ortodonti diş teli tedavisi

Ortodonti, diş tellerinin kullanımı da dahil olmak üzere ısırma bozuklukları veya diş düzensizliklerinin teşhisi, önlenmesi, durdurulması, yönlendirilmesi ve düzeltilmesini ele alan diş hekimliği dalıdır. Ortodontist olarak bilinen uzmanlar, ortodontik tedavi için danışmanız gereken kişidir. Bu uzmanlar, dört yıllık diş hekimliği okulundan sonra 2 yıl veya daha fazla ek eğitime katılarak bu alanda uzmanlaşırlar.

Farklı diş ve çene bozukluklarına uygun olarak geliştirilmiş farklı ortodontik tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Her hasta uzmana danışarak kendi ağız ve diş sağlığı için en uygun olan yöntemi talep etmelidir.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti kelimesi köken olarak Yunanca’dan gelmektedir. Ortho kelimesi düzgün anlamına gelirken odons kelimesi diş anlamına gelmektedir ve ortodonti bu iki kelimenin bir araya gelmesi ile oluşur. Ortodonti birçok diş uzmanlığından biridir. Ortodontinin amaçları özellikle çene bölgesindeki diş ve kemik bozukluğunu tespit edip tedavi etmektir.

Başlangıçta, ortodontik tedaviler, kemik gelişimi daha tam tamamlanmadığından ötürü çocukların ve gençlerin tedavisine yönelikti, ancak günümüzde yetişkinlerin de sıkça başvurduğu bir alan haline geldi. Daha kolay temizlik, daha iyi ağız hijyeni, daha net konuşma ve daha hoş bir gülümseme de dahil olmak üzere iyi hizalanmış dişlerin birçok avantajı vardır. Ortodontik tedavi her yaşta etkili olsa da daha erken başlayan ortodontik tedavi süreci daha hızlı bir şekilde sorunu başarılı bir şekilde çözebilir.

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Bazı insanlar doğal olarak birbirine uyan düz dişlere sahiptir. Ancak ısırığınızla veya dişlerinizin aralığıyla ilgili sorunlarınız varsa, ortodontik bakıma ihtiyacınız olabilir. Ortodontik bakım, diş telleri gibi cihazların kullanımını içerir. Bu tedavi ile dişler düzeltilir, ısırma ile ilgili sorunlar düzeltilir, dişler arasındaki boşluklar kapatılır, yutkunma bozukluğu çözülür, dudaklar ve dişler düzgün bir şekilde hizalanır.

Çocuk ortodonti tedavisi daha çok bilinse de yetişkinler de diş telleri taktırabilir. Küçük çocuklarda ortodontik tedavi uygun çene büyümesi olmasını sağlayabilir. Bu, kalıcı dişlerin düzgün bir şekilde çıkmasına yardımcı olduğu gibi, düz kalıcı dişler daha sonra diş problemlerini önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Ortodonti tedavisi aşamaları hastanın diş kalıbının alınması, hastaya özel tellerin üretilmesi, tellerin dişlere tutturulması ve dişler istenen konuma gelene kadar takılmasıyla ilerler. Ortodonti tedavisinde yenilmemesi gerekenlere dikkat edildiği ve diş bakımı yapıldığı müddetçe tedavi başarılı olmaktadır. Ortodonti tedavisinde diş sallanması gibi problemler yaşanılması durumunda hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ortodonti Fiyatları

Ortodonti fiyatları yani diş teli fiyatları kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi, kullanılan malzeme, telin türü, tedaviyi uygulayan kuruma göre de farklılık göstermektedir. Örneğin şeffaf ortodonti fiyatları ile diş arkası görünmeyen ortodonti fiyatları birbirinden farklıdır. Tedavi için bir uzmana başvurduğunuzda önce sizin diş ve çene yapınıza bakarak sizin nasıl bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir.

