Kanal tedavisi ne kadar sürer sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hastanın diş yapısı, dişteki enfeksiyonun yeri ve boyutu, kaç tane dişin tedaviye ihtiyaç duyduğu tedavinin süresini de değiştirmektedir. Bu nedenle detaylı bilgi alabilmek için bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Ancak, ortalama bir dişin kanal tedavisi 1-1,5 saat civarında sürmektedir. Buna ek olarak, tedavinin başarılı olması ve tam anlamıyla sonuçlanabilmesi için operasyon sonrasında doktorun talimatlarına kesinlikle uymak gerekmektedir.

Diş Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş kanal tedavisinin süresi dişteki hasarın durumuna ve ihtiyaç duyduğu tedaviye göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle de bazı hastalarda tek seansta tedavi tamamlansa da bazı hastalarda da birden fazla seansta tamamlanmaktadır. Ortalama bir seansın 1 ile 1,5 saat sürmektedir fakat bu süre tedavi edilecek diş sayısına, hastanın diş anatomisine, enfeksiyon boyutuna göre değişmektedir. Hastanın kendisine özel uygulanacak tedavinin ne kadar süreceğini öğrenmek adına bir uzman hekime başvurması gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi uygulandıktan sonraki birkaç gün ağrının en yoğun olduğu zamanlardır. Tedavinin doğru yapılması durumunda ilk günlerde bile ağrı katlanılabilir olmaktadır. İlk birkaç günden sonraki haftada da ağrı git gide azalarak devam edebilir ve sonrasında tamamen kaybolur. Ancak, ağrının ne kadar süreceği operasyonun başarısına olduğu kadar, hastanın doktorun talimatlarına uyup tedavi edilen bölgeyi korumasına da bağlıdır. Özellikle çiğneme esnasında bölgedeki ağrı artabilir bu nedenle çiğnemeyi sağlam dişler ile gerçekleştirmek gerekir. Yediklerinize dikkat edip, ağız ve diş bakımınızı yaptığınız sürece kanal tedavisi ağrısı uzun sürmeyecektir.

Kanal Tedavisi Dolgu Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi, gerekli kontrollerin yapılıp, röntgenlerin çekilmesinden sonra hastanın enfeksiyonlu dişinin tepesinden bir delik açılarak diş özüne ulaşılması ile başlar. Daha sonrasında, diş özü ve kök kanalları bakterilerden temizlenerek, hastalıklı kısım boşaltılır. Son olarak ise, temizlenen ve boşaltılan bölge dolgu ile kapatılır. Tek seansta tüm bölge temizlenebildiyse kalıcı dolgu yapılır ve tedavi tamamlanmış olur. Ancak, enfeksiyonun tek seansta tamamen temizlenemediği durumlarda geçici dolgu yapılarak hasta işlemin tamamlanması için ikinci seansa çağrılır.

Kanal Tedavisi Seans Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisinin süresi, birçok hastalıkta ve tedavide olduğu gibi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bunun sebebi ise tedavinin hastanın ihtiyacına göre şekillenmesidir. Tedavinin süresini etkileyen faktörler arasında kaç dişin çürük olduğunun, enfeksiyonun ne kadar yayıldığının, hastanın diş anatomisinin yanı sıra tedaviyi uygulayan merkezdeki teknik ekipmanlar ve diş hekimlerinin alandaki uzmanlığı da bulunmaktadır. Buna rağmen ortalama bir kanal tedavisi seansının 1 ile 1,5 saat arasında olduğu söylenebilir. Hastaya özel bilgi alabilmek için bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Uyuşukluk Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi sonrasındaki uyuşukluk doktorunuzun yaptığı uyuşturucu iğnenin dozuna ve yerine göre değişiklik göstermektedir. Daha zorlu operasyonlarda iğnenin dozu ya da sayısı artabilmektedir ancak endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Genellikle uyuşturucu iğne 2-3 saat içerisinde etkisini yitirir ancak dişe yapılan iğnenin etkisinin geçmesi 5 saati bulabilir. Diş kanal tedavisi sonrası uyuşukluğun geçmesi için beklemeniz yeterli olacaktır fakat belirtilen sürelerden daha uzun süreli bir uyuşukluk var ise doktorunuza danışabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Acısı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi uygulandıktan sonraki ilk birkaç gün acının daha yoğun olması fakat ilk hafta içerisinde azalarak kaybolması beklense de acının ne kadar süreceği kişiden kişiye değişmektedir. Hastanın dişinin içindeki enfeksiyonun boyutu, hastanın dişlerinin anatomik yapısı, enfeksiyonun hangi bölgelere yayıldığı gibi birçok farklı etken tedavi sonrası acının ne kadar süreceğine etki etmektedir.

Ancak, tedavi doğru yapılırsa ve doktorun tavsiyelerine uyulursa acı dayanılamaz bir boyutta olmayacaktır ve doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler ile birlikte günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. İyileşmenin yavaş olması durumunda acı ilk haftada geçmeyip biraz daha uzayabilmektedir. Acının dayanılmaz olması ve geçmemesi durumunda doktorunuza bildiriniz.

Kanal Tedavisi Sonrası Hassasiyet Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi sonrasında ağrıda olduğu gibi, hassasiyetin ne kadar süreceği de hastadan hastaya değişmektedir. Ancak, hassasiyet ve ağrı ilk 2-3 günden sonra azalarak kaybolmalıdır. Bazı durumlarda iyileşmenin daha yavaş olması nedeniyle bu süreç birkaç haftaya kadar uzayabilir. Çiğneme esnasında hassasiyet daha yoğun hissedilebilir. Hassasiyetin daha uzun sürmesi ya da dayanılmaz olması durumunda hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Ön Diş Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Genel olarak ön dişlerde kök ve kanal sayısı daha az olabilmektedir. Bu nedenle de tedavi süresi daha fazla kök ve kanala sahip olan dişlere kıyasla kısa sürebilmektedir. Tedavi, bir seansta tamamlanabilirse yaklaşık 1-1,5 saat sürer, fakat tek seansta tamamlanamaması durumunda hasta başka bir seansa daha çağırılır. Hastanın durumuna göre tedavi süresi de farklılık gösterdiği için kesin ve detaylı bilgi bir doktora danışarak alınabilir.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button