İmplant nedir: implant, diş protezi yapılmadan önce, diş kökü görevi görmesi amacıyla çene kemiğine yerleştirilen vidalardır. İmplant tedavisi yaptıracakların cevabını aradığı sorular arasında, implant diş yapımı ne kadar sürer, implant sonrası ağrı ne kadar sürer, implant ömrü ne kadar gibi birçok soru da dahildir.

İmplant uygulandıktan sonra, iyi bakıldığı takdirde ağrı birkaç gün içinde geçmektedir. Buna ek olarak, iyi bakıldığı takdirde 20 ile 30 yıl arasında ömrü vardır. İmplantın overdenture, blade, ortopedik ve Straumann gibi birçok farklı türü vardır. Kaliteli malzeme ve doğru implant türünü seçerek, implant konusunda uzman bir diş hekimi yaptığı takdirde implant yaptırmaktan çekinmenize gerek yoktur.

İmplant Ne Demek?

İmplant kelimesi günümüzde çok yaygın kullanılmaktadır. Fakat implant kelimesi aslında Fransızca kökenli bir kelimedir. Günlük hayatta sıkça bu kelimeyi kullanmamıza rağmen, implant ne demek Türkçe sorusu sıkça araştırılmaktadır. İmplant kelimesi Türk Dil Kurumu’na göre doku ekimi anlamına gelmektedir. 

İmplant Diş Yapımı Ne Kadar Sürer?

İmplant nasıl yapılır ne kadar sürer diğer tıbbi operasyonlarda olduğu gibi kişinin sağlık durumuna, daha önce geçirdiği tıbbi süreçlere, ağızdaki dokunun implantın titanyumu ile uyumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Buna karşın, tek bir implant operasyonunun 10 ile 20 dakika arasında sürdüğü söylenebilir. Hastanın ihtiyaç duyduğu implant sayısına göre bu sayı artmaktadır.

Dental Park Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri implant tedavilerini Ümraniye Santral, Dudullu ve Esenevler’de bulunan ağız ve diş sağlığı merkezlerinde gerçekleştirmektedir. Poliklinikteki dişçi, diş doktoru ve diş hekimleri, kaç tane implanta ihtiyaç duyduğunuza, bunların yapımının ne kadar süreceğine dair detaylı bilgi verebilirler.

İmplant Diş Nedir?

İmplant diş, diş kökü görevi görmesi amacıyla çene kemiğine titanyum vidalar yerleştirilmesi ile yapılır. Diğer protez uygulamalarına kıyasla, diş kökünün yerini alabilecek vidalar sayesinde, diş protezlerinin gerektiğinde değiştirilebilmesine olanak sağlar. Ağza yerleştirilen impilant üzerine, ağzınıza uygun olarak üretilen diş protezi takılır. Böylece, hasar gören ya da eksik olan dişlerin yerine, gerçek dişlere benzer olan protezler yerleştirilmiş olur.

Amerika’da İmplant Neden Yasaklandı?

İmplant tedavisinin doğru yapılmaması ya da titanyum yerine uygun olmayan malzemelerin kullanılması sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle de Amerika’da kalitesiz ya da sahte implantların kullanılması yasaklanmıştır. Bu diş implantı yaptıracak kişilerin iyi bir sağlık hizmeti almasına sağlamak için alınan bir önlemdir. Ancak bu yasaklar sizi endişelendirmesin, çünkü Dentalpark diş hastanesinde bulunan uzman dişçi, diş doktoru ve diş hekimleri size uygun olan yöntemi ve uygun malzemeyi seçecektir.

İmplant Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

İmplant sonrası ağrı, birçok operasyonda olduğu gibi normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Diş çekiminde yaşanan ağrıya benzerdir. Ağrının ameliyat sonrasındaki ilk 1-2 günde biraz daha fazla olması da sıkça rastlanan bir durumdur. İlk günlerden sonra ağrı azalarak son bulur. Ağrıyı hafifletmesi için doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrının ilk günlerden sonra azalmaması durumunda ameliyatı gerçekleştiren doktorunuza danışmanız gerekmektedir. İmplant operasyonu sonrasında ağız bölgenizi darbelerden korumanız, ağız ve diş bakımına dikkat etmeniz ağrının geçmesi için önemlidir. 

İmplant Ömrü Ne Kadar?

Diş implantının doğru ve kaliteli titanyum malzemeden yapılması durumunda 20-30 yıl ömrü vardır. Bunun yanı sıra bakımının doğru yapılması da ömrünün uzun olması konusunda önemli rol oynamaktadır. Sigara ve alkol kullanımına dikkat etmek, sert, ısırması zor yiyeceklerin tüketimine dikkat etmek de özellikle önemli etkenler arasındadır.

Dental İmplant Nedir?

Dental implant, köprüler ve takma dişlere alternatif olarak, teknolojik gelişmeler sayesinde ortaya çıkmış bir yöntemdir. Bu yöntemde, diş çürümesi gibi sorunlar nedeniyle diş kaybına uğrayan kişinin ağzına kök yerine geçecek vidalar yerleştirilir. Bu vidalar diş köklerinin dişi tuttuğu gibi protez dişleri tutar ve böylece takma diş ya da köprülere kıyasla daha kalıcı bir çözüm sunar.

Kemik İçi İmplant Nedir?

Diş çekimlerinden sonra ortaya çıkan önemli sorunlardan biri de diş düzeninin bozulmasıdır. Bu nedenle diş çekimi sonrası kemik içi implant yerleştirilmesi diğer dişlerinin dizilişinin bozulmaması için önemlidir. Kemik içine titanyum vidalar yerleştirilip, protez dişlerin takılması, çekilen dişin yerine gerçeğine benzer bir diş yerleştirilmesini sağlar.

