalıplar belli bir süre ağızda kalarak diş etlerini korur.

Gingivitis sorunlarından sonra oluşan birçok sarkma ve diş eti sorunu için gingival contour işlemi uygulanabilir. Günümüzde gelişmiş teknoloji ile bu işlemlerin yapılmasında hızlı ve basit şekilde olmaktadır.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button