Sonrasında mevcut seçenekler arasından sizin ihtiyaçlarınıza göre tedavi belirlenir ve fiyatlandırma ancak böyle kesin bilinebilir. 16 yaşından küçükler için SGK masrafları karşılasa da 16 yaşından büyüklerin tedavisinin yalnızca bir kısmını karşılamaktadır.

Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti görünmeyen diş telleri olarak da bilinmektedir. Geleneksel diş telleriyle benzer işlev görürler ancak farklı olarak dişin görünen yüzüne değil, arka tarafına yerleştirilirler. Dille temas etmesinden kaynaklı başta hastaların alışması zaman alsa da geleneksel tellerle arasında ciddi bir hissiyat farkı yoktur. Sert sporlarla uğraşan, üflemeli müzik aletleri çalan ya da sosyal hayatında tellerin gözükmemesini daha rahat bulanlar için iyi bir alternatiftir. Lingual ortodonti fiyat olarak biraz daha pahalı olabilmektedir.

Ortodonti Uzmanı (Ortodontist)

Birçok kişi diş hekimi ve ortodontist terimlerini birbirinin yerine kullanır fakat bu tam olarak doğru değildir. Bu iki mesleğin kesinlikle benzerlikleri vardır, ancak ortodonti belirli bir diş uzmanlığı türüdür. Bu uzmanlar belirli diş problemlerini tedavi eder. Bir diş hekiminin odak alanları ağız, çene, dişler, diş etleri ve sinirleri içerir.

Ortodontistler bu alanların daha özel bir bölümünde çalışırlar. Onların önceliği dişlerin düzleştirilmesi, ağız içindeki ideal konumuna getirilmesini sağlamaktır. En basit ifadeyle, tüm ortodontistler diş hekimleridir, ancak az sayıda diş hekimi ortodontisttir. Bir ortodonti doktoru ısırma bozuklukları, çapraşık dişler, çene bozukluğu, diş fazlalığı durumlarını teşhis eder. Tanı konulduktan sonra ortodontist keşfettiği sorunları çözmeye çalışır. Tedavi edilmezse zamanla daha da kötüleşecek problemlerdir. Bir ortodontist bu koşulları onaran bir uzmandır.

Ortodonti Ne Yapar?

Ortodonti diş, yüz ve çene hareketleri üzerine bir diş uzmanlık alanıdır. Çene büyümesi ve gelişimi üzerine de yoğunlaşarak diş ve çene bozukluklarını düzelten bir alandır. Ortodontistler çok dişlerin diş teli ile düzeltilmesi ile anılsalar da hasta için ciddi ağrılara ve bozukluklara yol açabilecek alt çene-üst çene uyuşmazlığı gibi sorunları da teşhis edip çözmeye çalışır.

Telsiz Ortodonti?

Diş teli olmadan tedaviyi mümkün kılan bazı yöntemler bulunmaktadır. Invisalign adlı şeffaf hizalayıcılar, dişlerin üzerine sığacak şekilde özel olarak yapılmış şeffaf plastikten yapılmıştır. Bunlar, tedavi sırasında dişleri kademeli olarak istenen konuma taşımak için tasarlanmıştır ve birkaç haftada bir yeni bir set ile değiştirilir. Bu sayede dişler istenilen konuma yavaş yavaş çekilir.

Bu tedavi, geleneksel diş tellerine kıyasla daha gizli görünümü ve takılıp çıkarılabilmesi nedeniyle popülerdir, ancak herkes için uygun değildir. Genel olarak, hafif çarpık veya çıkıntılı dişler veya küçük boşluklar gibi daha küçük ortodontik problemleri düzeltmek isteyenler telsiz ortodontiye başvurabilir.

Şeffaf Plak Ortodonti

Şeffaf plak ortodonti diş teli takmadan dişlerin istenilen konuma çekilmesini sağlayan yöntemlerden biridir. Kişinin ileri derecede diş ya da çene bozukluğu olmaması durumunda, hasta diş teli yerine dişlerinin üstüne takılıp çıkarılabilen bir şeffaf plak kullanır. Bu plak birkaç haftadır bir yenilenir ve böylece dişlerin hareketine göre, dişler üzerinde düzenli olarak kuvvet uygulayacak şekilde yeni plak üretilir. Kolay kullanımı, görünmezliği gibi sebepler sık tercih edilen bir metot olmasını sağlıyor.

