fbpx

Periodontoloji ne demek sorusu diş sağlığı alanında özellikle diş problemleri olan hastaların merak ettiği ve kafa karışıklığı yaşadığı sorulardan birisidir.

Zaman zaman dişlerde olduğu gibi diş etlerinde ve dişi çevreleyen dokularda birtakım sağlık problemleri meydana gelmektedir. İşte bu noktada diş ve diş hastalıklarını konu alarak bu alanda tanı ve tedavi çalışmaları yapan bilin dalına “Periodontoloji” adı verilmektedir.

Periodontoloji diğer bir tanımla; diş etlerinde ve dişleri çevreleyen dokularda meydana gelen iltihaplı oluşumları inceleyen ve tedavi eden diş hekimliği alanıdır.  Ağız ve diş sağlığı açısından önemli bir uzmanlık alanı olan periodontoloji bölümünde diş köklerinde ya da diş etlerinin içinde bulunan kemiklerde meydana gelen iltihapların tedavi edilerek hem dişlerin hem de diş etlerinin eski sağlığına kavuşması sağlanır.

Diş eti hastalıklarının tedavisi de tıpkı diğer bölümler gibi uzmanlık gerektiren bir alandır. Dolayısıyla da bu alanda uzman olan diş hekimleri hem diş etlerinde meydana gelen iltihabın ilerlemesini durdurmayı hem de tedavi etmeyi amaçlamaktadır. Tedavi sona erdiğinde hastaların düzenli olarak periodontoloji diş kliniği bünyesinde bulunan uzmana rutin kontrol yaptırması diş etlerinde ve çevre dokularda olası iltihapların da önüne geçecektir.

Periodontoloji Ne Demek: Periodontoloji Ne Demektir?

Diş sağlığı, sadece ağız sağlığı için de aynı zamanda tüm vücut sağlığı için önemli bir konu olsa da toplum genelinde ötelenen bir konu olduğundan periodontoloji kelimesi de toplum genelinde çok da bilinen bir kelime olmamaktadır.

Periodontoloji; diş eti ve dokuları üzerinde meydana gelen iltihaplı hastalıkların oluşmasını önlemek, oluşan iltihapların en kısa sürede tedavi edilmesini sağlamak için çalışmalar yürüten diş hekimliği alanı ya da diğer bir deyişe tıp bilimi alanıdır. Birçok devlet diş hastanesi kapsamında ya da özel diş polikliniği bünyesinde periodontoloji bölümü bulunmaktadır.

Alanında uzman diş hekimi kadrosu ile 24 saat açık diş hastanesi olan Dental Park Klinik şubeleri kapsamında da birçok alanda olduğu gibi periodontoloji alanında da acil dişçi bulunmaktadır. Bu sayede mesai saatleri dışında da dayanılmaz diş eti hastalıkları ile karşı karşıya geldiğinizde acil dişçi hizmetlerini Dental Park Klinik şubelerinden güvenle ve köklü çözümlerle alabilirsiniz.

Periodontoloji Ne Demek: Periodontoloji Diş Tedavisi Ne Demek?

Periodontoloji diş tedavisi, diğer bir tanımla periodontal hastalıkların tedavisi anlamına gelmektedir. Stres, sigara kullanımı, düzensiz ve yetersiz ağız temizliği sonrasında diş etlerinde oluşan plaklar zaman içerisinde diş etlerinde ve dişleri çevreleyen dokularda ağrılı iltihapların oluşmasına neden olabilmektedir.

Diş etlerinde meydana gelen iltihaplanma sonrasında diş etlerinde kızarma, şişme, kanama ya da ağız içinde rahatsız edici bir koku, dişlerin sallanmaya başlaması ve diş etlerinde çekilme görülmesi gibi durumlar sıklıkla görülmektedir. Bu tarz şikayetler ile karşı karşıya kalan hastaların başvurması gereken alan ise periodontolojidir. Ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem taşıyan bu belirtiler sonrasında mutlaka en yakın dişçi randevusu alınarak vakit kaybetmeden muayene olunmalıdır.

Periodontoloji Ne Demek: Periodontoloji Uzmanı Ne Demek?

Periodontoloji, uzmanlık gerektiren bir alan olduğundan bu alanda tüm tanı ve tedavi süreci uzman hekim olan periodontolog tarafından yürütülmektedir. Periodontoloji uzmanı, lisans eğitimi veren diş hekimliği fakültesi bünyesinde eğitim alarak periodontoloji üzerine uzmanlık eğitimlerini tamamlayan diş hekimidir.

Diş etlerinde ya da dişleri saran dokular üzerinde oluşan iltihapların teşhisi, nedenlerinin bulunması ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi uzmanlık gerektiren bir alan olduğundan periodontoloji uzmanı, diş eti ve diş eti hastalıklarının tedavisi üzerinde derinlemesine uzmanlık eğitimi almış kişidir.

Şiddetli diş eti ağrısı ile karşı karşıya geldiğiniz ve açık dişçi arayışına girdiğiniz her an online randevu sistemi sayesinde anında randevu oluşturabileceğiniz Dental Park Klinik şubelerini tercih edebilirsiniz. 24 saat açık dişçi olarak hizmet veren Dental Park Klinik şubelerinde periodontoloji alanında da nöbetçi dişçi bulunmaktadır.

Periodontoloji Ne Demek: Periodontoloji İngilizce Ne Demek?

Periodontoloji Ne Demek: Periodontoloji kelimesi, Türkçede ağız ve diş problemlerinde kullanılan bir tıp terimidir. Türkçe dilinde periodontoloji olarak telaffuz edilse de aynı zamanda evrensel bir tıp bilimi olduğu için tüm dünya literatüründe de tıp bilim insanları tarafından sıklıkla kullanılan bir terimdir.

Dünya genelinde de önemli bir terim olan periodontoloji, evrensel bir dil olan İngilizcede “Periodontology” olarak geçmektedir.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button