fbpx

Zirkonyum diş kaplama işlemi günümüzde estetik alanında en fazla uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Hem kısa sürede yapılması hem de uzun yıllar kullanma ömrü sunması zirkonyumu cazip hale getirmektedir.

Zirkonyum diş kaplama gelişen tıp ile birlikte daha estetik ve daha uzun yıllar kullanma gibi daha birçok avantajlar sunmaktadır. Ağız içinde küçük işlemlerden sonra yerleştirilen protezler ağıza hemen uyum sağlayıp kişinin hayatına devam etmesini sağlıyor.

Aşağıda zirkonyum ile ilgili merak edilen sorular yer almaktadır. Bu soruların cevaplarını detaylı olarak başlıklarda bulabileceksiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama işlemi genellikle çürük dişlere ve kırık dişlere yapılır. Ağızda rahatsız edici diş gözlemlenir ve sonrasında yapılacaklar hasta ile konuşulur. Daha sonrasında verilen ölçülere uygun olarak protezler üretilir ve kişinin ağzına takılır

Zirkonyum dişler kolay işlenebildiğinden dolayı hastanın günlük hayatından sadece 5 günü ayırması ile tedavi sonuçlanır. Tedavi sürecinde lokal anestezi kullanıldığı için hastanın ağrı hissetmeden tedaviyi tamamlaması hasta için bu tedaviyi daha cazip hale getirmektedir.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama diş estetik görüntü isteyenlerin çok sık başvurduğu bir yöntemdir. Zirkonyumun özel fırınlarda işlenmesinden sonra ortaya çıkan zirkonya seramiği ile dişler yapılmaya başlanır. Bu seramiğin özelliği istenilen şekli alması ve çok dayanıklı olmasıdır. Üstelik metal içermeden bu kadar dayanıklı olması da sunduğu güzel özelliklerinden bir tanesidir.

Zirkonyum diş kaplama işleminde radyolojiden fazlasıyla yararlanılır. Bu sayede dişin filmi çekilip çene üzerinde nasıl işlemler yapılacağına karar verilir. Sonrasında dişler üzerinde hangi işlemlerin yapılmasının daha sağlıklı olacağı kararlaştırılır. Bu aşamadan sonra geçici ve kalıcı dişlerin takılma işlemi gerçekleştirilir ve tedavi sona erdirilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum kaplama fiyatı için sabit bir fiyat söylemek mümkün değildir. Fakat ortalama bir fiyat söylenebilir. Özellikle ağız içinde yapılacak işlemler neticesinde bu fiyat doğru orantılı olarak değişmektedir.

Günümüzde zirkonyum diş fiyatı kullanılan malzeme ve istenilen diş özelliklerine göre bu fiyat artıp azalmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar

Zirkonyum diş kaplama yaptıranlar çoğunlukla ön dişlerinde oluşan bozukluklar ve çürük dişleri için bu yöntemi tercih etmektedir. Yapılan işlemler neticesinde dişlerini kaplatanların %100 memnun kaldıkları görülmektedir.

Zirkonyum kaplama işleminin kısa olması ve hastanın lokal anestezi altında acı hissetmemesi sayesinde bu kaplama işleminden memnun kalınmasını sağlamıştır. Ayrıca kullanılan yapı malzemesinin uzun yıllara ve ağız içerisindeki koşullara dayanıklı olması bir diğer olumlu özellikleri arasındadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları

Zirkonyum kaplama işleminin insan sağlığı için hiçbir şekilde zararı yoktur. Hatta ağız için daha sağlıklı bir ortamın oluşmasına katkı sağlayan iyi bir uygulamadır. Günümüzde ağız sağlığı için bu kaplama işleminin yapılması zararının değil yararının olduğunu göstermektedir.

Zirkonyumun özel fırınlarda uzun süreler işlenmesi ve ağız için uygun forma getirilmesinde sterilize işleminin de gerçekleştiği söylenebilir. Bu işlem ile ağız için tüm zararlı durumların önüne geçilmiş olur.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama çarpık diş işleminde önce dişin ölçüsü alınır. Sonrasında gerekirse diş üzerinde belli işlemler uygulanır sonrasında dişe uygun protezler takılır ve işlem sona erdirilir.

Zirkonyum kaplama süresi maksimum 5 gün için yapılmaktadır. Bu süre içinde hem hastanın ağız bakımı hem de gereken tüm işlemler sırasıyla yapılarak tamamlanır. Son aşama olarak kaplama işlemi yapılır ve hasta hayatını sürdürebilir.

Zirkonyum kaplama yaş sınırı 20 yaştır. Çünkü bu yaşa kadar gelişim hala devam ettiği için çene üzerinde yapılacak bu işlem sıkıntı doğurabilir. Hala dişlerin ve çenenin hareket etmesi yapıştırılan zirkonyum dişlerin yerinden oynamasına zemin hazırlayabilir.

Zirkonyum Kaplama Ömrü

Zirkonyum diş kaplama ömrü bu işlemi yaptıranlar tarafından merak konusu olmuştur. Ağız içinde estetik bir görüntü sağlayan bu uygulamanın ömrü 5 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

Zirkonyum kaplama süreci ve sonrasında dişlerin bakımına dikkat edildiği sürece bu sürenin uzayacağı söylenmektedir. Doğal dişlere bakıldığı gibi zirkonyum dişlere de bakılırsa uzun yıllar kişinin bu dişlere sahip olacağı vurgulanmıştır.

Alt Dişlere Zirkonyum Kaplama

Alt dişlere zirkonyum kaplama işlemi üst dişlerdekinden biraz daha zor olabilmektedir. Fakat uzman diş hekimleri ustalıkla bu işlemleri yapıp hastayı kısa sürede taburcu etmektedir. Üst dişlerde olduğu gibi alt dişlerde de önce dişlerin durumu değerlendirilir. Sonrasında işlemler sırasıyla gerçekleştirilir.

Zirkonyum diş kaplama işleminde dişlerin kaplanması işleminde ölçü alındıktan sonra belli işlemler sonrası geçici dişler ağza takılır ve sonrasında kalıcı dişler takılarak işlemler sonlandırılır.

Zirkonyum Kaplama Diş Ağrısı

Zirkonyum kaplama işlemi yapılırken lokal anestezi uygulandığı için ağız içinde kısa bir ağrı oluşur. Sonrasında hasta hiçbir ağrı hissetmeden işlemler sürdürülür. Bu işlemler sırasında dişin durumuna göre ağrı durumu biraz olabilir.

Dişler üzerinde yapılan işlemler sonrasında kalan işlemlerde hiçbir ağrı sızı olmadan tedavi sürdürülür. Özellikle dişlerin yapıştırılması sırasında hasta hiç ağrı hissetmez ve tedavi sonlandırılır.

Zirkonyum Kaplama ve Lamine Kaplama Arasındaki Fark

Zirkonyum lamine kaplama her iki işlemde ağızda estetik bir görünüm oluşması için yapılan işlemler bütünüdür. Özellikle lamine yani yaprak porselen de sadece ön dişlere işlem yapılır ve arka dişlere bu porselenlerle işlem yapılamaz.

Zirkonyum kaplama işleminde hem ön dişler hem de arka dişler kaplanır. Tam kaplama işlemi uygulandığı için diş daha sağlam olur. Uzun yıllar kullanıma imkan veren zirkonyum diş kaplama lamine dişlerden daha uzun ömürlü kullanım sunar.

Porselen Kaplama ile Zirkonyum Diş Arasındaki Fark

Zirkonyum lamine kaplama işlemlerinde yapı malzemesi olarak seçilen yapılar estetik açıdan ve kullanım açısından farklılıklar ortaya koyar. Porselen dişler yapısı gereği daha az şekil alabildiği için fazla üzerinde işlem yapılmaz. Porselen kaplamalar çok dayanıklı olan yapılar olmayıp çok dikkatli kullanılmalıdır.

Zirkonyum kaplama ise esneyen ve kolay şekil alabilen yapısı ile daha fazla avantaj sunmaktadır. Özellikle ağız içerisinde her yere yapılabilmesi ve uzun yıllar kullanıma izin vermesi daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Kırık Diş Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum lamine kaplama işleminde kırık dişlere belli işlemler uygulanarak bu dişlerin görünümü düzeltilir. İşlemler sırasında kullanılan malzemeler ve teknikler ile farklılıklar söz konusu olabilir.

Kırık diş üzerine lamine diş ile işlem yapılacaksa öncelikle ölçü alınır ve çok kısa sürede porselen protez dişin üzerine yapıştırılır.

Zirkonyum diş kaplama işleminde kırılan dişin ölçüsü alınır ve sonrasında diş üzerinde yapılan işlem sonrası kaplama gerçekleştirilir. Dişin tamamıyla kaplanması ile işlem son bulur.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button