Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama nedir sorusu, tamamen doğal bir malzemeden dişe estetik görünüm ve sağlık kazandırmak için uygulanan kaplama yöntemidir olarak açıklanabilir. 

Diş hekimliği alanında hem diş sağlığını korumak hem de dişlere estetik bir görünüş kazandırmak amacıyla birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi hem sağlıklı ve doğal bir madde hem de estetik bir görünüme sahip olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen zirkonyum kaplamadır.

Zirkonyum diş kaplama, dişlerin doğal bir estetikliğe kavuşmasını sağlarken aynı zamanda doğal yapısı sayesinde ağız içine hızlı bir şekilde uyum sağlar. Yan etkileri yok denecek kadar azdır. Bu sebeple diş hekimliği alanında hem diş hekimi hem de hastalar tarafından çok fazla tercih edilir. 

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum Kaplama Nedir: Zirkonyum kaplama, tüm İstanbul diş hastanesi ve diş polikliniklerinde uzman dişçi hekimler tarafından sıklıkla tercih edilen estetik diş tedavisi metodudur. Estetik değeri yüksek olduğundan genellikle dişlerin ön yüzeyine uygulanır. Doğal ve aynı zamanda dayanıklı olması da yaygın olarak tercih edilme sebeplerinin başında gelir. 

Zirkonyum diş öncesinde mutlaka hastanın dişlerinin ölçüsü alınır ve alınan ölçülere göre laboratuvar ortamında kişiye özel zirkonyum kaplama hazırlanır. Özel ölçülerde hazırlanan zirkonyum kaplamalar, son aşamada diş yüzeylerine yapıştırılarak dişlerin doğal bir estetikliğe kavuşmasını sağlar. 

Zirkonyum Kaplama Nedir: Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum nedir: Zirkonyum diş kaplama, zirkonyum seramik porselen ile dişlerde kırık, çatlak, sararma ve benzeri gibi estetiği bozan durumların giderilmesi için kullanılan diş hekimliği estetik diş hekimliği yöntemidir. Mutlaka diş kliniği ortamında uzman diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır. 

Son derece ince bir yapıda olan zirkonyum diş; buna rağmen ısıya, çizilmelere ve sert besinlere karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Özellikle dişlerin ön yüzeyine uygulanarak dişlerin kusursuz ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca doğal rengi sayesinde diğer ana dişlerin rengi ile bütünlük oluşturarak yapay bir görünüme müsaade etmez. Bu sebeple oldukça fazla tercih edilen estetik diş tedavi yöntemi haline gelmiştir. 

Zirkonyum Kaplama Nedir: Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum diş nedir ve ne kadar sürer en çok merak edilenler arasındadır. Zirkonyum diş kaplama işlemi genel olarak 2 ila 3 seans arasında tamamlanıyor olsa da bu süre birçok faktöre bağlı olarak hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Zirkonyum kaplama yapılacak olan dişlerin sayısıyla birlikte aynı zamanda laboratuvarın çalışma hızına göre de bu süre farklılık gösterir. 

Zirkonyum diş kaplamalar, hastanın diş ölçüleri alındıktan sonra hastaya özel olarak laboratuvar ortamında hazırlanır. Dolayısıyla da diş hekiminin yoğunluğu, zirkonyum diş sayısı ve laboratuvarın çalışma hızı süre üzerinde doğrudan etkilidir. 

Zirkonyum Kaplama Nedir: Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum diş kaplamanın kullanım süresinin ne kadar olduğu da önemli konulardan birisidir. Monolitik zirkonyum, ince bir seramik malzeme olmasına rağmen çizilmelere, sert besinlere ve aynı zamanda yüksek ısıya oldukça dayanıklı olduğundan kullanım ömrünün uzun olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bireyin beslenme ve ağız hijyeni alışkanlıkları zirkonyum diş kaplamalarının ömrünü uzatabilir ya da kısaltabilir. 

Ağız ve diş temizliğinin düzenli ve doğru bir şekilde yapılmaması, aşırı sert yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi, Bruksizm yani diş gıcırdatma sorunu, diş eti hastalıkları ve diş çürükleri zirkonyum diş kaplama ömrünü büyük oranda kısaltmaktadır. Bu nedenle aslında dayanıklı bir malzemeden yapılan zirkonyum diş kaplamayı uzun süre kullanabilmek için öncelikle ağız ve diş hijyenine dikkat etmek ve diş hekiminin talimatlarına uymak oldukça önemlidir. 

Zirkonyum Kaplama Nedir: Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatı Nedir?

Zirkonyum kaplama fiyatları, öncelikle her ülkeye ya da bölgeye göre farklılaşmaktadır. Diğer yandan uygulamayı yapacak olan hekimin uzmanlığı, kliniğin fiyatlandırma politikası, zirkonyum kaplanacak dişlerin sayısı, porselen gibi kaplama malzemesinin kalitesi gibi etkenler de fiyatların belirlenmesinde doğrudan etki gösterecektir. 

Türkiye’de zirkonyum diş fiyatları metal destekli olan kaplama yöntemlerine göre biraz daha yüksektir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; fiyatları yüksek olsa da dayanıklı ve kusursuz estetik sonuçlar sunan zirkonyum diş kaplama, uzun kullanım ömrü ile oldukça avantajlı ve ekonomik hale gelmektedir. 

Tüm bu nedenlerden dolayı zirkonyum diş kaplama yöntemine dair her hasta için tek bir fiyat vermek mümkün olmamaktadır. Zirkonyum kaplama fiyatları hastanın detaylı muayenesi sonrasında diş hekimi tarafından hastaya özel olarak oluşturulmaktadır. 

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button