Monolitik Zirkonyum

Monolitik zirkonyum, dayanıklılığı ve estetik görünümü dolayısıyla diş restorasyonlarında sıklıkla kullanılan bir malzemedir. 

Zirkonyum malzemesi, estetik duruşu ve dayanıklılık özelliği sebebiyle dişlerdeki estetik görünümü bozan durumların düzeltilmesinde sıklıkla kullanılır. Gülüş tasarımı ve diş estetiği alanlarında en çok kullanılan zirkonyum malzemesinin İstanbul diş hastanesi bünyesinde kullanılan farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitlerden birisi de monolitik zirkonyumdur. 

Disk ya da blok olarak hazırlanıp tek parça halinde kullanılan monolitik zirkonyum diş malzemesi, diş restorasyonlarında uzun ömürlü ve kusursuz estetikte sonuçlar sunmaktadır. Bu sebeple birçok diş hekimi ve hasta tarafından sıklıkla tercih edilir. 

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum, metalik bir element olmakla birlikte aynı zamanda estetik bir görünüme ve dayanıklı yapıya sahiptir. Özelliklerinden ötürü diş kaplama teknikleri arasında da en çok tercih edilen diş kaplama malzemesidir. 

Özellikle ön diş kaplama işlemlerinde sıklıkla kullanılan zirkonyum, aynı zamanda implant ve protez gibi uygulamalarda da birçok dişçi tarafından tercih edilir. Düzenli temizlik ve doğru kullanım sağlandığında oldukça uzun ömürlü bir malzemedir. 

Monolitik Zirkonyum Nedir?

Diş restorasyonlarında sıklıkla kullanılan malzemelerin başında monolitik zirkonyum gelir. Hasar gören dişlerin restore edilmesinde ya da diş kaybı sonucu oluşan boşlukların giderilmesinde estetik sonuçlar sunan seramik bir malzemedir. 

Sadece zirkonyumdan üretilen monolitik zirkonyum, disk ya da blok olarak tek parça halinde üretilir ve dişe uygulanır. Metal ya da porselen kaplamalara kıyasla çok daha şık ve kullanışlı olduğundan günümüzde porselen ve metal kaplamalara göre çok daha fazla tercih edilir.

Yüksek mukavemetli olması sebebiyle uzun ömürlü kullanım imkanı sunarken doğal diş rengine uyum sağladığından doğal bir estetik görünüm sergiler. Ayrıca zirkonyum insan vücuduna uyumlu bir malzeme olduğundan monolitik zirkonyum malzemesinin alerjik reaksiyon oluşturma riski yoktur. 

Diş polikliniği bünyesinde uzmanlar tarafından diş kaplaması, porselen köprü, implant ya da protez gibi birçok uygulamada rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

Monolitik Zirkonyum Blok

Monolitik zirkonyum blok, tek parça olarak zirkonyumdan üretilir. Sadece diş laboratuvarlarında bilgisayar destekli sistemler ile şekillendirilerek üretilmektedir. Kron, köprü, implant ve estetik kaplama gibi farklı dental restorasyonlarda kullanılabilmektedir. 

Hastanın ölçülerine özel olarak üretilen monolitik zirkonyum blok, doğal bir görünüm sergilemekle birlikte aynı zamanda son derece uzun kullanım ömrüne sahiptir. Üretim öncesinde hastanın diş ve ağız yapısı laboratuvar ortamında dijital olarak taranır ve monolitik zirkonyum bloklar kişiye özel olarak şekillendirilerek üretilir. Kullanımı aşamasından herhangi bir porselen ya da metal gibi maddeye ihtiyaç duyulmaz. 

Monolitik Zirkonyum Restorasyonlar

Monolitik zirkonyum restorasyonlar, diş hekimliği alanında yaygın bir tedavi yöntemi olmakla birlikte aynı zamanda metal ve porselen desteği gerektirmeyen tek parça kaplama yöntemidir. İmplant destekli restorasyonlarda, köprü ve kron uygulamalarında, onley ve inley dolgularda monolitik zirkonyum restorasyonlar oldukça fazla kullanılır. 

Zirkonyum malzemesinden hiçbir porselen ve metal desteğine gerek kalmadan tek parça üretilen monolitik zirkonyum, estetik görünümünün yanı sıra aynı zamanda çiğneme gibi işlevlere karşı dahi yüksek dayanıklılık gösterdiğinden oldukça kullanışlı dental restorasyon tedavi yöntemidir. 

Monolitik Zirkonyum Fiyatları

Monolitik zirkonyum fiyatları, yapılan işleme göre değişeceğinden aynı zamanda hastadan hastaya göre de değişkenlik göstermektedir. Ayrıca işlemin yapılacağı diş kliniği ve laboratuvar maliyetleri, restorasyon işleminde yapılacak olan işlemlerin fazlalığı, kullanılan malzemeler de fiyatlar üzerinde doğrudan etki yaratmaktadır. 

Metal ve porselen restorasyon yöntemleri ile monolitik zirkonyum fiyatları karşılaştırıldığında monolitik zirkonyum fiyatlarının daha maliyetli olduğunu söylemek mümkündür. Nitekim; monolitik zirkonyum, üst düzey kaliteli ve uzun ömürlü bir malzeme olmakla birlikte aynı zamanda CAD/CAM yani bilgisayar destekli üretilen bir restorasyon malzemesidir. Dolayısıyla da maliyeti biraz daha yüksektir. 

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button