Diş protez laboratuvarı, diş protez yapımı için yeterli sağlık koşullarını sağlayan ortamdır. Sağlıklı ve güvenilir bir protez diş laboratuvarı yapılacak işlemler için de güven verecektir.

Diş laboratuvarı için birtakım özelliklerin yer alması şarttır. Bu özellikler başında işinde profesyonel bir ekip ve son teknoloji ekipmanların yer alması şarttır. Bir diş laboratuvarı için oluşturulan protezlerin teknik çizimi ve boyutlandırılması sonrasında modelleme aşamasında başarılı şekilde sonuç vermesi önemlidir. Bunun için hastanın dişlerinin ölçüsünün iyi alınması ve buna göre protez dişlerin hazırlanması gereklidir.

Diş Protez Laboratuvarı İçinde Yapılan Çalışmalar

Bir diş laboratuvarı içerisinde diş tedavi süresince gerekli olan çalışmaların hızlı ve güvenilir şekilde yapılmasını sağlayacak alt yapı mevcuttur. Bu laboratuvarlar; hastadan alınan çene, damak ve diş ölçülerinin hızlı bir şekilde dijital ortama aktarılması ve modellenmesi sürecinin yönetilmesini sağlar.

Bir diş laboratuvarı diş kliniği içerisinde olabilir ya da ayrıca bir birim olarak farklı bir semtte de yer alabilir. Anlaşmalı laboratuvarlar ile de işlem yapılabilmektedir. Ancak bu durum bazı aksaklıklara yol açabilir.

Dental Park diş laboratuvarı içerisinde CAD sistemi aracılığı ile yapılan modelleme işlemleri ve çizimler kapsamında;

  • Sabit diş protezleri
  • Yaprak porselenler
  • Onley ya da inley restorasyonlar
  • Cam seramik protezlerde restorasyonlar
  • İmplant üzerine yapılan sabit protezler için de çalışmalar yürütülmektedir.

Bir Diş Kliniği Bünyesinde Dahili Diş Protez Laboratuvarı Neden Önemlidir?

Diş hekimi ya da kliniği seçerken hastalar detayları çok fazla hesaba katmazlar. Diş kliniği seçiminde eve işe yakın olsun fazla zaman kaybetmeden hemen tedavi süreci bitsin istenir. Oysa diş protezi daimi süreçte hastanın en önemli yaşam konforu olacaktır. Buna dikkat etmek önemlidir. Özellikle İstanbul gibi bir şehirde sabırsızlık duygusunun şehrin stresinden ve iş yoğunluğundan gelmesi oldukça normaldir. Ancak bunu hesaplamak yerine bir diş kliği içerisinde diş ile alakalı tüm birimlerin yer alıp almadığı sorgulanmalıdır. Bu ne demektir?

Diş protezi iki ayrı formdaki alanda hazırlanabilir. Birincisi sadece diş protez laboratuvarı hizmeti sunan yerler, diğeri ise bir diş kliniği bünyesinde dahili birim olarak diş protez laboratuvarı bulunmasıdır. Bu iki ayrı laboratuvar tipi için ayrım nedir neden önemlidir?

Diş protezi için anlaştığınız klinikte diş laboratuvarı olması dişin hazırlık sürecinde ve seanslarda yolculuk yapmasını engeller. Yani, siz seansa gidersiniz provanız yapılır gerekli revizeler yapıldıktan sonra hemen aynı klinikte gerekli düzeltmeler hızlı şekilde yapılır. Bu özellikle hastaların zaman tasarrufu noktasında en büyük avantajları olacaktır. Aynı zamanda diş kliniği içerisinde yer alan diş protez laboratuvarı sayesinde hijyen konusu çok daha maksimum seviyede sağlanır. Ancak ilk etapta hiçbir hasta bu hesabı yapmaz.

Diş protez laboratuvarı dahili birim olduğunda sadece o kliniğe hizmet verir ve sadece buranın hastalarının diş protezleri için çalışma yapar. Bu nedenle yoğunluk vs gibi durumlardan dolayı hastayı ertelemek söz konusu olmaz. Ancak diş kliniğinden bağımsız bir laboratuvarla çalışmak demek bu klinik gibi birçok kliniğin de protez çalışması için örnek göndermesi demektir. Burada ciddi bir yoğunluk olacağından zaman zaman sarkmalar yaşanabilir. Tabi bu durumda hastaların memnuniyetsizliği söz konusu olabilir.

Dental Park kendi bünyesinde yer alan dahili diş protez laboratuvarı ile hastalarına en özenli hizmeti sunmaktadır. Protez tedavi sürecinde minimum sürede seansları başarılı şekilde tamamlayarak diş protezi konusunda çekinen herkes için en iyi seçenektir.


Protez diş tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin!

Hemen arayın ► +90 216 328 29 13

Veya randevu alın ► Online Diş Randevusu

Sohbete başla!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button