Ortodontist (Ortodonti Uzmanı)

Ortodontist (Ortodonti Uzmanı)

Yazı İçeriği

Ortodontist (ortodonti uzmanı), ortodonti alanında uzmanlaşmış diş hekimleridir. Ortodonti, diş ve yüz düzensizliklerini önleyen, teşhis eden ve tedavi eden bir diş hekimliği alanı olarak tanımlanır.

Ortodontik tedaviye ihtiyacı olan hastalar, genellikle, diş hekimleri tarafından bir ortodontiste yönlendirilir. Bu diş uzmanları, ortodonti alanında iki ila üç yıl daha eğitime devam ederek, bu süre zarfında dişleri güvenli bir şekilde doğru hizaya getirmeyi, yüz gelişimini yönlendirmeyi ve çenede sağlıklı büyümeyi sağlamayı öğrenirler.

Ortodontist (Ortodonti Uzmanı) Ne Demek?

Ortodontistler, diş ve yüz düzensizliklerinin önlenmesi, teşhisi ve tedavisi konusunda eğitilmiş diş uzmanlarıdır. Çarpık dişleri düzeltmek, kötü ısırıkları düzeltmek ve çeneleri doğru şekilde hizalamak için çok çeşitli tedavi seçenekleri sunarlar.

Diş hekimliğinde beş yıllık bir dereceyi tamamladıktan sonra, bir ortodontist ortodonti alanında 5.000 saat (veya üç yıllık tam zamanlı çalışma) uzmanlık eğitimi alır. Diş telleri veya şeffaf hizalayıcılarla tedavi ediliyor olsanız da en iyi sonuçları elde etmek için bir ortodontist tarafından tedavi edildiğinizden emin olmanız gerekir.

Ortodontistler öncelikle dişleri düzeltmek için bilinirken, ağrılı ve yanlış hizalanmış ısırıklara, başparmak emme gibi kötü alışkanlıkların neden olduğu diş hareketlerine ve hatta bazı uyku apnesi biçimlerine de yardımcı olabilirler.

Bir ortodontistin gülüşünüz için neler yapabileceğini merak ediyorsanız, bir değerlendirme yapmak için randevu alabilirsiniz.

Ortodontist (Ortodonti Uzmanı) Nasıl Olunur?

Ortodontistler, yani ortodonti uzmanları, diğer diş hekimleri gibi üniversitede 5 yıl süren diş hekimliği bölümünü tamamlarlar. Daha sonrasında, bu bölümden başarılı olarak mezun olan kişiler, 4 yıl daha ortodonti eğitimine devam ederek bu alanda uzmanlaşırlar. Bu eğitimi de tamamlayanlar ortodonti alanında hizmet verebilir.

Ortodontist (Ortodonti Uzmanı) İstanbul

İstanbul’da ikamet eden ya da İstanbul’da ortodonti hizmetinden yararlanmak isteyenler bizimle iletişime geçebilirler. Uzmanlarımız gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra tedavinin nasıl yapılacağına karar verir ve hastaları tedaviyle ilgili bilgilendirir.

Ortodontist (Ortodonti Uzmanı) Maaşları

Ortodontist maaşları, doktorun çalıştığı yere göre değişebilmektedir. Bazı özel kurumlarda, tedavi ettikleri hasta başına ek ücret de alabilmektedirler. Ortodontist olarak işe başlayacak kişiler, çalışacakları yer ile görüşerek maaşlarını öğrenebilirler.

Ortodonti Doktoru

Ortodontistler ve diş hekimleri birçok benzerliğe sahiptir ve genel ağız sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olmak için birlikte çalışırlar. Ancak, ikisinin de çalışma şekli çok farklıdır. Diş hekimleri çok çeşitli ağız sağlığı sorunlarını kapsar. Öte yandan ortodontist, tek odaklı bir diş uzmanıdır: dişleri düzeltmek ve çeneleri hizalamak.

Hastaların tedavileriyle ilgili bilinçli kararlar alabilmeleri için ortodontistler ve diş hekimleri arasındaki birkaç temel farkın farkında olmak önemlidir.

Ortodontistler, ortodonti, yüz büyümesi ve gelişimi, biyoloji ve biyomekanik alanlarında daha fazla üniversite eğitimi almış kayıtlı diş hekimliği uzmanlarıdır. Bu eğitim programlarına, diş hekimliği alanında başarılı olan kişiler kabul edilmektedir.

Ortodontistler yüz büyümesi ve diş gelişimi uzmanlarıdır. Çarpık dişleri, kötü ısırıkları ve kötü hizalanmış çeneleri teşhis eder ve tedavi ederler.

Ortodontistler, çocuklar, gençler ve yetişkinler için tüm ortodontik bakım seçenekleri ve teknolojilerinde uzmandır.

Buna karşın, genel bir diş hekimi, aile hekimine benzer. Dişlerinizi, ağzınızı ve diş etlerinizi etkileyen sorunları ve yaygın hastalıkları teşhis edip tedavi edebilen çok yetenekli pratisyenlerdir. Diş hekimleri genel bir diş hekimliği eğitimini tamamlarlar.

Her yaş için genel diş bakımı ve bakımı konusunda uzmandırlar. Ayrıca diş beyazlatma, porselen kaplamalar ve kronlar gibi kozmetik diş prosedürlerini de uygularlar.

Ortodontistlerin aksine, diş hekimleri üniversitede ortodonti (diş teli tedavisi) veya diğer ortodontik tedavileri denetleme konusunda eğitilmemiştir.

Çoğu genel diş hekimi ortodontik bakım gerektiren hastaları uzman ortodontistlere yönlendirir.

En İyi Ortodontist

DentalPark Klinik, en iyi ortodontistler ile ortodonti alanında da hizmet veren bir diş hastanesidir. Ortodonti tedavisine ihtiyaç duyan hastalar bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirler.

Ortodonti alanında uzman doktorlarımız, her hasta ile özel olarak ilgilenmekte, sorunu tespit etmek amacıyla gerekli test ve değerlendirmeleri yapmakta ve daha sonrasında tedavi yöntemini belirlemektedir.

Tedavi sürecinde de hastanın durumu yakından takip edilir ve tedavinin başarılı olması için gerekli yönlendirmeler yapılır. Bunların yanı sıra, günümüzde bu alanda kullanılan en gelişmiş ekipmanlar da hastalarımızın tedavisinde kullanılmak üzere mevcuttur.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın!