fbpx

Protetik diş tedavisi, genellikle diş tedavilerinde geç kalan ve diş kaybı yaşayan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Diş sağlığı sorunlarının tedavisinde geç kalmış hastalara uygulanan diş tedavisi yöntemine “protetik diş tedavisi” adı verilir. Tedavi kapsamında genellikle hastanın ağız bütünlüğünün bozulmamasına dikkat ederek diş hekimliği, kaybedilen dişlerin yerinde oluşan boşlukların giderilmesi için protez uygulaması yapar.

Kaybedilen dişlerin yerinin doldurulmasını ve dişlerin daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlayan protez diş tedavisi, aynı zamanda hastalara kaybettikleri konuşma ve çiğneme gibi fonksiyonları da geri kazandırmada son derece etkili bir tedavi yöntemidir.

Protetik Diş Nedir?

Halk arasında protez diş olarak da bilinen protetik diş, çürük diş ya da periodontoloji (diş eti hastalıkları) gibi nedenlerle tedavisine geç kalınmış ve bu nedenle de kaybedilmiş olan dişlerin yerini doldurmak için kullanılan yapay diş modelidir. Diş kayıplarının yaşandığı durumlarda hem hastalar hem de diş hekimleri tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemidir.

Protetik diş, ağız içinde diş kayıplarına bağlı olarak oluşan boşlukları doldurarak dişlerin estetik bir görünüme kavuşmasıyla birlikte aynı zamanda hastalara çiğneme ve konuşma aktiviteleri sırasında yardımcı olarak kaybettikleri işlevleri geri kazanmalarını sağlar. Her hastanın ağız ve diş yapısı farklı olduğundan her hasta için alınan ölçüler doğrultusunda kişiye özel protetik diş yapılır.

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik ya da diğer bir deyişle protez diş tedavisi, diş kayıpları sonrasında ağız içinde oluşan boşlukların doldurularak hastanın hem daha estetik dişlere sahip olmasını hem de çiğneme ve konuşma sırasında daha rahat edebilmesini sağlayan tedavi yöntemidir. Özellikle çürük dişlerin tedavilerinde geç kalınmasıyla birlikte diş kayıpları yaşandığında protetik diş en çok tercih edilen yöntem olarak karşımıza çıkar.

Alanında uzman olan hekimler tarafından neredeyse tüm İstanbul diş hastanesi şubelerinde uygulanabilen protez diş tedavisi, tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda yapılabildiği gibi aynı zamanda kısmi diş kayıplarında da uygulanabilen bir yöntemdir. Bu dişler, sabit dişler olduğundan ağız içerisinde son derece doğal bir görünüm sergiler.

Protetik Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişsiz hastaların protetik tedavisi, diş polikliniği ortamında alanında uzman hekimler tarafından yapılır. Protetik dişler, aparey yani takma dişlerden farklı olarak sabit olarak takılan dişlerdir. Bu nedenle de uygulama sırasında diş hekimleri en uygun malzemeler ile belirli bir uygulama sıralaması izler.

Protez diş tedavisi, cerrahi bir müdahaledir. Bu nedenle de uygulama öncesinde hastaya istisnai durumlar dışına lokal anestezi yapılarak hastanın uygulama sırasında bir acı ya da sızı hissetmemesi sağlanır. Daha sonrasında önceden hastanın ağız ölçüleri alınarak bilgisayar ortamında tasarlanan ve laboratuvar ortamında üretilen protezler, ağız içine en uygun şekilde yerleştirilir, kroşe olarak da bilinen uç noktalar da eklendikten sonra dişlerin bir bütün haline gelmesi sağlanır. Bu işlemler sırasında eğer diş hekimi gerekli görürse kron köprü gibi yöntemler de uygulayabilir.

Protetik Diş Tedavisi Uzmanı

Protez diş tedavisi günümüzde neredeyse tüm diş kliniği ve diş hastanelerinde uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Protetik diş tedavisine yönelik tüm teşhis, ölçü alma ve protez diş takma gibi süreçler bu alanda uzmanlığa sahip olan prostodontist adı verilen hekimler tarafından yürütülür.

Protetik ya da protez diş tedavisi uzmanı, hastanın diş kayıpları doğrultusunda kısmen ya da tüm ağız içini kaplayacak şekilde protez diş uygulaması yapabilir. Uygulama öncesinde hastanın ağız ve diş yapısı ve çene yapısı hekim tarafından detaylı olarak muayene edilir. Daha sonrasında hastanın ölçüleri alındıktan sonra uygun diş protezi oluşturularak cerrahi müdahale ile hastaya takılır. Bu süreç her hekime ve diş hastanesine göre değişkenlik gösterse de ortalama olarak 1 hafta ila 10 gün arasında tamamlanır.

Protetik Diş Tedavisi Randevu

Çürük ve benzeri gibi nedenlerden dolayı diş kaybı yaşayan, diş kayıpları sonrasında ağız içinde oluşan boşluklardan dolayı hem estetik açıdan hem de konuşma ve çiğneme sırasında kendisini rahatsız hisseden hastalar için protetik ya da protez diş tedavisi en etkili yöntemdir. Estetik diş hekimliğine de başvurulabilir.

Diş kaybına bağlı sorunlar yaşıyorsanız protez diş tedavisi hizmetleri sunan hastane ya da kliniklerden randevu alarak tedavi sürecinizin başlamasını sağlayabilirsiniz. Tercih edeceğiniz diş hastanesinin yoğunluğuna göre alabileceğiniz randevu zamanları da farklılık gösterebilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı hizmetlerini uzman kadrosuyla üst düzey kalitede veren Dental Park Klinik şubelerinden online randevu sistemi sayesinde hızlı ve istediğiniz en yakın zamana protez diş tedavisi için istediğiniz hekimden hemen randevu alabilirsiniz. 

Protetik Diş Tedavisi Fiyatları

Her hastanın ağız ve çene yapısı, diş kayıplarının sayısı farklı olabileceğinden protetik diş tedavisi ücretleri de öncelikle hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Ayrıca tedavinin uygulanacağı diş hastanesinin devlet hastanesi ya da özel dişçi olması da fiyatlar üzerinde etkilidir.

Söz konusu tedavi yöntemi özel bir diş hastanesinde uygulanıyor ise hastanenin fiyat politikaları doğrultusunda ve hekimden hekime değişkenlik gösterebilir. Ancak devlet hastanesinde uygulanıyorsa sosyal güvencesi olan hastalar için genellikle tedavinin bir kısmı devlet tarafından karşılanır.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button