Ortodonti Kliniği

Ortodonti klinikleri diş teli hizmeti verebilmek adına donanımlı, özel olarak tasarlanmış yerlerdir. Bu kliniklerde ileri seviye bozukluklar da dahil olmak üzere tüm hastaları tedavi edebilmek adına hem gerekli ekipman hem de uzmanlar vardır. Hastanın sorunun teşhisinden, tedavi planının uygulanmasına uzanan süreçte yardımcı olurlar.

Ortodonti Çeşitleri

Birden fazla ortodontik bozukluk olduğu için birden fazla da ortodonti çeşidi bulunmaktadır. Üst çenenin ya da alt çenenin daha önde olması, dişlerin birbirine tam oturmuyor olması gibi durumlar farklı tedavi gerektirebilir.

En yaygın bilinen ortodonti çeşidi metal diş telidir. Hastanın durumuna göre 6 ayla 2 yıllık bir sürede iyileşme sağlar. Şeffaf diş telleri ise farklı malzemeden üretildiği için görünürlüğü daha düşüktür, diş yapısına benzer. Lingual diş teli ise dişin arkasında takılır. Bunlara ek olarak, şeffaf plak ise diş teli takmadan daha düşük seviye bozukluklarda kullanılan bir yöntemdir.

Sıkça Sorulan Sorular:

 

Dişler Neden Çapraşık Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dişlerin çapraşık olmasının başlıca nedeni çene boyutu ile dişlerin uyumlu olmamasıdır. Böyle durumlarda dişler çeneye yerleşebilmek için çapraşık veya aralıklı dizilirler. Bu sorun çoğunlukla sütdişleri çıktıktan sonra ortaya çıkar. Diş çapraşıklığının başlıca sebepleri; süt dişlerin erken çıkması, beslenme bozukluğu, çocukların küçük yaşta parmak emme gibi alışkınlıkları, yatış şeklinde bozukluk ve 20 yaş dişlerin düzensiz çıkması gibi olaylardır.

 

Ortodontik Tedavinin Yapıldığı Durumlar Nelerdir?

Çenelerin küçük olması ya da dişlerin fazla büyük olması, üst çenenin alt çeneye göre daha önde olması, alt çenenin üst çeneye göre önde olması, çenenin kapatıldığı durumda alt ve üst ön dişler arasında boşlukların olması, üst dişlerin alt dişleri aşırı örtmesi, uzun süre biberon ve emzik kullanımı veya parmak emme gibi alışkanlıkların sebep olduğu çene kemiklerinde uyumsuz durumlardır.

 

Ortodontik Tedavinin Uygulanabildiği Yaş Aralığı Var mıdır?

Ortodontik tedavide herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak diş çapraşıklığı yaşanan vakalarda erken yaşta tedaviye başlanılması, kişinin çene gelişimi tamamlanmadan yapıldığından tedavinin başarısı açısından önemlidir. Bu çerçevede 7-10 yaş aralığında tedaviye başlanılması önerilmektedir. Hastanın çene ve iskelet ile ilgili sorunlar yaşaması halinde ise 12 yaş öncesinde tedaviye başlanılması gerekmektedir. Ayrıca halk arasında bilinenin aksine ileri yaşlarda da ortodontik tedavi uygulanabilmektedir.

 

Tedavi Ne Kadar Sürmektedir?

Ortodonti tedavisinde sabit bir süre verilmesi doğru değildir. Tedavi süresi çene ve diş bozukluğunun çeşidi ve düzeyi ile ilişkilidir. Nispeten küçük olan çapraşıklıklarda tedavi birkaç ay içinde tamamlanabilirken, daha büyük sorunlarda tedavi birkaç yıl sürebilmektedir. Bu durumlarda başarının sağlanabilmesi için hastalarımızın sabırlı olmaları gerekmektedir.

 

Tedavi Seansları Ne Sıklıktadır?

Ortodontik tedaviye başlanılmasıyla birlikte azami birer aylık dönemlerde kontrol seansları düzenlenmektedir. Bu sebeple hekim randevularına düzenli bir şekilde riayet edilmeye özen gösterilmelidir.

 

Ortodontik Tedavide Ne Gibi Alternatifleri Vardır?

Ortodontik tedavisinde geleneksel olarak diş telleri ve üzerlerine konulan “braket”ler kullanılmaktadır. Son yıllarda şeffaf plaklar ve porselen braketler gibi estetik çözümler de ortodonti tedavisinde tercih edilmektedir. Diş teli takmadan belirli zaman aralıklarıyla dişlerin ölçüsü alınarak sadece plak uygulaması ile yapılan bu tedaviye “Invisalign Tekniği” denilmektedir.

 

Çapraşık Dişlerin Ne Gibi Olumsuz Etkileri Vardır?

Çene yapısında çapraşık ve aralıklı dişlerin bulunması, dişlerin yeterince iyi temizlenememesi, dişlerde çürük oluşumu, dişeti problemleri gibi birçok soruna yol açar. Ayrıca görünüş itibarıyla kişide psikolojik problemlere neden olmaktadır.

 

Ortodontik Tedavi Süresinde Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ortodontik tedavi süresince diş bakımı yapılması daha önemli bir hale gelmektedir.  Ağız hijyeninin sağlanamadığı durumlarda, ortodontik tedavi sırasında dişler daha hızlı çürüyebilmektedir. Kullanılan braketlerin ve tellerin etrafında oluşan plak birikimi hem dişlere hem de diş etlerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle dişlerin fırçalanmasına ek olarak, braketlerin hekimler tarafından tavsiye edilen arayüz fırçası kullanılarak temizlenmesi ve ağız gargarası ile bakteri oluşumu engellenmelidir.

 

Tedavi Sürecinde Braketlerin Düşmemesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ortodonti tedavisinde tellerin ve üzerlerinde yer alan braketlerin zarar görmemesi için sert, yapışkan, kabuklu, asitli ve şekerli yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bu tür yiyecek ve içecekler ortodontik malzemelere zarar vererek tedavinin uzamasına yol açmaktadır.

 

Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Sabit ortodontik tedavilerde geleneksel metal braketler kullanılabildiği gibi daha estetik görünüm sağlayan seramik braketler de tercih edilmektedir. Ayrıca dişlerin doğru şekilde kapanması ve diş diziliminin doğru oluşturulması amacıyla braketler ve tellerle beraber tedaviye özel imal edilmiş lastikler de takılmaktadır.

 

Hareketli Apareyler Hangi Durumlarda Çıkarılabilir?

Tedavide takılıp çıkarılabilen hareketli apareyler kullanılması halinde tedavinin başarılı olabilmesi için, apareylerin yemek yenilen durumlar dışında ağızdan çıkarılmaması gerekmektedir.

 

Tedavi Sonunda Diş Telleri Çıkartılırken Dişler Tabakası Zarar Görür mü?

Braketler özel bir yapışkan ile diş yüzeyine sabitlenmektedir. Söz konusu yapışkan malzeme özel aletler yardımıyla kolaylıkla diş yüzeyinden ayrılmaktadır. Bundan sonraki süreçte teller çıktıktan sonra diş yüzeyi temizlenir ve son olarak da tabaka üzerine cila işlemi yapılır. Yapılan tüm işlemlerde dişin korucu mine tabakası herhangi bir zarar görmez.

 

Çapraşık Dişlerin Telsiz Tedavisi “Invisalign-Şeffaf Plak” Nedir?

Hastanın dişlerine uygun olarak özel yapılan şeffaf plaklar ile çapraşık dişlerin düzeltilmesi için uygulanan ve dijital olarak tasarlanan telsiz ortodontik tedavi türüne Invisalign denilmektedir. Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre 3 boyutlu tarama yöntemi ile seri şeklinde invisalign plakları üretilir. Bu plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir. Böylece dişlerin istenen yöne hareketi sağlanır.

