Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal tedavisi sonrası ağrı olması son derece normal ve beklenilen bir durumdur. Kanal tedavisi sonrasında iyileşirken dişlerinize dikkat etmeniz önemlidir. Tedaviniz tamamlanana kadar sert yiyecekleri ısırmaktan kaçınmalısınız.

Son tedavinizden sonra, tedavi edilmiş dişiniz artık ağrılı olmamalıdır fakat birkaç gün boyunca hassas hissedebilir.

Herhangi bir rahatsızlığı gidermek için doktorunuza danışarak parasetamol veya ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler alabilirsiniz.

Ağrı kesici kullandıktan sonra hala ağrınız veya şişmeniz varsa diş hekiminize bildirmeniz gerekir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Çoğu insan diş kanal tedavisi sonrası ağrı ve hassaslık hissi olduğunu belirtir. Bu tedavi sonrasında karşılaşılması beklenen bir durumdur. Endişe etmenizi gerektirmez çünkü diş etlerinin etrafındaki doku şişebilir ya da dokular operasyon nedeni ile biraz hassaslaşmış olur.

Çoğu durumda, kanal tedavisi ile ilişkili hassasiyet ve rahatsızlık birkaç gün içinde ortadan kalkmalıdır.

Kanal Tedavisi İlk Seans Sonrası Ağrı

Tedavinin ilk seansından sonra ağrılar o kadar yaygın değildir. Ancak, dişteki enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak bazı hastalarda şiddetli ağrı hissi olabilir. Yani, ağrı durumu hastadan hastaya değişebilir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ve antibiyotikleri kullanmanız durumunda sorun kalmayacaktır.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Çoğu durumda, hastalar bir kanal tedavisi prosedüründen iyileşmek için sadece birkaç güne ihtiyaç duyarlar. İşlemden sonra, hasta ilk 24 ila 48 saat boyunca bir miktar tahriş veya ağrı hissedebilir. Sonrasında ağrının azalarak geçmesi beklenir.

Tedavinin tam başarılı olmadığı durumlarda ağrı daha uzun sürebilir. Buna ek olarak, hasta, doktorun önerilerine uymaz ise iltihaplanma gibi problemlerle de karşılaşablir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

Tedavi sonrasında ağrıyı geçirmek için diş hekiminiz reçetesiz de satılan ağrı kesici ilaçlardan reçete edecektir. Ayrıca, soğuk kompres uygulamak da bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir ve sorunsuz ve hızlı iyileşmeye yardımcı olabilir.

İyileşme döneminde bile, fırçalama ve günlük diş ipi kullanımını içeren günlük ağız hijyeni uygulamalarını atlamamak gerekir. Diş tacı veya dolgusu yerleştirilinceye kadar tedavi edilen dişe fazla baskı uygulamayın veya ağzınızın o tarafı ile çiğnemeyin.

Kanal Tedavisi Sonrası Şiddetli Ağrı

Neyse ki, çoğu kanal tedavisi başarı ile sonuçlanmaktadır. Bununla birlikte, bazı kök kanal tedavileri başarısız olur ve bu durumlarda hasta şiddetli ağrı yaşayabilir. Bunun olmasının sebepleri arasında kötü ağız veya diş hijyeni, dişin veya tedavide kullanılan malzemesinin zamanla parçalanması, dişte endodontistin göremediği ekstra bir kanalın varlığı, kanalın tamamen temizlenmesini engelleyen kavisli bir kök kanalı gibi bir tıkanıklık, dişte dikey çatlaklar ya da diş hekimi veya endodontist hatası olabilmektedir.

Böyle bir durumda tedavinin tekrarlanması gerekebilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kesici İçilir Mi?

İbuprofen, asprin gibi antienflamatuar ilaçlar tipik olarak kanal tedavisini takiben ağrı üzerinde en iyi sonucu verir ve mümkünse önce alınmalıdır. Anti-enflamatuar ilaçlar mükemmel ağrı kesicilerdir ve ağrıya neden olan iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olurlar.

Doktorunuzun sizin sağlık durumunuza ve geçmişinize uygun ilaçlar reçete edecektir. Kanal tedavisi sonrası hangi ağrı kesici kullanabileceğinizi doktorunuza sorunuz.

Kanal Tedavisi Sonrası Dişe Bastırınca Ağrı

Kanal tedavisi sonrasında operasyonun olduğu bölge ağrıyabilir fakat bu bölgeye baskı uygulamamak için elinizden geleni yapmalısınız. Diş fırçalarken dikkat edilmesi gerektiği gibi yemek yerken de hassas olan bölge ile çiğneme yapmamalısınız. Doktorunuzun önerilerini takip ettiğiniz sürece bir sorun çıkmayacaktır.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Neden Olur?

Endodonti (kanal tedavisi) sırasında dişinizin siniri çıkarılmış olsa bile bazı ağrılar yaşamanızın birkaç nedeni vardır. İlk olarak, yakındaki bağları ve dokuları çevreleyen sinirler şişebilir veya iltihaplanabilir, bu da bazı rahatsızlık ve ağrılara neden olabilir.

Ek olarak, kanal tedavisi, kök kanalını temizlemek için keskin diş aletlerinin kullanılmasını gerektirir. Bu işlemin küçük bir travmaya ve yakındaki dokuya zarar vermesi mümkündür, bunun da düzgün bir şekilde iyileşmesi biraz zaman alacaktır.

Bu yüzden birkaç gün boyunca hafif bir ağrınız varsa, stres yapmayın. Bu normaldir ve kök kanal bölgesi iyileştikten sonra dişiniz yakında tamamen ağrısız hissetmelidir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Normal Mi?

Tedavi gerçekleştirildikten sonra birkaç gün ağrı olması normaldir. Ancak, tedavinizden 1-2 hafta sonra hala çok yoğun olan şiddetli veya keskin ağrınız varsa, bu hiç normal değildir ve kanal tedavinizin başarısız olduğunu ve enfeksiyonun hala dişte mevcut olduğunu gösterir.

Bu, dişin fark edilmeyen çatlakları veya hasarları varsa, kök düzgün temizlenmediyse veya kanal tedavisi sürecinde keşfedilmemiş ve dolayısıyla tedavi edilmemiş bir problem varsa ortaya çıkabilir.

Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız hiç ertelemeden diş hekimine başvurmanız gerekecektir. Endodontik tedavi ile dişinizi kurtarabilirsiniz. Kanal tedavisi, dişiniz ile ilgili gizli sorunları ortadan kaldırmak için diş hekiminiz tarafından tekrarlanacaktır.

Kanal Tedavisi Sonrası Diğer Dişlerde Ağrı

Tedavi sonrasında, eğer süreç başarılı geçmişse, diğer dişlerde yoğun ağrılar gözükmesi beklenmez. Bazı durumlarda, tedavi edilen bölgedeki dokunun şişmesi ve hassaslaşması nedeni ile ağrı diğer dişlere de vurabilmektedir.

Ancak, bu ağrının şiddetli olması durumunda altta yatan sebep inflamasyon ya da operasyon esnasındaki hasar olabilmektedir. Diğer dişlerinizdeki ağrı fazla ise doktorunuza bildirmelisiniz.

Kanal Tedavisi Sonrası Yemek Yerken Ağrı

Çoğu diş hekimi, kanal tedavisinden sonra dişleriniz ve diş etlerinizdeki uyuşukluk geçene kadar yemek yememeyi önerir. Bu genellikle birkaç saat sürer.

Bir tedaviden hemen sonra yemek yememek önemlidir, çünkü diş etleriniz ve bazen diliniz biraz uyuşuktur. Bu, yediğiniz yemeğin çok sıcak olduğunu hissetmenize engel olabileceği gibi yanaklarınızı veya dilinizi ısırmanıza da sebep olabilir.

İlk hafta içerisinde yemek yerken ağrı hissetmek olağandır.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button