Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti

Yazı İçeriği

Lingual ortodonti, bir diğer adıyla görünmeyen diş telleri günümüzde git gide yaygınlaşmakta olan bir tedavi yöntemidir. Geleneksel diş tellerinin aksine bu diş tellerin dişin arka tarafına yerleştirilir ve bu sayede geleneksel tedavinin sunduğu imkanları sağlarken bir yandan da kişinin estetik görünümünü korumasını sağlar. Bu tedavi yönteminin seçilmesine sebep olan birçok farklı sebep olmakla beraber, fiyatlar da kişiden kişiye ve hekimden hekime değişiklik göstermektedir.

Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual ortodonti yani lingual diş telleri, geleneksel diş telleriyle aynı amaca hizmet eder, ancak dişlerin arkasına (dil ve damak tarafına) yerleştirilir. Bu diş tellerine halk arasında görünmeyen diş teli de denmektedir. Bu nedenle, lingual ortodonti yaptıranlar geleneksel diş tellerinin aksine, diş tellerini göstermeden dişlerini düzeltmek istedikleri için bu alternatifi tercih ediyorlar. Bu işlem aynı zamanda basittir.

Öncelikle, hastanın ağız ve diş yapısına uygun tellerin üretilebilmesi için dişlerin kalıbı alınır. Bu kalıp laboratuvara gönderilir ve teller üretilir. Daha sonrasında diş hekiminizin bu telleri dişlerinizin arkasına yerleştirir. Bu aşamadan sonra aslında geleneksel teller ile aynı mantıkta çalışır. Dişleriniz uygun, istenen pozisyona girene kadar hafif ama sürekli olarak dişlere basınç uygular.

Tedavinin süresi ve beklenen sonucun alınması hastadan hastaya farklılık gösterebilmektedir. Hastanın dişlerindeki bozukluk ileri seviyede ise ya da diş hekiminin önerilerine uymuyor ise tedavi süresi uzayabilir ama genellikle tedavi 1-2 yıl arasında sürmektedir.

Lingual Ortodonti Fiyatları?

Lingual ortodonti fiyatları da birçok diğer tedavi yönteminde olduğu gibi birçok etkene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Fiyatlar her hastanın ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterdiği gibi, diş hekimine, kullanılan malzemelerin ücretine, kişinin süreç içinde tedavinin gerektirdiği ve hekimin önerdiklerini yerine getirmesine göre değişmektedir.

Örneğin, hastanın diş yapısındaki bozukluklar fazla ise tedavinin süresi ve kullanılan malzeme artacağından dolayı tedavinin ücreti de artacaktır. Ayrıca, lingual ortodonti, geleneksel ortodonti tedavisine kıyasla daha kişiye özel olduğu için geleneksel ortodontiden daha pahalı bir tedavi yöntemidir. Size özel ve uygun fiyatlandırma bilgisi almak için mutlaka bir uzman hekime başvurmanız gerekmektedir. 

Lingual Ortodonti Kimlere Uygulanır?

Lingual tel tedavisi birçok kişi tarafından farklı sebeplerle tercih edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemi çoğu kişi için iyi bir alternatif oluşturuyor olsa da dişleri normal boyutta olan gençler ve yetişkinler tedaviye en uygun adaylardır. Alt ve üst çene arasında uyuşmazlık olması durumunda, sık sık diş sıkma ve gıcırdatma yapan hastalarda, dişlerin öne kaydığı hastalarda daha çok tercih edilebilmektedir.

Bunlara ek olarak, yetişkinlerde sosyal ve iş yaşamlarındaki profesyonel görüntüyü tel görüntüsü sebebiyle kaybetmek istemeyen yetişkinlere, estetik kaygısı olan kişilere, nefesli çalgı çalan ya da sert sporlarla uğraşan ve dolayısı ile geleneksel tel tedavisine uygun olmayan hastalara bu yöntem uygulanır.

Lingual Ortodonti Devlet Hastanesi Karşılar mı?

Devlete bağlı olarak çalışan ağız ve diş poliklinikleri ile üniversite hastaneleri, kendi uygulamadıkları ya da uygulayamadıkları diş tedavileri için hastaları tedaviyi gerçekleştirebilecek bir sağlık kurumlarına sevk etmektedir. Bunun sonucunda, sevk edilen hasta, tedavisine uygun olan bir özel sağlık kuruluşundan hizmet alabilmektedir.

Ancak, tedavinin gerçekleştirilebilmesi için sevkin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 6 aylık süre zarfında bir uzman hekime başvurup protokol numarası alınması gerekiyor. 16 yaş altındaki hastalar için tedavinin tamamı karşılansa bile, 16 yaşını geçmiş hastalar için tedavinin yalnızca bir kısmı SGK tarafından karşılanmaktadır.

Tedavi tamamlandıktan sonra gerekli belgeler ve fatura ile en başta sevk eden kuruma başvurulması durumunda SGK tedavi ücretinin bir kısmını hastaya vermektedir. Ancak, SGK’nın ödeme yapması için dikkat edilmesi gereken husus tedaviyi veren hekimin mutlaka ortodontist olması ve faturadaki adreste yazılı olan yerde hizmet veriyor olmasıdır.

Lingual Ortodonti Dezavantajları

Zaman zaman lingual diş telinin dezavantajları hastaları bu yöntemi tercih etmek konusunda kararsız bırakabiliyor. Lingual yani görünmeyen diş telleri dişlerin arka tarafına yerleştirildiği için ilk takıldığı dönemde kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle de hastalar, dilleri tele alışana kadar konuşurken bazı sesleri çıkartmakta ya da yemek yerken zorluk çekmektedir fakat tellere birkaç hafta içinde alışıldıktan sonra bu sorunlar kalmamaktadır.

Diğer yandan, geleneksel diş teli de dahil olmak üzere birçok diş tedavisinde olduğu gibi rahatsızlık hissi lingual ortodonti yöntemine has bir durum değildir. Fiziksel rahatsızlıklarının yanı sıra geleneksel tedavilerden daha pahalı olabilmekte ve biraz daha uzun sürebilmektedir fakat yine de estetik ve işlevsel başarısı sebebiyle kolayca göz ardı edilmemelidir.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın!