Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum diş nedir sorusu özellikle diş restorasyonu yaptıracak olanların çok fazla merak ettiği sorulardan birisidir.

Zirkonyum malzemesi, kaplama ve implant diş gibi birçok diş restorasyon işleminde birçok dişçi tarafından yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Dayanıklı, uzun ömürlü olmasının yanı sıra aynı zamanda doğal görünüm sergilemesi ve insan vücuduna kolayca adapte olması sebebiyle birçok kişi tarafından da tercih sebebidir.

Doğal diş rengine ve yapısına uygun olarak üretilebilen zirkonyum ile doğal diş görünümü yakalamak oldukça kolaydır. Biyouyumluluğu yüksek olduğundan vücutta alerjik reaksiyon oluşturmadığından oldukça sağlıklıdır.

Zirkonyum Diş Nedir: Zirkonyum Nedir?

Birçok endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılan zirkonyum, metal bir element olarak aynı zamanda diş restorasyonu alanında da yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Porselen ve metal gibi desteğe ihtiyaç duymadan kaplama, implant ve protez diş tedavisi gibi birçok işlemde kullanılan bir malzemedir. Özelikle dayanıklılığı, doğal görünümü ve uzun ömürlü olması ise en çok tercih edilmesinin sebepleridir.

Zirkonyum Diş Nedir: Zirkonyum Diş Ne Demek?

Zirkonyum diş, zirkonyum metali kullanılarak tedavi edilen diş anlamına gelir. Mukavemet ve estetik değerinin yüksek olması sebebi ile zirkonyum genellikle her diş hekimi için tercih haline gelmektedir. Zirkonyum diş, genellikle tüm dişlere uygulanabilmektedir. Ancak özellikle ön dişlerdeki estetik bozuklukları gidermek için daha kolay ve estetik yöntem olarak kullanılmaktadır.

Zirkonyum Diş Nedir: Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, zirkonyum malzemesiyle diş yüzeyinin kaplanması işlemidir. Bu işlem sadece İstanbul diş hastanesi ortamında uzman tarafından yapılabilmektedir. Aynı zamanda taç kron olarak da bilinen zirkonyum diş kaplama, özellikle çürük diş restorasyonunda çok fazla uygulanmaktadır. Çürük diş restorasyonunun yanı sıra beyaz ve estetik dişlere sahip olmak ve gülüş tasarımı yaptırmak isteyen kişiler de zirkonyum diş kaplama yöntemini tercih etmektedir.

Yan dişlerde, ön ve arka dişlerde zirkonyum kaplama kolay bir şekilde uygulanabilir. Estetik işlevi yüksek olduğundan ön dişlerde yaygın olarak tercih edilen zirkonyum diş kaplama, dayanıklı ve uzun ömürlü olduğundan dolayı arka dişlerde de kullanılarak ağız içinde hem estetik hem dayanıklı bir bütünlük sağlar.

Zirkonyum Diş Nedir: Zirkonyum Diş Tedavisi Nedir?

Zirkonyum diş tedavisi; çürük, çarpık dişlerin görünümünü düzeltmek için kullanılabileceği gibi aynı zamanda diş kayıpları sonucunda meydana gelen boşlukları doldurmak için implant, kron, protez gibi işlemlerde de kullanılan tedavi yöntemidir.

Zirkonyum metalinin son derece dayanıklı ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra aynı zamanda biyouyumluluğunun yüksek olması tercih sebepleridir. Özellikle biyouyumluluğunun yüksek olması sebebiyle ağız içinde kolayca uyum sağlayarak doğal dişlerle uyum sağlayan bir diş tedavisidir.

Zirkonyum Diş Nedir: Zirkonyum Diş Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum her ne kadar dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzeme olsa da kullanım ömrünü doğrudan etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerin başında bakım ve temizlik gelir. Düzenli olarak diş ipi kullanmak ve dişleri doğru şekilde fırçalayarak ağız hijyeni sağlamak zirkonyum diş kullanımında son derece önemlidir.

Çay, kahve ve sigara kullanımının yanı sıra sert yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi, tırnak yemek gibi durumlar zirkonyum dişlerin kullanım ömrünü büyük oranda kısaltacaktır. Diğer yandan zirkonyum dişlerin kullanım ömrü tedaviyi yapan diş hekiminin uzmanlığına, tasarıma ve tedavinin yapıldığı diş polikliniği imkanlarına göre de değişken olacaktır.

Zirkonyum Diş Nedir: Zirkonyum Diş Kırılırsa Ne Yapılır?

Zirkonyum diş kırıldığı takdirde mutlaka dişi yapan diş hekimine en kısa sürede başvurmalısınız. Ayrıca dişin kırılan parçasını mümkünse kaybetmemeli ve diş hekiminize götürmelisiniz. Zira bazı durumlarda kırılan zirkonyum dişin parçası tekrar yerine takılabilmektedir. Eğer kırılan dişin tekrar birleştirilmesi mümkün değilse bu durumda doktorunuz uygun görürse tekrardan zirkonyum diş uygulaması yapılabilir.

Zirkonyum Diş Nedir: Zirkonyum Diş Ne Kadar Sürede Yapılır?

Zirkonyum diş tedavisinin süresi hastadan hastaya göre birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterir. Dişlerdeki mevcut sorunlar, zirkonyum yapılacak olan dişlerin sayısı ve dişlerin konumu da tedavi süresini doğrudan belirleyen faktörlerdir.

Zirkonyum, laboratuvar ortamında hastanın diş yapısına ve ölçülerine göre yapılır. Bu nedenle de laboratuvarın iş hızı ve yoğunluğu da zirkonyum dişin uygulanma süresini etkilemektedir.

Zirkonyum Diş Nedir: Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatı Nedir?

Zirkonyum kaplama fiyatları öncelikle tedaviyi uygulayacak olan hekimin uzmanlığı, kullanacağı malzemenin kalitesine ve uygulama yapılacak olan diş kliniği fiyatlandırmasına göre değişebilir. Diğer yandan kaplama yapılacak olan dişlerin sayısı da porselen kaplamalarda olduğu gibi fiyatları doğrudan etkileyecektir.

Her il ve ilçede tedavi fiyatlarının değişkenlik göstermesinin yanı sıra aynı zamanda zirkonyum kaplama öncesinde yapılması gereken işlemler varsa bu durumda da fiyatlar artabilmektedir. Örneğin; dişlerde çürük ve benzeri gibi sorunlar var ise kaplama öncesinde öncelikle çürük diş tedavisi yapılır. Bu durum da fiyatların yükselmesine ortam hazırlar.

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button