İmplant Nedir Tıp?

İmplant kelimesi günlük hayatta sıkça duyduğumuz bir kelimedir. Bu kelimenin tıptaki karşılığı, vücutta işlevini yitirmiş olan doku ya da organların yerine, yapay materyaller yerleştirilmesi anlamına gelmektedir. Bu sayede, vücutta işlevini yitirmiş olan doku ya da organın görevleri yerine getirilir.

İmplant Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır?

İmplantın takılmasından sonra protez dişin takılabilmesi için biraz süre geçmesi gerekir. Bu sürenin gerekmesinin sebebi implant operasyonu sonrası dokuların iyileşmesini ve vücudun implanta alışmasını beklemektir. Bu süreç aşağı yukarı 8 ile 12 hafta arasında sürmektedir. Bu süre zarfında sürecin beklenen şekilde geçmesi ve dokunun iyileşip, implantla kaynaşması durumunda protez diş takılır.

İmplant Zararları Nelerdir?

İmplant sonrasında ağrı, kanama ya da şişlik gibi birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak bu sorunlar başlı başına implant tedavisinin zararlı olduğu anlamına gelmemektedir. Bu sorunlar çoğu zaman tedavinin doğru uygulanmamasından kaynaklanmaktadır. Alanında uzman diş hekimlerine başvurmanız durumunda implant tedavisinin başarılı olma ihtimali artacaktır. Bu nedenle, diş implantı yaptırmak ve uzmanlara danışmak istiyorsanız Dentalpark Diş Polikliniklerine başvurabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant tedavisi, diş kaybı ya da eksikliği gibi durumlarda, dişin yerini alacak protez yerleştirilmeden önce, diş kökü görevini görmesi amacıyla titanyum vidaların çene kemiğine yerleştirilmesidir. İmplantın tedavisinin ne olduğuna ek olarak, implant tedavisi ne kadar sürer sorusu da tedaviyle ilgili merak edilen konular arasındadır.

Overdenture İmplant Nedir?

Overdenture implant adı verilen implantlar, protezlerle uyumlu, özel olarak üretilen implantlardır. Bu implantlar, hareketli protezleri kontrol etmek için kullanılır. Overdenture implantlar, topuz, bar gibi adlandırılan özel bağlantı parçaları ile hareketli protezleri tutarak, konuşma, çiğneme gibi çene hareketleri esnasında protezin hareketlerini denetimde tutmayı sağlar.

Blade İmplant Nedir?

Blade implant, kemik içi implantlar olarak adlandırılan, en yaygın kullanılan implant türlerinden biridir. Kemik içi implantlardan en yaygın olarak kullanılanı vida şeklindekiler olsa da, silindir ve bıçak şeklinde olanları da vardır. Şekli sebebiyle blade yani Türkçede bıçak adı verilmiş implant da, çene kemiğinin içine yerleştirilen implantlardır.

Ortopedik İmplant Nedir?

Ortopedik implant yöntemi 1960’lardan beri var olan bir yöntemdir. Bu yöntemde, vücutta işlevini sürdüremeyen ya da sürdürmekte zorlanan organın yerine, dayanıklı materyallerden üretilmiş protezin yerleştirilmesini sağlanır. Diş protezlerinin yerleştirilmesinden önce uygulanan ortopedik implant yöntemi sayesinde, gerçeğine benzeyen protez dişler ağza yerleştirilir.

Straumann İmplant Nedir?

Straumann implant, İsviçre’de Straumann şirketi tarafından uzun süredir üretilen ve birçok ülkeye ihraç edilen bir implant çeşididir. Straumann, ürettikleri yüksek kalite implantlar sebebiyle, en iyi implant üreticileri arasında sayılmaktadır. Ayrıca Straumann implant yöntemi sayesinde dikey kemikleri kısa olan hastalara da çözüm olabilecek bir alternatifi sağlanmaktadır.

All On 4 İmplant Nedir?

All on 4 implant tekniği, diğer tekniklere kıyasla daha kolay ve maliyeti daha düşük bir implant tedavisidir. Bu teknikte daha az sayıda protez kullanılır. All on 4 implant tekniğinde hastanın ağzına dört tane implant yerleştirilir. Aynı gün içerisinde, protez dişler implantların üzerine sabitlenir.

İmplant Üstü Hibrit Protez Nedir?

İmplant üstü hibrit protezler tam ya da kısmi diş eksiklikleri olması durumunda uygulanmaktadır. Hibrit protezler, geleneksel sabit protezlere kıyasla yumuşak dokuyu daha iyi desteklemektedir. Bu sayede yumuşak dokudaki sorunu daha iyi çözebilmekte ve estetik bir alternatif olmaktadır.

İmplant Locator Nedir?

İmplant locator, kemik kaybının ileri boyutta olduğu hastalarda protez yapabilmek için yeterli destek olmadığı durumda başvurulan bir implant çeşididir. Alt ve üst çeneye yerleştirilen implantlar, locator adı verilen tutucu aparatlarla protezlere bağlanır. Bu sayede, protezlerin istenmeyen hareketleri engellenmiş olur.

İmplant Ameliyatı Nedir?

İmplant ameliyatı eksik olan, çekilen dişlerin yerine, gerçeğine benzer protezlerin yerleştirilebilmesi için gerekli materyalin çene kemiğine yerleştirilmesini sağlayan operasyondur. İmplant ameliyatında, proteze uygun olarak hazırlanan ve diş kökü görevi gören titanyum vidalar ağza yerleştirilir.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button