 

Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavisinde Yaş Sınırlaması Var mıdır?

Standart ortodontik tedaviye benzer şekilde Invisalgn de hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilir. Ancak Invisalign tedavisinin uygulanıp uygulanamayacağı hususunun diş hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Çocuklarda Invisalgn tedavisine başlanılabilmesi için bütün süt dişlerinin düşmüş ve en azından ikinci büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir. Söz konusu durumlar ortalama 13-14 yaş civarında gerçekleşmektedir.

 

Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavisi Neden Tercih Edilmektedir?

Bu tedavi yönteminde diş teli kullanılmadığından kişinin ortodontik tedavisi gördüğü belli olmadığından daha fazla tercih edilmektedir. Genel olarak tercih sebeplerini ve avantajlarını aşağıdaki şekilde sayabiliriz. Plaklar yumuşak maddeden yapıldığı için diş ve diş etlerini rahatsız etmez. Plaklar yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken kolayca çıkartabilir. Invisalign günlük yaşamı olumsuz anlamda etkilemez. Invisalign ağızda neredeyse hiç görünmez.

 

Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Standart ortodontik tedaviler gibi Invisalign de bir yıl kadar sürebilmektedir. Invisalign tedavisinde başlangıçta tedavinizin sonu belli olması bir avantajdır. Aylık kontrol randevuları oluşturulmakta, her kontrolde hastaya iki adet yeni şeffaf plak teslim edilmektedir. Bahse konu plakların 15 günde bir değiştirilmesi gerekmektedir. Yapılacak analize göre plak sayısına bağlı olarak tedavi süresi belirlenmektedir. Hafif ve orta çapraşıklıklarda invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir.

 

Invisalign (Şeffaf) Plakların Bakımı Nasıl Yapılır?

Invisalign plaklarının ılık su ile günde iki kez temizlenmesi gerekmektedir. Böylece hem ağız ve diş sağlığı hem de plakların kullanım ömrünün uzatılması sağlanmış olacaktır.

 

Invisalign (Şeffaf) Plakları Gün İçinde Ne Kadar Süre İle Takmam Gerekir?

Şeffaf plakları günde ortalama 20 saat takılmalıdır. Sadece yemek yerken çıkartılması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında çay gibi çok sıcak şeyler içilirken plakların çıkarılması plakların deforme olmasını önler.

 

Ağzımda Plak Varken Rahat Konuşabilecek miyim?

Plakların yerleştirilmesinden sonra hastalarımızın 1-2 günlük alışma dönemi içinde konuşma ile ilgili sıkıntılar yaşaması, bu süreden sonra ise normal hayatına geçmesi tecrübe edilmektedir.

 

Ortodonti Tedavisi Devlet Karşılıyor mu?

SGK 16 yaşından küçüklerin ortodonti tedavisinin tamamını karşılamaktadır fakat 16 yaşından büyükler için yalnızca bir kısmını karşılamaktadır.

 

Ortodonti Tedavisi Lastik Ne Zaman Başlar?

Lastik kullanımının tedaviye ne zaman dahil edileceği kişiden kişiye, dişlerin hareket süresine göre değişiklik göstermektedir ama aşağı yukarı 6-8 ay içinde lastik kullanımı başlar.

 

Ortodonti Tedavisi Kaç Yaşında Başlamalı?

Diş ve kemik gelişimi daha tamamlanmamış olduğu için çocuklarda ortodonti tedavisi daha kolay olabilmektedir fakat hangi yaşta olunursa olunsun ortodonti tedavisine ihtiyaç var ise başlanabilir.

 

Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Ortodonti tedavisi diş ve çene bozukluğu olan herkese uygulanabilir. Genç yaşta başlamak daha avantajlı olabilse de yetişkinler de tedavi alabilir.

Ortodonti (Diş Teli Tedavisi) alanına yönelik bilgi edinmek için hemen iletişime geçin.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button